تبلیغات
IT و تکنولوژی - مطالب اسفند 1389
 
IT و تکنولوژی
با سلام،بازدید کننده ی گرامی نظر یادت نره در ضمن ادامه ی مطالب در کلید ادامه مطلب میباشد
شنبه 14 اسفند 1389 :: نویسنده : محمد میرشكار نژاد

دو ماراتن ربات‌ها

یکی از هیجان انگیز ترین مسابقاتی که این سال‌ها برگزار می‌شود، مسابقات روبوکاپ است. این مسابقات در شاخه‌های مختلف شبیه سازی و واقعی برگزار می‌شود و تیم‌های مختلف نتیجه ماه‌ها کار و فعالیت خود را می‌بینند.

ربات

از آنجایی که ربات‌های انسان‌نما هر سال رشد بیشتری می‌کنند، میان این ربات‌ها مسابقات ورزشی مختلفی برگزار می‌شود تا توانایی‌های حرکتی ربات‌ها با یکدیگر سنجیده شوند. همان طور که می‌دانید یکی از معروف‌ترین این مسابقات، مسابقات فوتبال است.

هفته گذشته مسابقه‌ای میان ربات‌های انسان‌نمای کوچک برگزار شد که طی آن ربات‌های شرکت کننده باید با یکدیگر در دو ماراتن به رقابت می‌پرداختند. این مسابقه که اولین نمونه در نوع خود است، در اوساکای ژاپن و با حضور 5 ربات ورزشکار آغاز شد و پس از گذشت 2 روز به پایان رسید. طی این مسابقه تنها دو ربات توانستند به دور آخر راه پیدا کنند و یکی از آنها تنها با اختلاف 1 ثانیه پیروز میدان گشت.

ربات

مسابقه در محوطه‌ای سر پوشیده شروع شد و ربات‌ها باید 42.2 کیلومتر را در آن می‌دویدند. همان طور که می‌دانید این نوع ربات‎‌ها سرعت کمی دارند و دویدن آنها را می‌توان با دویدن حلزون مقایسه کرد! جالب است بدانید میانگین سرعت در این مسابقه 0.77 کیلومتر بر ساعت بود.

تیم‌های شرکت کننده در این مسابقه حق داشتند در طول مسابقه ربات‌های خود را تعمیر کنند و دوباره به مسابقه باز گردند. شرح نتایج 5 تیم به ترتیب زیر است:

1- نفر اول/ 54 ساعت و 57 دقیقه و 50 ثانیه

2- نفر دوم/ 54 ساعت و 57 دقیقه و 51 ثانیه

3- نفر سوم/ تنها موفق به طی 33.795 کیلومتر

4- نفر چهارم/ تنها موفق به طی 17.723 کیلومتر

5- نفر پنجم/ تنها موفق به طی 0.224 کیلومتر

ربات

 

ربات Robovie-PC 39 سانتی متر ارتفاع داشت و با وزنی معادل 2.4 کیلوگرم توانست جایگاه نخست را از آن خود کند.

 

 

 

 

________________________________________

The world’s first true marathon for bipedal robots concluded this weekend, running a full 42.2km (26.2 miles) from the 24th~26th.  Only two teams completed the marathon, with Team Vstone winning by a mere second!  The final times were:

1st place: 54h 57m 50s for Team Vstone’s autonomous Robovie-PC

2nd place: 54h 57m 51s for Center Team’s silver Robovie-PC

The Osaka Institute of Technology’s Team A stalled after 33.795km

Job Creation Team made it 17.723km

The Osaka Institute of Technology’s Team B failed after only 0.224km

The whole event, organized by Osaka-based robotics venture Vstone, was broadcast live on USTREAM.  Of course, since the robots themselves measure only 39cm (15 inches) tall, or roughly 1/4.5 scale, it might be fairer to say that they completed what amounts to 189.9km (118 miles) if it were scaled to human height.منبع:

http://technabob.com/blog/2011/03/01/robovie-pc-wins-first-robot-marathon/

http://www.plasticpals.com/?p=27046

http://www.plasticpals.com/?p=26997


نوع مطلب : علمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

دنیای علم و فناوری در یک هفته ای که گذشت

تصویر طرح "هتل - کشتی" برای بقا در هنگام زلزله

شرکت معماری روسی "رمی استدیو" طرح ساخت زیست-کره ای را ارائه کرده است که می تواند بر روی آب نیز معلق شده و در برابر شرایط دشوار و متغیر اقیانوسی و زمینی کاملا مقاوم باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر، این هتل-کشتی به گونه ای طراحی شده تا بتواند در برابر طوفانها، امواج جزر و مدی و بالا رفتن سطح آب اقیانوسها در کنار پدیده های مخربی از قبیل زلزله و دیگر فجایع طبیعی از خود مقاومت نشان دهد.

این هتل می تواند بر روی آب نیز شناور شده و بر روی سطح آب با عملکردی کاملا مستقلانه محیطی پایدار و پاک و سبز را برای مهمانان و ساکنان خود فراهم خواهد آورد، ساکنانی که احتمالا هرگز نباید این هتل را ترک کنند!

این طرح که معماری آن از صدفها الهام گرفته شده است از یک سیستم ویژه تحمل بار برخوردار است که با توزیع متناسب وزن آن را در برابر زمین لرزه ها مقاوم می کند، در حالی که چارچوبهای از پیش ساخته شده امکان ساختن سریع و ساده این ساختمانهای صدفی شکل را فراهم خواهد آورد.

هتل کشتی

 

باغهای داخلی این ساختمانها با ایجاد فضای گلخانه ای و ذخیره کافی نور روز به منظور مصرف در اتاقهای این هتل مناظر شگفت انگیزی را برای ساکنین به وجود می آورد. در ساخت این هتل از سلولهای خورشیدی، سیستم جمع آوری آب باران و پنجره های خود تمیز شونده نیز استفاده خواهد شد.

 

 

هتل کشتی

بر اساس گزارش گیزمگ، جدا از ویژگی های سبز این هتل، به نظر می آید طراحی شگفت انگیز آن از فیلمهای علمی تخیلی برگرفته شده است و از آنجایی که شرکت "رمی استدیو" این طرح را با همکاری اتحادیه بین المللی معماری و به عنوان بخشی از برنامه "معماری برای بقا در هنگام فجایع طبیعی" ارائه کرده است، امید می رود رو به وخامت گذاشتن گرمای جهانی به حدی نرسد که بشر به استفاده از چنین هتلهایی نیاز پیدا کند.

هتل کشتی

دومینو های هوشمند

دومینو را که می شناسید؟ همانطور که میدانید، یک بازی بسیار محبوب که می توان با مهره هایش انجام داد؛ پشت سر هم چیدن آن ها برای ایجاد طرحی خاص است. و در پایان انداختن مهره اول سبب می شود که بقیه مانند یک آبشار زیبا پشت سر هم بیوفتند. در مسابقات جهانی، تعداد مهره هایی که برای این کار استفاده می شوند، به هزاران عدد می رسد و دومینو ها گاهی مسافت چند کیلومتر را هم طی می کنند. قطعا این کار در عین مفرح بودن؛ نیاز به فرایندی پیچیده و طولانی و تمرکز بسیار بالا دارد و البته ریسک فراوان.

دومینو

این بار هم ژاپنی ها دست به کار شدند و تصمیم گرفتند که تکنولوژی وایرلس را به دنیای دومینو ها هم وارد کنند. (گرچه تا کنون هم در دومینو سیم ندیده بودیم!) ابداع جالب آنها Esper نام دارد. مهره هایی که برای افتادن نیازی به کنار هم بودن ندارند و کار شما را آسان خواهند کرد. اگر یکی از آنها را بیاندازید، به صورت بی سیم به مهره کناری اش اطلاع می دهد که آهای! الان نوبت افتادن تو است! و خود به خود شماره های بعدی هم می افتند. روی دومینو ها با چراغ های ال.ای.دی پوشیده شده است که هر یک با روشن شدن؛ شماره دومینو مربوطه را به شما نشان می دهند. شما می توانید این دومینو ها را بر حسب شماره آن ها برنامه ریزی کنید تا بسته به سلیقه خود جلوه های جالبی را از آن ها بسازید.

استفاده از این مهره ها سبب می شود که هنگام چیدن شان نگران افتادن اتفاقی یکی از آنها نباشید چون آنها را با فاصله بیشتری می چینید و تماس فیزیکی با همدیگر ندارند. حالا اگر یکی شان بیوفتد تا پیام بی سیم صادر نشده باشد کناری اش نخواهد افتاد و ساعت ها تلاش برای چیدن مهره ها از دست نمی رود. اکنون می توانید با خیال راحت ایده بدهید و اجرایش کنید و لذت ببرید!

رباتی که دانش آموز می شود و به مدرسه می رود

این ربات در نقش دانش آموز ایفای نقش می کند. یک دانش آموز دبیرستانی ساکن تگزاس آمریکا به علت یک بیماری، دچار نقص سیستم ایمنی شده است به همین دلیل در حال حاضر امکان حضور در مدرسه را ندارد و مجبور است در خانه بماند. اما در دنیای فعلی این چیزها دلیل نمیشود که به درس و مدرسه نرسید.

از اینرو او حالا یک ربات به نام Vgo را به جای خودش به مدرسه می فرستد. این ربات 1.2 متر طول دارد و با داشتن چرخ هایی به آسانی می تواند در مسیر هایی که به او فرمان داده می شود حرکت کند. او از کامپیوترش و از طریق اینترنت وارد ربات می شود به کمک کامپیوتر شخصی خود و یک وب کم با این ربات در مدرسه ارتباط برقرار می کند. این دانش آموز مکانیکی امکان شرکت در کلاس های درس را به کمک یک دوربین، اسپیکر، میکروفون و همچنین یک صفحه نمایشگر کوچک فراهم می کند.

ربات

جالب آنجاست که این ربات تنها لحظات خشک و کسل کننده کلاس های درس را نشان نمی دهد. بلکه او می تواند حرکات ربات را با لپ تاپ اش در خانه کنترل کند حالا او می تواند از راه دور به ربات فرمان دهد که بین کلاس های درس مختلف حرکت کند، با بقیه هم کلاسی هایش در کلیه فعالیت ها حضور یابد و حتی برای صرف نهار با آنها به سالن غذاخوری برود!

آقای بتی می گوید قیمت این ربات در مقابل دیگر ربات هایی که تحصیل از راه دور را ممکن می سازند بسیار مقرون به صرفه تر بوده است. تنها با پرداخت 6000$ می توان از کیفیت بهتر تدریس از راه دور نسبت به دیگر ربات های مشابه بهره مند شود. اگر اوضاع همینطور پیش برود دیگر هیچ بهانه ای برای نرفتن به مدرسه و سرما خوردگی های مصلحتی وجود نخواهد داشت! چرا که مدیر مدرسه می گوید اگر بیمار بودی باید با ربات در کلاس شرکت کنی.

 

نوع مطلب : تکنولوژی و فناوری روز، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 14 اسفند 1389 :: نویسنده : محمد میرشكار نژاد

انتقال برق بدون سیم

چندین سال است که موضوع انتقال برق بدون استفاده از سیم و کابل مطرح شده است. توسعه دهندگان تکنولوژی و صاحبان صنایع هر یک به نوعی در این راه کوشیده‌اند تا بتوانند هر چه سریع‌تر محصولاتی با این ویژگی تولید کنند.

شرکت فوجیستو در نمایشگاه CeBIT 2011 که از سه شنبه گذشته در کشور آلمان آغاز شده، جدیدترین محصول خود را به نمایش گذاشته است. در این نمایشگاه که بزرگترین شرکت‌های دنیا در آن شرکت می‌کنند، فوجیستو نمایشگری را ارائه کرده که تمام اتصالات آن بی سیم است.

انتقال برق بدون سیم

این نمایشگر22اینچی از تکنولوژی Smart Universal Power Access  یا به طور اختصار SUPA استفاده می‌کند. فناوری SUPA قبلا توسط موسسه Fraunhofer ارائه شده بود ولی تنها در گجت‌های کوچک استفاده می‌شد.

روش انتقال انرژی الکتریسیته در این محصول بسیار جالب است. در واقع جریان الکتریکی از طریق القا مغناطیسی توسط آنتن فرستنده ارسال شده و سپس توسط آنتن گیرنده محصول، دریافت می‌شود.

نکته مهم و قابل توجه، برد سیستم است. طبق گفته فوجیستو، برد این نمایشگر در حدود ابعاد یک اتاق است.

انتقال برق بدون سیم

 

علاوه بر سیستم انتقال برق، ارسال اطلاعات تصویری نیز به صورت بی سیم انجام می‌شود. نوع ارتباط بی سیم از طریق پورت USB بوده و بردی معادل 10 متر را پوشش می‌دهد.

این نمونه آزمایشی که در نمایشگاه در معرض دید عموم گذاشته شده است، دارای صفحه نمایشی از نوع LED-Backlit بوده و سال آینده به تولید انبود می‌رسد. فوجیستو اعلام کرده کیفیت تصویر این مانیتور قابل حمل و بی سیم مشابه نمونه‌های کابلی بوده و تفاوتی با آنها ندارد.

 

 

________________________________________

زبان اصلی در دامهادامه مطلب


نوع مطلب : تکنولوژی و فناوری روز، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 13 اسفند 1389 :: نویسنده : محمد میرشكار نژاد

مبانی اسکن اثر انگشت

اثر انگشت اثری از سایش شیارهای پایانه انگشت است. با توجه به اینکه هیچ دو انسانی اثر انگشت مشابه ندارند، می‌توان از این اثر برای شناسایی افراد بهره‌برد.

اثر انگشت برجستگی‌های بسیار ریز (قابل رؤیت با چشم غیره مسلح) است که در لایه اپیدرم پوست قرار دارد و فقط در کف دست‌ها و پاها است که برای انگشت نگاری تنها بند آخر انگشتان دست را مورد مطالعه قرار می‌دهند. و به علت ترشحات چربی زیر پوست این آثار انگشت بر اجسام صاف قرار می‌گیرد که همچنین برای و ضوح آن می‌توان از پودری استفاده کرد که جذب این چربی‌ها شده و آنها را به صورت واضح نمایان سازد.

این روش در تعیین هویت از دقت %100 برخوردار بوده و حتی در دوقلوهای یکسان (تک‌تخمکی) نیز اثر انگشت متفاوت است. به گونه‌ای که امکان شباهت دو اثر انگش        1 /000,000, 000,000,000 ,64  (یک شصت و چهار میلیاردم) می‌باشد.

ایجاد اثر انگشت یک صفت ارثی- محیطی است که هر عامل قبل از تولد می‌تواند بر آن اثر گذارد مانند فشارهای روحی و روانی بر مادر و حتی فشاری که نوزاد وقت تولد متحمل می‌شود. اثر انگشت کمی پس از تولد کاملاً تثبیت شده و غیر قابل تغییر است.

مبانی اسکن اثر انگشت

اثر انگشتان یک دست یا دو دست هیچ شباهت یا رابطه‌ای با هم ندارند به همین دلیل در تشخیص هویت و انگشت نگاری از همه انگشتان دو دست نمونه برداری می‌شود.

 

?- مقدمه ای بر طرز کار اسکنرهای اثر انگشت (Fingerprint Scanners)

اسکن رایانه ای اثر انگشت انسان ها برای سالیان سال سوژه اصلی فیلم های جاسوسی و هیجان انگیز سینما بود. تا این اواخر، استفاده از تکنولوژی آنها در دنیای واقعی خیلی عجیب و غریب محسوب می شد. اما در چند سال اخیر  استفاده از این اسکنر ها به ظاهر در همه جا آغاز شده- از ایستگاه های پلیس، ساختمان ها و مراکز امنیتی حساس گرفته تا صفحه کلید کامپیوتر. شما می توانید به دلخواه خود یک اسکنر اثر انگشت شخصی که از طریق درگاه (Port) یواس بی به رایانه متصل می شود را با کمتر از 100 دلار خریداری کرده و با استفاده از این تکنولوژی در دسترس، کامپیوتر خود را با یک فناوری پیشرفته بیومتریک محافظت نمایید. به این ترتیب به جای رمزعبور معمول ، برای ورود به رایانه نیاز به اسکن اثر انگشت متمایز هر شخص برای ورود به سیستم می باشد.

 

2- اسکنر اپتیکال

سیستم اسکن اثر انگشت دارای دو وظیفه اساسی است- اول باید بتواند تصویری از اثر انگشت شما بردارد و اصطلاحا آن را اسکن کند، و سپس باید تعیین کند که آیا الگوی برجستگی ها و فرو رفتگی ها در تصویر بدست آمده، مشابه الگوی برجستگی ها و فرو رفتگی ها در تصاویر قبلا اسکن شده هست یا خیر.

روش های مختلفی برای دریافت یک تصویر از اثر انگشت اشخاص وجود دارد. امروزه رایج ترین روش ها، اسکن نوری (optical) و اسکن خازنی(capacitance) است. هر دو روش از یک شیوه برای مرتب کردن و طبقه بندی تصویر گرفته شده استفاده می کنند، اما راهی که این شیوه را بر آن اساس انجام می دهند کاملا متفاوت است.

مبانی اسکن اثر انگشت

قلب اسکنر های نوری چیزی نیست جز یک قطعه CCD  (charge coupled device)، که همان سنسور نوری است که در دوربین های دیجیتال و دوربین های فیلم برداری مورد استفاده قرار می گیرد. فرآیند اسکن زمانی شروع می شود که شما انگشت خود را بر روی صفحه شیشه ای می گذارید و دوربین یک تصویر از سر انگشت شما می گیرد. خود اسکنر منبع نوری دارد که به طور معمول آرایشی از دیودهای ساطع کننده نور هستند، که برای تابش نور به برجستگی های اثر انگشت به کار می رود. سیستم CCD در واقع یک تصویر معکوس از اثر انگشت تولید می کند که در آن مناطق تیره تر نشانگر انعکاس بیشتر نور (یا همان برجستگی های انگشت) و مناطق روشن تر نشانگر انعکاس کمتر نور (یا فرورفتگی های بین خطوط اثر انگشت) است.

قبل از مقایسه نسخه اسکن شده با داده های از پیش ذخیره شده، پردازنده دستگاه تصویر را بررسی کرده و اطمینان حاصل می کند که یک تصویر روشن و بدون خدشه را گرفته باشد. اگر تصویری مورد تایید قرار نگرفته و اصطلاحا رد شود، اسکنر زمان نوردهی به انگشت را تغییر داده و بسته به حالت قبلی مدت زمان بیشتر یا کمتری به انگشت نور می تاباند، و سپس تلاش می کند دوباره اسکن را انجام دهد تا نتیجه لازم گرفته شود.اگر سطح تاریکی کافی باشد، سیستم به مرحله بعد که بررسی کیفیت تصویر است می رود (که میزان وضوح و دقت اثر انگشت اسکن شده است). اگر پردازنده دریابد که تصویر واضح است و درست در معرض نور قرار گرفته ، در نهایت شروع به مقایسه اثر انگشت اسکن شده با اثرهای انگشت ثبت شده در فایل آرشیو خود می کند. ما این مرحله را نیز در قسمت های بعدی توضیح خواهیم داد، اما در ابتدا اجازه دهید به تکنولوژی متداول دیگر یعنی اسکنر خازنی بپردازیم.

 

3- اسکنر خازنی

مانند اسکنر های نوری ، اسکنر خازنی هم یک تصویر از برجستگی ها و فرو رفتگی های اثر انگشت تولید می کند. اما به جای سنجش تصویر با استفاده از نور ، خازن ها از جریان برق استفاده می کنند.

نمودار زیر یک سنسور خازنی ساده را نشان می دهد. سنسور از یک یا چند چیپ یا تراشه نیمه هادی تشکیل شده است که هر کدام حاوی ارایش منظمی از سلول های کوچک می باشند. هر سلول شامل دو صفحه هادی است که در پوششی از یک لایه عایق قرار داده شده اند. سلول ها بسیار کوچک هستند (کوچکتر از عرض یک خط برجستگی روی انگشت).

مبانی اسکن اثر انگشت

دو صفحه هادی یک خازن ساده را تشکیل می دهند، یعنی یک واحد الکتریکی که می تواند بار الکتریکی را در خود ذخیره کند. سطح انگشت به عنوان صفحه سوم خازن عمل کرده، که توسط لایه های عایق از  دو صفحه اصلی جدا می شود. همچنین در قسمت فرورفتگی های اثر انگشت ، لایه ای از هوا نقش عایق را بر عهده دارد. با تغییر فاصله بین صفحات خازن (با حرکت دادن انگشت و نزدیک تر یا دورتر کردن آن از صفحات هادی) ظرفیت خازنی کل تغییر می کند. به دلیل این ویژگی، خازنی که در یک سلول در زیر یکی از برجستگی های اثر انگشت قرار گرفته ظرفیت خازنی بزرگتری نسبت به خازنی دارد که در سلول زیر فروررفتگی اثر انگشت قرار دارد.

پردازنده اسکنر این ولتاژهای خروجی را خوانده و تعیین می کند که آیا این ولتاژ  مشخصه برجستگی است یا فرورفتگی. با خواندن داده های تمام سلول ها در سنسور، پردازنده می تواند به تصویر کلی از اثر انگشت دست یابد که مشابه تصویر گرفته شده توسط اسکنر های نوری است.

مزیت اصلی یک اسکنر خازنی آن است که برای تشخیص اثر انگشت ، به جای الگوی نور و تاریکی که باعث ایجاد تاثیر بصری اثر انگشت می شود نیاز به شکل واقعی انگشت دارد. این امر باعث می شود  فریب دادن سیستم سخت تر شود. علاوه بر این، از آنجایی که در این اسکنرها از یک تراشه نیمه هادی به جای یک واحد CCD استفاده شده، اسکنر خازنی نسبت به اسکنرهای نوری ابعادی جمع و جورتری دارند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

دو نوآوری جالب از دو کمپانی خودرو ساز

بنز


ولوو YCC که برگرفته از Your Concept Car و به معنی "ماشین مفهومی شما" نامگذاری شده، اولین اتومبیلی هست که منحصرا به سفارش زنان و برای زنان در شرکت ولوو ساخته شده است. این خودرو با هدف جلب رضایت خانم ها و سازگار با نوع رانندگی و برآورده کردن خواسته های آنها و توسط تعدادی از خانم های با استعداد طراحی شده است.

و اما برخی از ویژگیهای این خودرو:

 

1. هیچ راهی برای دسترسی راننده(خانوم ها) به موتور و قسمتهای حساس وجود نداره یعنی کاپوت ماشین باز نمیشه. علتش اینه که این ماشین فقط در هر 50.000 کیلومتر نیاز به تعویض روغن داره و در صورت نیاز به هر نوع سرویس خودش توسط فرستنده بی سیم به نزدیکترین تعمیرگاه مجاز خبر میده !

بنز

 

2. با لاستیک پنچر قادر به ادامه حرکت هست یعنی راننده نیازی به توقف و تعویض لاستیک نداره !

 

3. راننده فقط میتونه به ماشین بنزین بزنه یا آب شیشه شور رو پر کنه. ضمنا در باک و مخزن شیشه شور طراحی خاصی داره که با بیرون کشیدن سرشلینگی خودبخود بسته میشه !

 

4. قبل از اینکه راننده بخواد پارک کنه سیستم هوشمند تشخیص میده آیا اصلا جای کافی برای پارک هست یا نه و در صورت وجود به راننده برای پارک کمک میکنه !

 

5. چون خانوم ها معمولا اونقدر خرید میکنن که دستهاشون کاملا پره و برای بازکردن در بخصوص در مواقع بارندگی دچار مشکل میشن سیستم درها طوری طراحی شده که با رسیدن راننده کنار ماشین خودبخود نزدیکترین در باز میشه !

بنز

 

6. کاپوت جلو و گلگیرها و قوس سقف طوری طراحی شده که راننده بتونه جلو و عقب واقعی رو درک کنه !

 

7. پدالها در صورت تصادف جمع میشن تا صدمه ای به پای راننده وارد نشه !

 

8. فرمان و صندلی و پدالها و پنل جلو با راننده بصورت خودکار تطبیق داده میشه !

 

9. چون خانوم ها مرتبا تمایل به تغییر دکوراسیون و مبلمان خونه دارن برای راحتی کارشون روکش صندلیها و کلا تودوزی براحتی قابل تعویض است !

بنز

نوآوری مرسدس بنز، جهت حفاظت از جان عابران پیاده

مطابق اعلام مؤسسه تحقیقات بزرگراه‌های آلمان، میزان کشته‌شدن عابران پیاده در جاده‌های بین‌شهری در هنگام شب، پنج برابر این تعداد در روز است و این در حالی است که مسافرت‌های شبانه تنها یک‌پنجم حجم جابجایی بین‌شهری را تشکیل می‌دهند ولی آخرین تغییر اعمال‌شده در سیستم دید در شب مرسدس بنز می‌تواند با هشدار به موقع به عابران پیاده و رانندگان این تلفات را به حداقل برساند.

مرسدس بنز امکان تازه‌ای را به اتومبیل‌های لوکس این شرکت اضافه کرده که "سیستم خودکار کمکی دید در شب" نام دارد. این سیستم خودکار عابران را تشخیص‌داده و برای هشدار، یکی از چراغ‌های جلو را روشن خواهد کرد.

بنز

از سال 2009 تاکنون فناوی تازه‌ای در اتومبیل‌های لوکس مرسدس بنز به کار گرفته‌شده است که با استفاده از پرتوهای فروسرخ، عابران پیاده را هنگام شب در جاده‌ها تشخیص داده و روی صفحه کنترل اتومبیل حضور آنها را هشدار می‌دهد.

به گزارش گیزمگ در این سیستم زمانی که دوربین دید در شب و فروسرخ تعبیه‌شده در اتومبیل، حضور یک عابر پیاده را اعلام می‌کند، یکی از چراغ‌های اصلی اتومبیل به شکل خودکار روشن خواهد شد تا فرد را به وضوح نشان دهد و همزمان هشداری برای راننده و او باشد. این دوربین فروسرخ از فاصله 80 متری می‌تواند فرد را رؤیت کرده و حضور او را روی صفحه کنترل اتومبیل نمایش دهد. مطابق تحقیقات مرسدس بنز این روشنایی مشکلی برای رانندگان پشت سر یا پیش روی این خودروها ایجاد نخواهد کرد.

فناوری دیگری که از تابستان 2011 مورد استفاده قرار خواهد گرفت، سیستم چراغ‌های خودکار جلو است که می‌تواند با استفاده از یک دوربین تعبیه‌شده روی داشبورد اتومبیل، نور بالا و برد آنرا برای رؤیت اتومبیل‌هایی که دارند حرکت می‌کنند یا توقف کرده‌اند، به شکل خودکار تنظیم کند.

 

نوع مطلب : علمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 12 اسفند 1389 :: نویسنده : محمد میرشكار نژاد

ساعت آبی

این ساعت رومیزی بدون استفاده از هر نوع باتری و تنها با آب کار می کند. کافی است هر چند هفته یکبار آب آن را تعویض کنید تا توان کار کردن داشته باشد.

 

ساعت آبی

در واقع نیروی مورد نیاز این ساعت که با نام Water - Powered Digital Alarm Clock عرضه شده، توسط یک واکنش شیمیایی بین آب و فلز تامین می شود. مقدار انرژی این واکنش، کفاف نمایش زمان و دمای محیط و همچنین آلارم زدن را می دهد. در صورتی که این ساعت خالی از آب باشد، تا دو دقیقه زمان را نگه می دارد تا شما آب آن را عوض کنید و می توانید با افزودن مقداری رنگ خوراکی به آن، شاهد جلوه های جالبی باشید. اگر چه این کار خالی از ریسک هم نیست!

 

این ساعت با قیمت ۲۵ دلار  در دسترس است.

 

بلندترین زنگ ساعت دنیا

فکر می کنید قدرت بلند ترین زنگ ساعت دنیا چند دسی بل است؟ 90 دسی بل! صدایی که احتمالا همسایه شما را هم صبح ها به سقف اتاق اش میچسباند. 

 
ساعت آبی water clock technology تکنولوؤی جدید gjet

سازنده اش ادعا میکند که این بلند ترین صدا را در میان ساعت های زنگ دار دارا است. کاربردش برای افرادی است که دارای اختلالات شنوایی هستند و یا کسانی که عمیقا در خواب فرو می روند و ساعت های کوکی معمولی نمی تواند آنها را از خواب بیدار کند. 

 

سیستم به گونه ای است که پس از زنگ، یک سیگنال به صورت وایرلس به پد ویبراتور آن ارسال کرده و صفحه آن شروع به لرزش می کند تا اگر احیانا با زنگ هم بیدار نشدید، با لرزش بالش از خواب بیدار شوید. می توانید صفحه را زیر بالش خود بگذارید تا بالاخره با زنگ و یا لرزش پد از خواب بیدار شوید.

 

این ساعت با یک آداپتور و یا یک باتری داخلی قابل شارژ کار می کند. از محصولات TLC 200  است و با قیمت 56$ به فروش می رسد.

 

تصورش را بکنید داشتن این ساعت چه دردسر بزرگی برای دیگران ایجاد میکند و دیری نمی گذرد که همگی به درد هم گرفتار می شوند.

 

منبع:http://craziestgadgets.com/2010/11/05/water-powered-digital-alarm-clock/

http://www.narenji.ir

نوع مطلب : تکنولوژی و فناوری روز، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 12 اسفند 1389 :: نویسنده : محمد میرشكار نژاد

ساعت مچی با موتور جت

این ساعت یکی از فوق العاده‌ترین و لوکس‌ترین محصولاتی که تا به حال در اید رده ساخته شده است.

ساعت مچی با موتور جت wath with motor
ساعت مچی با موتور جت wath with motor

 

این گجت بیشتر از آنکه شبیه ساعت باشد به هواپیما شبیه است. و این شباهت آنقدرها هم بیراه نیست.

برای ساخت این محصول از تیتانیوم و یاقوت کبود استفاده شده که قیمت نهایی محصول را به ۱۵۰ هزار یورو رسانده است.

ساعت مچی با موتور جت wath with motor
ساعت مچی با موتور جت wath with motor

 

 

 

 

 

 

 

 

همانطور که از ظاهر ساعت مشخص است بدنه آن شبیه به تجهیزات نیروی‌هوایی طراحی شده و موتور آن نیز جنگنده Thunderbolt می‌باشد.

ساعت مچی با موتور جت wath with motor

این ساعت که با نام تجاری Horological Machine No. 4 Thunderbolt شناخته می‌شود محصول یک شرکت ساعت سازی معروف سوییسی به نام MB&F است.

ساعت مچی با موتور جت wath with motor

طراحی و ساخت قطعات ساعت 3 سال طول کشیده و حاصل آن محصولیست که از 311 قطعه تشکیل شده است.

این ساعت با ضربان دست انسان شروع به کار می‌کند و دارای دو صفحه است

 که یکی زمان و دیگری میزان مصرف انرژی را نشان می‌دهد.

اگر میخواهید تصور درستی از 150 هزار یورو داشته باشید بدانید چیزی حدود 200 میلیون تومان است!

 

منبع: http://www.gizmag.com/horological-machine-no4-thunderbolt/17334

نوع مطلب : تکنولوژی و فناوری روز، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

معرفی شرکتهای برتر خودورسازی جهان

پورشه، فورد، بنز، هیوندای، تویوتا و دهها عنوان معتبر دیگر؛ اینها نامهایی هستند که با خود کلماتی نظیر خلاقیت، ظرافت، امنیت، زیبایی و و بعضی اوقات تجمل گرایی را به یدک می کشند و محصولات و طرحهایشان همیشه تحسین عموم و کارشناس حوزه ی حمل و نقل را برانگیخته است.

شرکت ها

به گزارش ورد آی تی , مجله معتبر موتور ترند که کار خود را در سال 1949 آغاز کرد و در بیش از نیم قرن فعالیت خود توانسته جایگاه مناسبی برای خود در میان انبوه نشریات خودرویی جهان بیابد در آخرین گزارش خود اقدام به معرفی شرکتهای برتر خودورسازی جهان نموده است .

شرکت مرسدس بنز

مرسدس بنز، که در فارسی بیشتر به بنز معروف است؛ نام خودروهای ساخت شرکت دایملر(Daimler AG) کشور آلمان است. این شرکت ادامه ی یکی از قدیمی‌ترین سازنده های خودرو در جهان است. گوتلیب دایملر و کارل بنز، دو مخترع آلمانی بودند که موتور چهار زمانه را اختراع کردند و پس از مدتی کار مستقل، شرکت دایملر-بنز را در سال 1926 تأسیس کردند و محصولات خود را به پیشنهاد نخستین نماینده فروش خود، مرسدس گذاشتند که از نام دختر این نماینده گرفته شده بود.

شرکت مرسدس بنز

شرکت بی.ام.و

ب ام و (BMW) که کوتاه شده? عبارت آلمانی Bayerische Motoren Werke AG است، یک کمپانی مستقل آلمانی و از تولید کنندگان بنام خودروی سواری و موتورسیکلت در جهان است. این کمپانی صاحب کمپانیهای رولز رویس (Rolls-Royce) و مینی (MINI) است ، و سابق بر این کمپانی روور(Rover) را نیز در اختیار داشته‌است. شرکت ب ام و سازنده ماشین‌های لوکس و با کیفیت است و شرکت مادر کارخانه‌هایی نظیر رولز رویس و مینی می‌باشد. در ابتدا کار خودش را با ساخت موتورهای هواپیما آغاز کرد. در سال1923 شروع به تولید موتور سیکلت کرد و در سال1929 آغاز به تولید اتومبیل نمود. آرم دایره‌ای این شرکت نیز نشاندهنده و یادبود ملخ هواپیماهای تولیدی در سال‌های اولیه تاسیس شرکت میباشد.

شرکت بی.ام.و

کمپانی فراری

فراری یک کارخانه سازنده خودرو در ایتالیا می باشد. این کمپانی تحت مالکیت کمپانی بزرگ فیات (FIAT)میباشد، خودروهای این کمپانی به اصطلاح «ابَرخودرو» هستند و از سرعت و قیمت بالایی برخوردارند .

سریعترین مدل این کمپانی F50 GT1 است که قادر است با 370 کیلومتر بر ساعت حرکت کند. این کمپانی توسط آقای انزو فراری پایه گذاری شد و در مسابقات اتومبیل رانی شرکت می نمود. فراری در ایتالیا معروف به اسب رام نشدنی است. داشتن یکی از آنها آرزوی خیلی ها می باشد. این کمپانی در مسابقات اتوموبیل رانی فورمول یک هم بسیار معروف است و خودروهای مخصوص F1 را هم تولید می کند.

کمپانی فراری

شرکت فورد

شرکت خودروسازی فورد سومین تولید کننده بزرگ خودرو در سراسر جهان است. این کمپانی توسط هنری فورد معروف و سخت کوش در سال 1903 میلادی در دیترویت میشیگان با هدف تولید خودروهای ارزان قیمت تأسیس شد؛ شرکت فورد تولیدکننده خودروهای پرطرفدار لینکلن است، و صاحب یک سوم امتیاز خودروهای مزدا می‌باشد. علاوه بر این، کمپانی فورد در طول دهه اخیر از پیشتازان صنعت خودرو سازی در جهان بوده است. این کمپانی هم اکنون دارای 280000 کارکن تمام وقت در سراسر جهان است.

شرکت فورد

شرکت پورشه

پورشه‌.ای.جی ، (Porsche AG) (گاهی پورش نیز تلفظ می‌شود) با نام کامل Porsche Dr.Ing.h.c.F.Porsche AG , یکی از کمپانی‌های بزرگ تولید اتومبیل‌های اسپورت(Sport Car) می‌باشد که در سال 1947 توسط فری پورشه پسر فردیناند پورشه یک طراح اتومبیل اهل اتریش، در شهر اشتوتگارت آلمان تاسیس شده است. پورش از همان ابتدا نیز به تولید اتومبیل‌های اسپورت مشغول بوده است.

شرکت پورشه

شرکت مزدا

شرکت سهامی خاص ماتسودا (به ژاپنی: ماتسودا کابوشیکی کایشا) که با نام تجاری مزدا شناخته می‌شود یک شرکت خودروسازی است که دفتر مرکزی آن در شهر هیروشیما در کشور ژاپن قرار دارد.

شرکت مزدا

این شرکت در سال 2006حدود یک میلیون و دویست و پنجاه هزار خودرو تولید نموده‌است که در کشورهای مختلف جهان به فروش رسیده‌اند. جوجیرو ماتسودا بنیانگذار شرکت خودروسازی مزدا که علاقه ویژه‌ای به آئین زرتشت داشته‌است با الهام از اهورا مزدا و با توجه به تشابه اسمی نام خانودگی اش با کلمه مزدا، این نام را بر محصولات خود گذاشته‌است. شرکت مزدا به عنوان تولید کننده ابزار و ماشین آلات در سال1920 پایه گذاری شد و از سال 1931 به تولید خودرو نیز پرداخت.

کمپانی لامبورگینی

مبورگینی شرکتی ایتالیائی و سازنده خودروهای اسپورت می‌باشد. دفتر مرکزی این شرکت در دهکده‌ای کوچک به نام سن آگاتا بولونیز در نزدیکی بولونیا در کشور ایتالیا قرار دارد. این شرکت در سال 1963 توسط فروچیو لامبورگینی که دارنده یک کارخانه تراکتور سازی موفق بود، تاسیس شد. لامبورگینی هم اکنون تابع شرکت آلمانی آئودی است که خود تابعه شرکت فولکس واگن می‌باشد.

کمپانی لامبورگینی

بهتر است بدانید که آقای لامبورگینی بعد از این که یک ایراد در خودروهای فراری پیدا کرد به آفای انزو فراری ایراد خودرو ها را گفت؛ اما به دلیل غرور انزو فراری آنها آقای لامبورگینی را از شرکت بیرون انداختند و از آن زمان آقای لامبورگینی به فکر ایجاد کارخانه خودرو سازی افتاد.

در ادامه مطلب
ادامه مطلب


نوع مطلب : نقد و بررسی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

از تازه های علم و فناوری چه خبر؟

عینکی شیک با امکان فیلمبرداری HD بصورت مخفی

اگر از طرفداران سری فیلم های جیمز باند هستید لوازم و وسایل مامور 007 را که در زمینه جاسوسی استفاده می کند حتما دیده اید حال اگر شما هم به سرتان زده تا جاسوس بازی در بیاورید پیشنهاد میکنم از این عینک غافل نشوید. این عینک زیبا و شیک در درون خود یک دوربین نهفته دارد که به فرد امکان فیلمبرداری با کیفیت  (  HD 960*1280 ) را می دهد و سرعت ضبط آن 30فریم بر ثانیه است. برای ذخیره فیم های گرفته شده عینک به یک کارت SD مجهز است و با یک شارژ سه ساعته می توان تا دو ساعت فیلمبرداری کرد. برای شارژ کردن و انتقال داده ها به کامپیوتر هم یک درگاه USB در این عینک تعبیه شده است. این دوربین امکان تصویر برداری و نیز ضبط صدا را نیز دارد.

قیمت این عینک بسته به طرح و امکاناتش از 82 تا 92دلار می باشد.

عینک

عکس های قدیمی را با فشردن یک دکمه دیجیتالی کنید

پیش از ورود و عرضه دوربین های دیجیتال، دوربین های نگاتیوی ابزار متداول ثبت لحظات در قاب تصویر بوده است. درون این دوربین ها فیلم عکاسی قرار می گرفت و شخص پس از عکاسی برای ظهور و چاپ باید به لابراتوار های عکاسی مراجعه نموده و اقدام به چاپ و آرشیو آنها در آلبوم می نمود.

‏شما هم از این دسته مستثنی نیستید و احتمالا چندین و چند نگاتیو دارید که حاوی خاطرات تلخ و شیرین زیادی برای شما است و نگران از بین رفتن آن هستید. بهترین راه رفع این نگرانی دیجیتالی کردن این نگاتیو ها است. شاید به نظر کار آسانی نیاید اما با دستگاه iConvert این کار راحت شده است.

 iconvert

‏iConvert دستگاهی است که به سهولت و با تنها فشردن یک دکمه نگاتیو ها و اسلایدهای شما را اسکن و به عکس دیجیتال تبدیل می کند. تنها کافیست نگاتیو را درون نوار مخصوص قرار داده و دکمه اسکن را فشار دهید. برای استفاده از این دستگاه نیازی به کامپیوتر نیست و با وضوح 1800 DPI آن را اسکن و فایل را در یک کارت حافظه از نوع SD ذخیره می کند. ‏‏iConvert دارای صفحه نمایشی 2.4 اینچی است و قیمت آن 100 دلار می باشد.


نوع مطلب : تکنولوژی و فناوری روز، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 12 اسفند 1389 :: نویسنده : محمد میرشكار نژاد

5دلیلی که تبلت بخرید


Pc World مطلبی هفته گذشته (21 Feb) عنوان نمود که Armando Rodriguez به توضیح و تحلیل آن پرداخته است در این مطلب در زمینه مزایای تبلت ها که هم اکنون بازار را به خود اختصاص داده گفتگو شده است و به تحلیل کامل آنها پرداخته است و گفتگوی خود را با این سوال مطرح کرده که چرا باید یک دستگاه تبلت‌ خرید؟


متن کامل مقدمه PC World را در بخش انگلیسی می توانید مطالعه کنید ولی آنچه خلاصه مفید این نوشتار بود در 5 نکته آمده است:

تبلت tablet , pc world

1. قابل حمل بودن:

آنها به علت نوع طراحی نسبت به کامپیوترهای معمولی راحت تر حمل می شوند و در مقایسه با گوشی همراه که از نسخه دیگری از وب‌سایت‌ها استفاده می‌کنند و بسیار ریز و کوچک است بسیار راحت تر به اینترنت وصل می شوند و شما قدرت جستجو و  search بیشتری دارید.

2. بهره‌وری:

وجود یک تبلت‌ در محل کار، مخصوصا برای افرادی که امکان دسترسی و استفاده از اینترنت وجود ندارد بسیار حائز اهمیت است زیرا شما می توانید جهت انجام کارهای ابتدایی مثل چک کردن ایمیل‌ها و رسیدگی به برنامه‌ها کاملا از آن استفاده کنید تبلت ها فضای زیادی را اشغال نمی کنند. مثلا شما می توانید آی‌پد خود را روی یک پایه سوار کرده‌ و حتی کنار نمایشگر رایانه‌ خود قرار دهید و از آن به عنوان یک نمایشگر دوم استفاده کنید.

همچنین در جلسات کاری مهم خود،  یادداشت‌برداری کنید و یا به دانلود سریع مطالب مربوط به بحث و استناد به آن‌ها، از تب‌لت خود بپردازید. به این ترتیب نیازی نیست که برای پیدا کردن یک نکته یا یک جدول و نمودار، میز کار خود را پر از کاغذ کنید.

همچنین تبلت در مدارس هم می تواند کاربرد داشته باشد مثلا استاد کلاس نسخه دیجیتالی کتاب‌های درسی را به دانش‌آموزان معرفی نماید و  آن‌ها هم  کتاب‌ها را بر روی تب‌لت های خود ذخیره کرده و به منزل ببرند این گونه دانش آموزان هم از اینکه بار اضافی حمل کنند و دفتر و کتابهای سنگین داشته باشند و البته خانواده ها از خریدن کتابهای درسی با قیمت بالا معاف خواهند شد.

3. سرگرمی:

همانطور که حتما می دانید تب‌لت‌ها یک صفحه نمایشگر بزرگ هستند و می توان آنها را بهترین وسیله برای تماشای فیلم و برنامه‌های تلویزیونی به شمار آورد. مثلا برای تماشای فیلم‌های رزمی، نمایشگر 3.5 اینچی (تقریبا 9 سانتی‌متری) تب‌لت به شما اجازه می‌دهد که تمام صحنه را در کادر داشته باشید. در ضمن با وجود وسایلی مثل نت‌فلیکس و هولو پلاس، شما دیگر احتیاجی به ذخیره فیلم‌ها روی حافظه تب‌لت ندارید و این امکان وجود دارد که شما فیلم‌ها را به طور مستقیم روی وسیله‌تان آرشیو کنید.

تب‌لت‌ها مجهز به صفحه کلید لمسی هستند، به مین علت این امکان را به شما می دهد تا لحظات خلاقانه‌ای را هنگام بازی فراهم کند.

4. سازگاری

بعضی از انواع تب‌لت‌ها مجهز به فروشگاهی هستند که برنامه‌های جانبی زیادی را از آن می توانید از آن خریداری کنید و سطح کاربری دستگاه‌تان را اتقا دهید. همچنین می توانید برنامه های مرتبط با نیاز خود را بر روی آنها دانلود کنید به طور مثال می توانید  آخرین اخبار روز را بر روی آن داشته باشید و یا در شبکه‌های اجتماعی به دنبال دوستان قدیمی‌تان بگردید، همچنین می‌توانید به راحتی تمام برنامه‌های مرتبط را دانلود کنید.

در ضمن، شما خیلی راحت می‌توانید تمام برنامه‌های مورد علاقه‌تان را در تب‌لت نصب کنید، بدون اینکه نیاز به وارد کردن رمز ثبت یا رمز خرید محصول داشته باشید.

5. عمر باتری

به نظر آقای Armando Rodriguez یک تب‌لت به لپ‌تاپ ارجحیت دارد چون باتری آن عمر بسیار طولانی‌تری دارد. معمولا لپ‌تاپها قبل از اتصال به پریز برق، حدود 2 ساعت و نیم شارژ نگه می‌دارد که البته بعضی ها هم کمتر از این مقدار است در صورتی‌که گلکسی‌تاب سامسونگ یا آی‌پد را می‌توان برای یک روز کامل، بدون نیاز به اتصال به پریز برق استفاده کرد!


زبان اصلی مقاله در ادامه ی مطلب

منبع: PC world
ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 2 )    1   2   
درباره وبلاگ


این وبلاگ در مورد فناوری و تکنولوژی بوده است اوقات خوشی را برای شما آرزو دارم در ضمن بنده به دلیل اینکه سایت تبیان منبع موثقی از مطالب می باشد اکثر مطالب را از این سایت بر روی وب خود قرار میدهم

مدیر وبلاگ : محمد میرشكار نژاد
مطالب اخیر
نظرسنجی
کدام یک از موارد بیشتر شود؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :