تبلیغات
IT و تکنولوژی - بهترین تصاویر فضایی 2012 به انتخاب نشنال‌جئوگرافیک
 
IT و تکنولوژی
با سلام،بازدید کننده ی گرامی نظر یادت نره در ضمن ادامه ی مطالب در کلید ادامه مطلب میباشد

بهترین تصاویر فضایی 2012 به انتخاب نشنال‌جئوگرافیک  


در این گزارش تصویری، بهترین عکس‌های فضایی سال گذشته میلادی را به انتخاب سایت نشنال جئوگرافیک با هم مرور می‌کنیم: از سحابی حلزونی و کلاه‌خود ثور گرفته، تا جاروی ساحره و کسوف خندان.

سحابی حلزونی

سحابی حلزونی: سحابی حلزونی (هلیکس) که با نام NGC 7293 نیز شناخته می‌شود، نمایانگر ستاره در حال مرگی است که به عنوان یک سحابی سیاره‌نما شناخته می‌شود. سحابی حلزونی که در فاصله 650 سال نوری از زمین و در صورت فلکی دلو واقع شده است، سرنوشت آینده خورشید ما را به تصویر می‌کشد؛ سرنوشتی که طی آن انتظار می‌رود تا 5 میلیارد سال آینده خورشید نیز به یک سحابی سیاره‌ای مبدل شود.

سحابی‌های سیاره‌نما به هیچ وجه سیاره نیستند. در حقیقت، سحابی‌های سیاره‌نما ستارگانی هم اندازه خورشید هستند که در انتهای عمر خود قرار دارند، و سوخت هیدروژن و هلیوم آنها برای همجوشی هسته‌ای در حال اتمام است. در این مرحله، آنها گازهای لایه خارجی خود را به صورت پوسته‌های درخشانی در اطراف خود باد می‌کنند، و خود به ستارگان کوتوله سفید مبدل می‌شوند.

دلیل انتخاب عکس: این تصویر از اعماق فضا یک حس مقیاس غیرعادی به ما القاء می‌کند.

چرخ ستاره‌ای

چرخ ستاره‌ای: این عکس که با نوردهی طولانی گرفته شده است، چرخش شبانگاهی ستارگان را در حالی به تصویر کشیده که شفق قطبی بر فراز افق در حال درخشش است.

دلیل انتخاب عکس: این عکس، نمونه زیبایی از رد دور قطبی است. رنگ‌های روشنی که در سطح افق دیده می‌شود،

نمایش آسمانی نیمکره جنوبی

نمایش آسمانی نیمکره جنوبی:  با استفاده از موقعیت برتر خود بر فراز زمین در ماه مارس / اسفند، فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی قادر بودند تا در یک قاب واحد، سپیده‌دم (سمت چپ) و شفق قطبی را هم‌زمان به تصویر بکشند. در این تصویر که بر فراز اقیانوس هند گرفته شده است، فضاپیمای سایوز (مرکز عکس) وکپسول فضایی پراگرس متصل به ایستگاه فضایی نیز دیده می‌شود.

دلیل انتخاب عکس: این عکس به خوبی احساسی را که فضانوردان ایستگاه فضایی هر روز صبح حین نگاه از پنجره ایستگاه به بیرون تجربه می‌کنند، به آدم منتقل می‌کند. 

جاروی ساحره

جاروی ساحره:  این عکس از بقایای یک ابرنواختر به نام جاروی ساحره، در بخش اعماق فضا چهارمین دوره رقابت عکاس نجومی سال که برندگان آن در ماه شهریور معرفی شدند، شایسته تقدیر شناخته شد. این عکس که توسط رابرت فرانک گرفته شده است، مخروبه‌های پراکنده یکی از ستارگان راه شیری را نشان می‌دهد که صدها هزار سال قبل منفجر شده است.

دلیل انتخاب عکس: خیلی دشوار است تصاویری از اعماق فضا یافت که به شما حسی از یک شکل یا ساختار خاص را منتقل کند. شاید به همین دلیل است که عکس ستون‌های آفرینش نیز تا این اندازه مشهور است.

درخشش شمالگان

درخشش شمالگان:  مشهورترین نمایش نورپردازی طبیعت در این تصویر، بر فراز منطقه لانگیربین نروژ و همراه با درخشش ماه کامل در آسمان به تصویر کشیده شده است. این بازی خیره‌کننده نور که در منطقه قطب شمال با نام شفق شمالی (Aurora Borealis) خوانده می‌شود، زمانی‌که در عرض‌های جغرافیایی نزدیک قطب جنوب رخ می‌دهد به نام شفق جنوبی (Aurora Australis) نامیده می‌شود.

دلیل انتخاب عکس: ما خیلی خوشبخت هستیم که این شانس را داریم تا هر ساله تعداد زیادی از تصاویر زیبای شفق قطبی را ببینیم. رنگ‌های ظریف کوهستان مهتاب‌زده این عکس و بی‌آلایشی خود شفق دلیل انتخاب این عکس بوده است.

مریخ یخ‌زده

مریخ یخ‌زده:  شاید در نگاه اول به نظر رسد که یک نفر نقشی از یک کبوتر را بر روی مریخ حکاکی کرده است؛ اما این تصویر که توسط مدارگرد شناسایی مریخ ناسا گرفته شده است، رمل‌هایی طبیعی را در قطب شمال سیاره سرخ نشان می‌دهد که با آب شدن یخ‌های زمستانی تزئین شده‌اند. نواحی سفید مناطقی را نشان می‌‌دهد که برفک‌های ریزدانه کماکان اطراف رمل‌های قطبی را احاطه کرده‌اند.

دلیل انتخاب عکس: حالت شنی این عکس ما را یاد برف‌های گل‌آلود و ذوب شده روی زمین می‌اندازد. این تصویر فضایی به ما چیزی را نشان می‌دهد که آشنا است و می‌توان به آن چنگ انداخت، و حس بودن در خانه را به ما می‌دهد.

کسوف خندان

کسوف خندان:  گرفت خورشیدی باعث شده است تا قرص خورشید بر فراز گوماکا فیلیپین به خنده‌ای نارنجی مبدل شود. خورشیدگرفتگی حلقوی زمانی ایجاد می‌شود که ماه بین زمین و خورشید قرار می‌گیرد، اما فاصله آن از زمین به اندازه‌ای است که قطر ظاهری ماه تاریک کوچک‌تر از قرص خورشید است. در نتیجه ماه نمی‌تواند تمام قرص خورشید را بپوشاند و حلقه‌ای از آتش را در اطراف لبه‌های خود باقی می‌گذارد.

 سحابی‌های سیاره‌نما به هیچ وجه سیاره نیستند. در حقیقت، سحابی‌های سیاره‌نما ستارگانی هم اندازه خورشید هستند که در انتهای عمر خود قرار دارند، و سوخت هیدروژن و هلیوم آنها برای همجوشی هسته‌ای در حال اتمام است

دلیل انتخاب عکس: این عکس نمایانگر احساس رمزآلودی است که ساکنان زمین طی هزاران سال تجربه کرده‌اند؛ زمانی‌که خورشید در هنگام کسوف به آهستگی به تاریکی می‌گرائید. یک عکس شفاف‌تر از کسوف هرگز نمی‌تواند احساسی چنین قدرتمند را به بیننده منتقل کند.

خودنگاره فضایی

خودنگاره فضایی:  فضانورد معروف، ادوین آلدرین، این خودنگاره را زمان راهپیمایی فضایی طی ماموریت جمینی 12 در نوامبر 1966 / آبان 1345 گرفته است. بخشی از یک دوربین (در پیش‌زمینه تصویر) و آنتن وسیله نقلیه Agena که در طی برنامه جمینی برای تمرین‌های ملاقات و اتصال فضایی استفاده می‌شد در این عکس دیده می‌شود.

دلیل انتخاب عکس: در بسیاری از تصاویری که از فضانوردان لباس پوشیده وجود دارد، چهره آنها دیده نمی‌شود. حس انسانیت موجود در این عکس، حتی با وجود اینکه بخش اعظم صورت در سایه قرار دارد، جذابیت خاصی دارد.

کلاه‌خود ثور

کلاه‌خود ثور: کلاه‌خود ثور که همچنین با نام NGC 2359 نیز شناخته می‌شود، یک سحابی است که در صورت فلکی کلب اکبر قرار دارد. همان‌طور که در این تصویر تهیه شده توسط رصدخانه سروتولودو واقع در شیلی دیده می‌شود، ابر کیهانی گاز و غبار شبیه به یک کلاه‌‌خود پردار است که در اثر بیرون ریختن تشعشعات ستاره‌های عظیم داخل آن ایجاد شده است.

دلیل انتخاب عکس: این یک عکس زیباست که پیچیدگی‌های زیادی دارد. هر چقدر که بیشتر به عکس نگاه می‌کنید، جزئیات بیشتر و بیشتری پیش چشمان‌تان ظاهر می‌شود.

زیبایی حلقوی

زیبایی حلقوی:  مدار بسیار متمایل فضاپیمای کاسینی ناسا (نسبت به استوا و حلقه‌های زحل)، چشم‌اندازی تماشایی برای نگاه به حلقه‌های زحل در اختیار آن قرار می‌دهد؛ حلقه‌هایی که از سنگ و یخ تشکیل شده‌اند. این تصویر از فاصله‌ای حدود 2.4 میلیون کیلومتر، و توسط یک دوربین عدسی گسترده (Wide Angle) گرفته شده است.

دلیل انتخاب عکس: سایه‌های عمیق و کنتراست بالای این عکس زیبا، ما را به یاد عکس‌های سفید و سیاه ژلاتین نقره می‌اندازد. همچنین برای حفظ سادگی، ماه ریز بالای تصویر حذف شده است.

 

 

بخش دانش و زندگی تبیان


به نقل از خبرآنلاین

نوع مطلب : علمی، تکنولوژی و فناوری روز، مطالب جالب، آرشیو عکس، 
برچسب ها : بهترین تصاویر فضایی 2012 به انتخاب نشنال‌جئوگرافیک، بهترین تصاویر فضایی 2012 به انتخاب نشنال‌ جئوگرافیک، بهترین تصاویر فضایی 2012، بهترین تصاویر فضایی، نشنال‌جئوگرافیک،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 16 مرداد 1396 01:45 ق.ظ
Wow, this article is nice, my sister is analyzing these things, so I am going to let know her.
جمعه 6 مرداد 1396 07:00 ب.ظ
Amazing! Its truly amazing article, I have got much
clear idea regarding from this paragraph.
جمعه 25 فروردین 1396 09:17 ق.ظ
I always used to read paragraph in news papers but now
as I am a user of net thus from now I am using
net for articles, thanks to web.
سه شنبه 22 فروردین 1396 04:28 ق.ظ
Whats up this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code
with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get guidance from someone with experience.
Any help would be enormously appreciated!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


این وبلاگ در مورد فناوری و تکنولوژی بوده است اوقات خوشی را برای شما آرزو دارم در ضمن بنده به دلیل اینکه سایت تبیان منبع موثقی از مطالب می باشد اکثر مطالب را از این سایت بر روی وب خود قرار میدهم

مدیر وبلاگ : محمد میرشكار نژاد
مطالب اخیر
نظرسنجی
کدام یک از موارد بیشتر شود؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :