تبلیغات
IT و تکنولوژی - چند مطلب از نانو طلا و نانو پلاتین
 
IT و تکنولوژی
با سلام،بازدید کننده ی گرامی نظر یادت نره در ضمن ادامه ی مطالب در کلید ادامه مطلب میباشد
اگر کسی در این رابطه سوالی داره یا مطلب بیشتری میخواد به من ایمیل بزنید یا یاهو بگید

استفاده از نانو طلا در درمان سرطان

محققان ام آی تی در تلاشند با کمک نانو میله های طلا روشی جدید در درمان سرطان ارائه کنند. 
به گزارش خبرگزاری مهر، محققان ام آی تی اعلام کردند که با استفاده از تکنولوژی نانو می توانند از طلا در درمان سرطان سود جویند. آنها نانو میله هایی از این عنصر را تولید کرده اند که 10 بیلیونیم متر عرض و 40 بیلیونیم متر طول داشته و می توانند اشعه مادون قرمز را به خوبی جذب کنند.

اما وجود مولکول های خاصی به نام "CTAB" روی سطح خارجی طلا فعالیت های محققان را با مشکل رو به رو کرده است. این مولکول ها که طی فرایند تولید نانو میله ها در سطح خارجی طلا تولید می شوند، اتصال دارو یا دی ان ای به میله های طلا را به سختی ممکن می سازند.
طی بررسی هایی که جهت رفع این مشکل انجام گرفته است، محققان تاکنون دو روش را برای مقابله با این مشکل یافته اند. آنها پی بردند حرارتی که هنگام پرتو رسانی به میله های طلا در سطح آن ایجاد می شود، باعث کاهش تراکم مولکول های CTAB در سطح طلا می شود. نظریه دیگر حاکی از جایگزین کردن CTAB ها توسط مولکول های نوعی سولفور به نام "تیول" است که بسیار محکم تر به سطح طلا چسبیده و امکان اتصال مولکول های دارو یا دی ان ای به انتهای آن وجود دارد.
بر اساس گزارش ام آی تی، در صورت حل این مشکل، محققان قصد دارند به کمک نانو میله های طلا و اشعه مادون قرمز تومورهای سرطانی را نابود کنند. این به آن معنی است که نانو میله ها وارد تومور سرطانی شده و پس از فعال شدن توسط مادون قرمز، باعث سوزانده شدن تومورها می شوند. در عین حال به دلیل سطح جذب بالای طلا نسبت به مادون قرمز، این اشعه آسیبی به سلول ها و نسوج اطراف تومور نخواهد رساند.
همچنین می توان به کمک این تکنولوژی جدید داروهای متناسب با بیماری را به انتهای میله ها متصل کرده و مستقیما به تومورهای مورد هدف فرستاد تا تاثیر آنها تنها بر روی سلولهای سرطانی متمرکز شده و آنها را نابود کنند
تلفیق نانو طلا و لیزر برای از بین بردن سلولهای سرطانی

ICTPRESS - محققان در دانشگاه سانتا باربارا 

 تلفیق نانو طلا و لیزر برای از بین بردن سلولهای سرطانی

به راه جدیدی برای انتقال دارو به سلولهای سرطانی از طریق تزریق دارو به یک لیزر بی ضرر دست یافته اند .

به گزارش ICTPRESS به نقل از " پی سی ورلد" ، نتیجه این تحقیق که در نشریه ACS Nano به چاپ رسیده نشان می دهد این ابزار به زیست شناسان اجازه می دهد که دارو ها را سریع تر و دقیق تر به سلولهای سرطانی انتقال دهند .
این دانشمندان برای انجام تحقیقات خود از سلولهای سرطانی موش استفاده کرده و آنها را در آزمایشگاه کشت دادند . سپس نانوتویوب های طلا با غشایی از peptide-lipid  را به درون سلولهای کشت داده شده فرستادند و این سلولها را در معرض لیزرهای مادون قرمز بدون ضرر قرار دادند .
طبق گفته این محققان ابزار لیزر یکی از قدرتمند ترین ابزارهای  درمانی است و می تواند سلولهای سرطانی در بافت های بدن انسان و دیگر موجودات را به سادگی از بین ببرد .


شکل گیری نانو ذرات طلا از جمله آزمایش‌های ساده و تکرارپذیر مقیاس نانو است. این فرآیند را می‌توان با چشم دید زیرا تحولات آن همراه با تغییر رنگ است. برای تولید نانو ذرات طلا در این آزمایش، از یک نمک طلا و آنیون‌های سیترات استفاده می‌شود. آنیون‌های سیترات به صورت لایه‌ای بر روی نانو ذرات جذب گردیده و سبب می‌شوند که نانو ذرات به یکدیگر نچسبند.

در این آزمایش، می‌توان وجود سوسپانسیون کلوییدی طلا را به وسیله‌ی بازتابش نور لیزر اثبات کرد. باید توجه داشت که اگر لایه‌ی آنیونی، از آنیون های کوچکتری تشکیل شده باشد، نانو ذرات به یکدیگر نزدیک شده و رنگ جدیدی از نانوذرات طلا دیده می‌شود.

مواد و تجهیزات مورد نیاز

مواد

۱-محلول ۱ مولار هیدروژن تتراکلرو اوریت 

روش تهیه: ۱/۰ گرم از HAuCl4  ر ا در ۵۰۰ میلی لیتر آب مقطر حل کنید. اگر این محلول در یک بطری قهوه‌ای رنگ نگه‌داری شود، می توان از قبل آنرا آماده کرد.

۲-تری سدیم سیترات ۱ درصد 

روش تهیه: ۵/۰ گرم Na3C6H5O7.2H2O ( سدیم سیترات دو آبه) را در ۵۰ میلی لیتر آب مقطر حل کنید.

۳-محلول ۱ مولار کلرید سدیم

روش تهیه: ۵/۰ گرم NaCl (نمک طعام) را در ۱۰ میلی لیتر آب مقطر حل کنید.

·توجه: با محلول‌های تهیه شده می‌توان این آزمایش را ۲۵ بار تکرار کرد.

تجهیزات

ادامه مطلب را در در ادامه دنبال کنید>>

۱-ارلن مایر ۵۰ میلی‌لیتری

۲-همزن مغناطیسی ۱ سانتی‌متری

۳-گرم‌کن همزن دار (Heater Stirrer)

4-2 لوله آزمایش

۵-نشانگر لیزری

۶-قطره چکان

 

شرح آزمایش

 ۱ . ۲۰ میلی لیتر از محلول ۱ میلی مولار  HAuCl4 را در ارلن مایر بریزید. ارلن را روی گرم‌کن همزن دار قرار داده و یک همزن مغناطیسی داخل آن بیندازید و اجازه دهید محلول بجوش آید.

۲ . ۲ میلی لیتر از محلول تری سدیم سیترات را به محلول جوشان اضافه کنید. محلول کلوئیدی طلا با کاهش یون‌های طلا (III) اندک اندک تشکیل می‌شود. محلول اولیه به رنگ زرد کم رنگ دیده می‌شود. این محلول به تدریج به رنگ آبی، بنفش و قرمز تیره درمی‌آید. رنگ قرمز تیره نقطه پایان آزمایش را نشان می‌دهد

۳ . یکی از راه‌های شناسایی یک سوسپانسیون کلوییدی، بازتابش پرتو لیزر توسط ذرات معلق درون سوسپانسیون است

 نشانگر لیزری، نور پلاریزه ( قطبی شده) منتشر می‌کند و می‌توان آن را در جهتی قرار داد که به نظر برسد، پرتو نور تابیده شده در عبور از محلول محو می‌گردد. پرتو نور لیزری که در یک جهت قابل مشاهده است ، در جهت عمود بر مسیر اول کاملا نامریی می شود.

۴٫ دو لوله آزمایش بردارید و هر دو را از محلول قرمز رنگ پایانی پر کنید. به یکی از لوله‌ها ۵ تا ۱۰ قطره محلول کلرید سدیم اضافه کنید. تغییر رنگی که مشاهده می‌کنید به دلیل نزدیک شدن نانوذرات طلا به یکدیگر (و بزرگ شدن اندازه ذرات) است.


فرمولاسیون جدیدی از پلاتین با خاصیت ضد توموری قوی‌

سال‌های زیادی بود كه ضد سرطان‌‌های پلاتین‌دار عوامل درمانی ثابت‌شده‌‌ای محسوب می‌شدند؛ اما سمیت، طول عمر کوتاه آنها در بدن و توانایی تومور در ایجاد مقاومت علیه آنها،کاربردشان را محدود می‌کرد. گروهی از دانشمندان امریکایی و آلمانی به‌‌منظور فائق آمدن بر این محدودیت‌‌ها، از نانولوله‌‌های کربنی هدفمند به‌عنوان عامل دارورسانی برای رساندن فرم غیر فعال پلاتین به سلول‌‌های سرطانی استفاده کردند. این مواد به‌وسیلة خود سلول‌‌های سرطانی به عوامل سمی ضد سرطان تغییر می‌‌یابند.

نام این روش سیستم دارورسانی longboat برای رساندن کلاهک پلاتینی است و در آن ترکیبات پلاتین‌دار به‌‌سختی به سطح نانولوله‌‌ها می‌‌چسبند. ترکیب پلاتین‌دار مورد استفاده، پلاتین IV-است که علاوه بر اتصال به نانولوله‌‌ها توانایی اتصال به مولکول‌‌های دیگر را هم دارد. محققان از این توانایی در چسباندن فولیک اسید(عامل هدفمند‌کننده برای تومورها) به کلاهک پلاتینی بهره بردند.

با تجویز این مواد به سلول‌‌‌‌های توموری که گیرندة فولیک اسید را بیش از حد بیان می‌‌کند، نانولوله‌‌های متصل به ترکیبات پلاتین‌دار و فولیک اسید، سریعاً وارد سلول‌‌های هدف شده، سپس آنزیم‌‌های سلول، پلاتین- IV را به شكل سمی پلاتین- II تبدیل می‌‌کند. این تبدیل شیمیایی نتیجة رها شدن پلاتین از نانولوله‌‌ها و کسب توانایی ورود به هسته است. درون هستة پلاتین بر DNA اثر کرده، باعث مرگ سلول می‌شود. آزمایش‌های انجام‌شده روی محیط کشت سلول‌‌های سرطانی نشان می‌‌دهد که قدرت ضد توموری این فرمولاسیون هشت برابر بیشتر از داروی سیس‌‌پلاتین است


افزایش بازده پرتودرمانی با نانوذرات پلاتین


روش‌های رایج برای درمان سرطان محدود به شیمی‌درمانی، رادیوتراپی و جراحی می‌شود که اغلب نتایج موفقیت‌‌آمیزی ندارند. بزرگ‌ترین اشکال این روش‌ها، دقت بسیار پایین آنها به‌دلیل ناممکن بودن تشخیص سلول‌های سرطانی از سلول‌های سالم است. اخیراً روشی مبتنی بر نانوذرات ارائه شده‌است که در آن با دقتی در حد یک سلول می‌توان سلول‌های سرطانی را نابود کرد.

روش‌های رایج برای درمان سرطان محدود به شیمی‌درمانی، رادیوتراپی و جراحی می‌شود که اغلب نتایج موفقیت‌‌آمیزی ندارند. بزرگ‌ترین اشکال این روش‌ها، دقت بسیار پایین آنها به‌دلیل ناممکن بودن تشخیص سلول‌های سرطانی از سلول‌های سالم است. اخیراً روشی مبتنی بر نانوذرات ارائه شده‌است که در آن با دقتی در حد یک سلول می‌توان سلول‌های سرطانی را نابود کرد. 

یک گروه تحقیقاتی از ژاپن و فرانسه روش جدیدی را برای درمان سرطان ارائه کرده‌اند که در آن از نانوذرات پلاتین استفاده شده‌است. در این روش از هادرون‌‌درمانی (نوعی تابش به بافت از طریق یون‌های کربن شتاب‌یافته) نیز استفاده شده‌است. این گروه دریافتند که با ترکیب نانوذرات پلاتین با تابش یون‌های کربن شتاب‌یافته، می‌توانند اثر تخریبی مرگ‌باری روی DNA داشته باشند. با قرار دادن پوششی روی نانوذرات پلاتین می‌توان آنها را به‌صورت انتخابی به سمت سلول‌های سرطانی هدایت کرد.

آنها برای اولین بار دریافتند که نانوذرات پلاتین به شکلی خاص می‌تواند اثرات الکترونیکی داشته باشد که این اثرات به‌صورت آبشاری افزایش می‌یابد و در نهایت موجب اثر تخریبی مرگ‌باری روی DNA می‌گردد. درک این فرایند می‌تواند به بهبود روش درمانی آنها منجر شود.

برای توسعه‌ی این روش دو چالش اصلی پیش رو است:

 1. بهبود ترکیب نانوذرات و پوشش سطحی آنها به‌منظور افزایش انتخابگری، پایداری و کاهش سمیت نانوذرات؛

 2. بررسی و شناخت کامل ساز و کار اثر نانوذرات.

گفتنی است در این پروژه از تابش اشعه‌ی ایکس با قدرت 200 الکترون ولت استفاده شده‌است و از آنجا که این منبع کاربرد زیادی در پزشکی ندارد، بهتر است منابع‌های دیگری را جایگزین آن کرد.


استفاده از نانوذرات طلا برای درمان سرطان

نانوذرات طلا می‌تواند به‌عنوان حمل کننده دارو در داروهای ضد سرطان پلاتینی مورد استفاده قرار گیرد. با این کار هدف‌گیری و وارد کردن دارو به سلول بهبود می‌یابد. پژوهشگران دانشکده داروسازی دانشگاه سیدنی به‌دنبال اندازه‌های مختلف و مناسب نانوذرات طلا به‌عنوان سیستم‌های رهاساز دارو مبتنی بر پلاتین مانند سیسپلاتین هستند.

این گروه تحقیقاتی روی سنتز کنترل شده داروهای ضد سرطان تحقیق می‌کنند. آنها همچنین به بررسی تکرارپذیری روش‌های تولید و پایداری محصول به‌دست آمده پرداخته‌اند. نیال ویت، از مدرسان شیمی داروسازی این دانشگاه و رهبر این تیم تحقیقاتی می‌گوید اثربخشی داروهای ضد سرطان سیسپلاتین می‌تواند با استفاده از نانوذرات طلا بهبود چشمگیری داشته باشد. با استفاده از این ماده می‌توان انتخاب‌گری سلول‌ها را بهبود داد و داروهای مبتنی بر پلاتین را درون تومورهای سرطانی جامد رهاسازی کرد. 

ویت می‌افزاید این تیم تحقیقاتی سیستم‌های تست چندگانه را روی نانوذرات طلا امتحان کردند. برای این که یک داروی جدید بتواند در تست‌های بالینی انسانی تاییدیه دریافت کند، باید اثربخشی خود را به اثبات برساند. همچنین این دارو باید در فرایند تولید تکرارپذیری داشته و در هنگام ذخیره‌سازی از پایداری مناسبی برخوردار باشد. تولید و توسعه یک دارو شباهت زیادی به طراحی و ساخت خودرو دارد، شما باید خودرو تولید شده را بارها تست کرده و دوام آن را به‌همراه مسائل ایمنی مورد سنجش قرار دهید.

ویت می‌گوید پیش از این ما نشان دادیم که داروهای پلاتینی می‌توانند به نانوذرات طلا بچسبند و وارد سلول شوند با این کار سطوح اثربخشی دارو به‌شدت بهبود می‌یابد. با این حال ما باید از این که دارو پس از اتصال به نانوذرات هنوز فواید و اثربخشی خود را دارا است مطمئن شویم. ما معتقدیم وقتی نانوذرات طلا به‌عنوان حمل کننده داروهای پلاتینی مورد استفاده قرار می‌گیرد، لازم است که تکرارپذیری فرآیند و پایداری آن کنترل شود. همچنین باید مشخص شود که دز ایمن وارد بدن بیمار می‌شود.

سیسپلاتین یک داروی فلزی است که در درمان سیستمیک تومورهای جامد مورد استفاده قرار می‌گیرد. ویت می‌گوید تا به امروز از این داروها استفاده می‌شده اما اثرات جانبی سمی مختلفی داشته که این روش را محدود می‌کند. همچنین تجمع این داروها در سلول‌های سالم و سرطانی دغدغه دیگری در مسیر استفاده از این دارو بوده است. سیسپلاتین در حال حاضر برای درمان انواع مختلفی از سلول‌های سرطانی مانند سرطان بیضه، تخمدان، مثانه و ریه استفاده می‌شود.

نتایج این تحقیق در نشریه Inorganic Chemistry به چاپ رسیده است.

نوع مطلب : تکنولوژی و فناوری روز، علمی، 
برچسب ها : نانو، استفاده از نانو طلا در درمان سرطان، نانو طلا، نانو پلاتین، nano، استفاده از نانو پلاتین در درمان سرطان،
لینک های مرتبط :
جمعه 20 مهر 1397 04:24 ق.ظ

Regards. Loads of facts!

levitra generic buy 10 mg levitra generic levitra levitra prices buy levitra buy levitra 20 mg levitra without a doctor prescription levitra prices buy levitra 10mg levitra 10 mg kopen
سه شنبه 10 مهر 1397 04:24 ب.ظ

Incredible a good deal of valuable material.
effetti del cialis buy cialis uk no prescription cialis sans ordonnance cialis 20mg prix en pharmacie cialis 20 mg best price il cialis quanto costa we choice cialis uk 40 mg cialis what if i take cialis uk generic cialis pill online
شنبه 31 شهریور 1397 11:53 ب.ظ

Appreciate it. A lot of stuff!

drugstore online shopping canada medications information most reliable canadian online pharmacies canadian pharmaceuticals nafta drugs for sale deep web canadian medications pharmacy buy viagra usa prescription drugs without prior prescription canadian pharmaceuticals reviews trust pharmacy canada reviews
پنجشنبه 15 شهریور 1397 12:12 ب.ظ

Incredible loads of valuable facts!
where cheapest cialis cialis sicuro in linea acquisto online cialis cialis 50 mg soft tab side effects for cialis only here cialis pills deutschland cialis online cialis 5 mg effetti collateral tadalafil cialis 5 mg effetti collateral
چهارشنبه 14 شهریور 1397 03:38 ق.ظ

Nicely voiced truly. .
canadian cialis canadian pharmaceuticals canadian online pharmacies online pharmacies mexico trust pharmacy of canada pharmacy canada best canadian discount pharmacies in canada canadian pharmacys online canadian discount pharmacies canadian drugstore
سه شنبه 13 شهریور 1397 08:20 ق.ظ

Well spoken of course. .
order pharmacy online can you buy viagra without prescription where to buy viagra cheap buy viagra without prescription online best place to buy generic viagra viagra buy viagra how to buy viagra without a prescription online viagra no prescription cheap generic viagra online pharmacy how can you buy viagra online
دوشنبه 12 شهریور 1397 11:53 ب.ظ

With thanks, I enjoy this!
cialis super kamagra only best offers cialis use deutschland cialis online discount cialis non 5 mg cialis generici cialis 5 mg funziona cialis 20 mg cut in half cialis canada on line generic cialis in vietnam cost of cialis per pill
دوشنبه 12 شهریور 1397 06:49 ق.ظ

You actually stated that adequately.
cialis cipla best buy cialis generic availability cialis lilly tadalafi cialis rezeptfrei sterreich cialis price in bangalore acquistare cialis internet cialis patent expiration cialis 20 mg cut in half only best offers cialis use cialis pills in singapore
یکشنبه 11 شهریور 1397 04:05 ب.ظ

Whoa plenty of very good info.
tadalafil free cialis we recommend cheapest cialis click now buy cialis brand buying cialis on internet we like it cialis price cialis 05 online prescriptions cialis click here cialis daily uk warnings for cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 07:43 ق.ظ

Information well utilized..
compare prices cialis uk cialis cuantos mg hay costo in farmacia cialis acheter cialis meilleur pri click here cialis daily uk cialis price thailand cialis for sale south africa low cost cialis 20mg low cost cialis 20mg cialis et insomni
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 02:43 ب.ظ

Cheers, I like it!
buying viagra buy viagra overnight price for viagra where can i buy viagra online can i buy viagra at cvs viagra generic levitra online pharmacy viagra cheap generic sildenafil how to get viagra with prescription where can i get sildenafil how to buy viagra safely online
شنبه 18 فروردین 1397 06:17 ق.ظ

Cheers, I appreciate this.
generic for cialis we use it 50 mg cialis dose cialis name brand cheap cialis generico postepay how much does a cialis cost walgreens price for cialis cialis dose 30mg cialis uk next day canada discount drugs cialis brand cialis generic
شنبه 4 فروردین 1397 05:11 ق.ظ

You said it nicely..
prix cialis once a da generic cialis in vietnam cialis diario compra buying cialis overnight viagra cialis levitra non 5 mg cialis generici cialis para que sirve only now cialis for sale in us buy original cialis we choice cialis uk
دوشنبه 28 اسفند 1396 10:40 ق.ظ

Amazing write ups. With thanks.
buying cialis on internet we use it 50 mg cialis dose cialis generico lilly cialis pills price each cialis 5 mg cialis tablets australia get cheap cialis non 5 mg cialis generici cialis 20mg preis cf cialis pas cher paris
سه شنبه 30 آبان 1396 06:38 ب.ظ
اطلاعات مفید. خوشبختانه من سایت شما را ناخواسته کشف کردم و من خیره به این دلیل که این تصادف پیش از آن صورت نگرفته است.

من آن را نشانه گذاری کردم
جمعه 12 آبان 1396 07:44 ب.ظ
هی اونجا! من فقط می خواهم به شما یک شگفت انگیز بزرگ برای شما ارائه دهد
اطلاعات عالی شما در این پست در اینجا هست من به زودی به سایت شما میرسم
شنبه 7 مرداد 1396 01:26 ق.ظ
I'm not sure where you're getting your info, but great
topic. I needs to spend some time learning more or understanding more.
Thanks for magnificent information I was looking for this
information for my mission.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:10 ب.ظ
I'm extremely impressed with your writing skills and
also with the layout on your blog. Is this a paid
theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this one today.
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 07:46 ب.ظ
My brother recommended I might like this web site.

He was entirely right. This post truly made my day. You cann't imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!
سه شنبه 22 فروردین 1396 10:26 ب.ظ
Very nice post. I simply stumbled upon your blog and wished to mention that I've really loved browsing your blog posts.
After all I will be subscribing on your rss feed and I hope you write once more soon!
شنبه 12 فروردین 1396 09:46 ق.ظ
Hi colleagues, nice post and good arguments commented at this place, I am
in fact enjoying by these.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


این وبلاگ در مورد فناوری و تکنولوژی بوده است اوقات خوشی را برای شما آرزو دارم در ضمن بنده به دلیل اینکه سایت تبیان منبع موثقی از مطالب می باشد اکثر مطالب را از این سایت بر روی وب خود قرار میدهم

مدیر وبلاگ : محمد میرشكار نژاد
مطالب اخیر
نظرسنجی
کدام یک از موارد بیشتر شود؟آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :