تبلیغات
IT و تکنولوژی - مطالب اردیبهشت 1390
 
IT و تکنولوژی
با سلام،بازدید کننده ی گرامی نظر یادت نره در ضمن ادامه ی مطالب در کلید ادامه مطلب میباشد
شنبه 31 اردیبهشت 1390 :: نویسنده : محمد میرشكار نژاد
یه کسایی باید یه کارایی کنن تا کام ملت شیرین باشه!!!.....دقت در اطلاع رسانی ، مثلا سر کوچه دوم !!!...یک معمای وزارتی ؟ الان کی به کیه ؟!!!...سریال "خانه خرابی"! یه بار برا همیشه حلش کنید!!!....سنگ قبر چینی نمی خوام!!! ، نمایشگاه کتاب یا سالن مد؟!!! ، به مدت 6:03
نوع مطلب : سیاست(خارجی)، سیاست(داخلی)، صوتی و تصویری، دانلودی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 31 اردیبهشت 1390 :: نویسنده : محمد میرشكار نژاد
تملق مطلقاً ممنوع بخصوص در رسانه ملی، تلاش برای سوء استفاده از هنرمندان یا تلاش هنرمندان برای سوء استفاده؟!، خرید جای خالی 5 میلیون تومان ناقابل !!، آفرین ...اما چقدر عمل می‌کنی؟؟، تقسیم کار در کرمانشاه، پرچم 150 ساله یا 1300 ساله؟، آموزش راههای جلوگیری از آلودگی هوای تهران و ...، به مدت 5:40
نوع مطلب : دانلودی، صوتی و تصویری، سیاست(داخلی)، سیاست(خارجی)، 
برچسب ها : صرفا" جهت اطلاع 36،
لینک های مرتبط :
شنبه 31 اردیبهشت 1390 :: نویسنده : محمد میرشكار نژاد

اسلحه 106 میلیمتری ضد تانک


نیروی زرهی برای اولین بار درجنگ جهانی اول توسط ارتش انگلیس مورد استفاده قرار گرفت. خودروهای نظامی بسیاری از تئوریهای جنگ را به هم ریخت و تاکتیک استفاده از تانک در کنار نیروهای پیاده درمیدان های نبرد شکل گرفت. با ورود تانک، نیروهای پیاده با سرعت بیشتری جابجا شدند و حملات غافلگیرانه رنگ و بوی تازه به خود گرفت.

درجنگ جهانی دوم تانکها برای نیروهای پیاده مزاحمتهای زیادی ایجاد می کردند و اهمیت سلاحهای ضد تانک به خوبی نمایان شد. معروفترین سلاحهای ضد تانک آن دوره اسلحه های 57-75-90 میلیمتری بود. بعد از پایان جنگ جهانی دوم کشور آمریکا به دنبال پیشرفت سلاحهای ضد تانک، درسال 1951 مدل اولیه اسلحه اولیه 106 میلیمتری مدل M40 را تولید نمود.

اسلحه 106 میلیمتری ضد تانک

بعد از آن مدلهای M40A1 و M40A2 نیز ساخته شد. اسلحه 106 میلیمتری یکی از معروفترین سلاحهای ضد تانک در دنیا بوده و به غیر از کشور آمریکا توسط برخی کشورها از جمله انگلیس ، اسپانیا، کره جنوبی ، پاکستان  و.... ساخته و در بسیاری از کشورها نظیر جمهوری اسلامی ایران و عراق نیز به عنوان سلاح ضد تانک به کار می رود.

 

ماموریت اسلحه 106 میلیمتری

1. ماموریت اصلی اسلحه 106 میلیمتری بر علیه ادوات زرهی (تانک ، نفربرها و خودروهای) دشمن است.

2. ماموریت فرعی آن بر علیه تجمع نفرات و سنگرهای بتونی، مخازن و تاسیسات دشمن می باشد.

ماموریت تاکتیکی در آفند: پشتبانی عمومی یگان ها

ماموریت تاکتیکی در پدافند: تامین پدافند ضد زره وشرکت درآخرین آتش های حفاظتی.

 

اسلحه 106 میلیمتری سلاحی است سنگین ، ضد زره اجتماعی ، ته پر ( گلوله از انتهای وارد خزانه لوله می شود) و بدون عقب نشینی که با مهمات نوع آماده تغذیه شده و لوله آن با هوا خنک می گردد. دستگاه چکاننده آن ضربتی و همچنین دارای ماشه کمکی به صورت ترقه کش می باشد. اسلحه 106 میلیمتری توانایی شلیک تیر به صورت مستقیم ومنحنی (با استفاده از زاویه یاب) را دارد. این سلاح توسط سه پایه استاندارد M79 روی زمین و خودروهای سبک ( جیپ) مستقر می گردد.

اسلحه 106 میلیمتری ضد تانک

مشخصات اسلحه 106 میلیمتری

کالیبر: 106میلیمتر

 تعداد خان: 36

* گردش خان : از چپ به راست

*  گام: 3/1 دور

* طول گام 208 سانتی متر

* وزن سلاح با متعلقات : 114 کیلو گرم

وزن سه پایه:M79،8/81 کیلوگرم ، وزن دستگاه نشانه روی و وسایل روشنایی 4/1 کیلوگرم، وزن کامل با قوطی مقوایی 3/17 کیلوگرم ، وزن مرمی : 8/7 کیلوگرم ، وزن کل سلاح :209 کیلوگرم

* طول سلاح : 343 سانتی متر، طول لوله 273 سانتی متر ، ارتفاع سه پایه 112 سانتی متر ، عرض سه پایه : ( با پایه های باز) 152 سانتی متر ، عرض سه پایه ( با پایه های بسته ) 80 سانتی متر

* یک دور حرکت گردونه در برد کلی :16 میلیمتر، یک دور حرکت گردونه در برد جزئی : 8/3 میلیمتر

حرکت در برد : 17- تا 65+ درجه

* حرکت در برد ( کولاس بر روی یک پایه )17-تا 27+ درجه

*حرکت در سمت روی زمین برای تیراندازی :360 درجه

* حرکت در سمت بر روی خودرو برای تیر اندازی :180 درجه

*سرعت اولیه گلوله :503 متر در ثانیه ، نواخت تیر عادی مجاز : 36 گلوله در ساعت ، نواخت تیر متوالی مجاز :11 گلوله پی درپی ، بر مفید با استفاده از تقسیم بندی شبکه دوربین :2400 متر ، برد نهایی : 7700 متر ، بهترین برد : 1100 متر ، قدرت نفوذ ذر زره با تیر مستقیم : 40 الی 50 سانتی متر، عمر تخمینی سلاح : 2500 گلوله ، منطقه خطر آتش عقبه :40 متر

 

اسلحه کمکی 7/12 میلیمتری

اسلحه 106 میلیمتری ضد تانک

تفنگ کمکی 7/12 میلیمتری جنگ افزاری است نیمه خودکار ، که با وسیله فشار غیر مسقتیم گاز باروت مسلح ولوله آن با هوا خنک می گردد، با خشاب های 10 و 20 فشنگی تغذیه می شود، دارای برگه ناظم آتش دو وضعیتی می باشد که این برگه در سمت چپ سلاح قرار گرفته و موقعی که برگه ناظم به طرف عقب می باشد به صورت ضامن و موقعی که برگه ناظم بیه طرف جلو می باشد به صورت تک تیر عمل می کند در ضمن دارای یک ماشه کمکی می باشد و دستگاه چکاننده آن از نوع ضربتی است ، این سلاح به وسیله دوطوفه ( جلو و عقب ) بر روی اسلحه 106 میلیمتری سوار می شود.

 

مشخصات اسلحه کمکی 7/12 میلیمتری

کالبیر :7/12 میلیمتر ، تعداد خان 8 عدد ، گردش خان : چپ به راست ، وزن کل سلاح: 112 سانتی متر ، طول لوله: 3/81 سانتی متر، برد عنصر رسام :1600 متر ، برد نهایی :3100 متر ، سرعت اولیه گلوله : 525 متر در ثانیه ،تغییر دربرد به وسیله طوق اتصال جلو : 11 میلیم ، تغییر در سمت به وسیله طوق اتصال جلو:11 میلیم در سمت

 

خاطره ای از حماسه آفرینی ارتشیان دلاور ایران زمین با اسلحه 106

یکی از ساکنان روستاهای شرق بستان می‌گوید: «یک افسر بلند قامت که اهل زابل بود نزد ما آمد. او یک اسلحه 106 همراه خود آورده بود. از من پرسید عراقیها کجا هستند. گفتم آن سوی رودخانه در حال زدن پل برای آمدن به این طرف هستند. شجاعت و قدرت آن افسر زابلی در حرکات و گفتار و نگاهش نمایان بود. در کنار ساحل رودخانه به ارزیابی تانک‌های دشمن پرداخت ما هم از خانه‌ها و پناهگاه‌های خود بیرون آمدیم تا چگونگی نبرد این دلاور زابلی را ببینیم. او می‌گفت: من برای مردن آمده‌ام، تسلیم در برابر دشمن مرگبارتر از خود مرگ است. ساعت 11 و 15 دقیقه روز سوم مهرماه 1359 بود. جنگ این افسر دلیر با توپ 106 با تانک‌های عراقی آغاز شد. تانکها را یکی پس از دیگری به آتش می‌کشاند. گویا نه تنها یک تن بلکه یک لشکر بود. سه تانک عراقی منفجر شدند.

45 دقیقه جنگ بین آن افسر زابلی و تانک‌های دشمن ادامه داشت. سرانجام در ساعت 12 ظهر یکی از موشکها به جیپ افسر زابلی برخورد کرد و اسلحه 106 منفجر شد. در همین حال آن افسر شجاعانه به شهادت رسید.»

نوع مطلب : سلاح، 
برچسب ها : اسلحه 106mm، ضد تانک،
لینک های مرتبط :

ساخت کوچک ترین حسگر رگی غیرتماسی


فوجیتسوخبر ساخت کوچکترین و باریک ترین سنسور شناسایی رگی غیر تماسی رادر 19 آوریل 2011 در میان تعداد بی شمار دستگاه های شناسایی رگی موجود- شامل دستگاه های شناسایی اثر انگشت و پشت دست- اعلام کرد. این دستگاه با قابلیت عکس برداری با سرعت بالا و شناسایی اتوماتیک، امکان تشخیص هویت سریع تر رگهای کف دست را فراهم کرده است.

اندازه کوچک و باریک این سنسور امکان استفاده از آن در طراحی کامپیوترهای شخصی و سایر لوازم الکتریکی را فراهم می کند که این ویژگی در گسترش دامنه کاربردهای این تکنولوژی، بسیار تاثیر گذار خواهد بود. همچنین با قابلیت سرعت بالای ضبط تصاویر- 20 فریم متوالی در ثانیه- و انتخاب بهترین عکس برای تعیین هویت و شناسایی خودکار، دیگر نیازی نیست کاربران مانند گذشته انگشت خود را بی حرکت روی سنسور نگه دارند و به جای آن به سادگی کافی است کف دست بالای سنسور قرار گیرد. به کار گیری این شیوه بهبود قابل ملاحظه ای در کارایی این دستگاه ایجاد خواهد کرد.

ساخت کوچک ترین حسگر رگی غیرتماسی

پس زمینه

در روش های تشخیص هویت بیومتریک، سهولت استفاده تاثیر مستقیمی بر راحتی کاربر دارد. فوجیتسو در تکنولوژی شناسایی رگ های کف دست هم به دنبال ارتقای سطح امنیتی بوده و هم راحتی کاربران را مد نظر داشته است. تا قبل از این، افراد می بایست کف دست خود را بی حرکت بر روی یک دستگاه نسبتا ضخیم قرار می دادند تا تصویری از رگ های دستشان برداشته شود. در حالی که برای عمومیت دادن به این تکنولوژی و گسترش دامنه کاربردهای آن لازم است سنسورهای باریک تر و کوچکتری ساخته شده و فرایند تشخیص هویت ساده تر گردد.

ویژگی های سنسور

فوجیتسو با این هدف کوچکترین و باریک ترین سنسور تشخیص هویت رگی را در میان انواع بسیار متنوع دستگاه های شناسایی رگی موجود طراحی کرده است که قابلیت ترکیب با ا انواع دستگاه های الکترونیکی را داشته باشد. علاوه بر آن سرعت بالای ضبط تصاویر و امکان تعیین هویت خودکار موجب بهبود قابل توجه قابلیت استفاده از آن گشته است.

ویژگی های کلیدی این سنسور جدید عبارتند از:

 

1. کوچکترین و باریک ترین سنسور دنیا در نوع خود

ساخت کوچک ترین حسگر رگی غیرتماسی

عرض این سنسور جدید 29.0 میلی متر، ارتفاع آن 11.2 میلی متر و ضخامت آن 29 میلی متر است که آن را تبدیل به کوچکترین و باریک ترین سنسور دنیا در نوع خود نموده است.

فوجیتسو برای ساخت سنسوری در این ابعاد از یک سیستم نورپردازی جدید برای اجزای داخلی سنسور استفاده کرده است که در عکاسی به کار می رود و امکان نورافشانی یکنواخت.

 (uniform illumination) را فراهم می کند. نتیجه کار، یک سیستم نورپردازی عکاسی (photographic optical system) است که ضخامت آن نصف مدل های قبل می باشد. برتری مهم این سنسور کوچک نسبت به نمونه های مشابه در این است که به دلیل ابعاد کوچک، انواع دستگاه هایی که می توان این سنسور را در آنها جاسازی کرد بسیار افزایش می یابد.

 

2.  تشخیص هویت آسان با عکس برداری سریع و شناسایی خودکار

برتری مهم این حسگر کوچک نسبت به نمونه ‌های مشابه در این است که به دلیل ابعاد کوچک، انواع دستگاه هایی که می ‌توان این حسگر را در آنها جاسازی کرد بسیار افزایش می‌ یابد.
ساخت کوچک ترین حسگر رگی غیرتماسی

این سنسور مجهز به یک سیستم عکس برداری بسیار سریع است که می تواند با سرعت 20 فریم در ثانیه تصویر رگ های کف دست کاربر را ثبت کند، به علاوه قادر است بلافاصله بهترین عکس را از بین عکس های گرفته شده انتخاب کرده و به طور خودکار آن را شناسایی کند. به این ترتیب با این شیوه به جای اینکه کاربر مانند قبل مجبور باشد دست خود را بی حرکت بر روی سنسور نگه دارد، تنها کافی است کف دست را به آرامی در بالای سنسور قرار دهد. وقتی که دست کاربر از روی سنسور عبور کرد عملیات شناسایی انجام شده است. در این تکنولوژی دقت بالا و راحتی کاربر با هم ترکیب شده است.

در سال های اخیر تشخیص هویت از روی رگ های کف دست بدون تماس فیزیکی در میان روش های تشخیص هویت بیومتریک -که در آن افراد بر اساس ویژگی های زیستی شان و با دقت بالا شناسایی می شوند- محبوبیت بسیار یافته است. در میان تمام روش های شناسایی بیومتریک، تعیین هویت بر اساس شناسایی الگوی پنهان رگ های کف دست یا نوک انگشتان، دو مزیت عمده دارد که عبارت اند از:

**دقت بالا

** امنیت بالا در برابر رفتارهای خرابکارانه مانند جعل سند و جعل هویت

 

در حوزه تشخیص هویت بر اساس الگوی رگ ها، فوجیتسو اولین تکنولوژی شناسایی رگ های کف دست را بدون نیاز به تماس فیزیکی در سال 2003 ابداع کرد و فروش تجهیزات شناسایی هویت مجهز به این تکنولوژی را از سال 2004 آغاز کرد (محصولات جدید در سال 2006 تحت نام تجاری “PalmSecure” عرضه شدند). این تکنولوژی به خاطر سهولت کاربرد و اطمینان از تامین بالاترین سطح امنیتی بسیار مورد استقبال واقع شد و در داخل و خارج از ژاپن به عنوان ابزاری برای شناسایی افراد در شرکت های مالی و log in کامپیوتر و کنترل ورودی ها در شرکت ها مورد استفاده قرار گرفت.

مزیت تعیین هویت بر اساس رگ های کف دست نسبت به انگشت

رگ های کف دست در مقایسه با رگ های نوک انگشت پرتعداد تر بوده و الگوهای پیچیده تری دارند که در واقع حجم اطلاعات بیشتری از کاربر به دست می دهد. در نتیجه دقت شناسایی در این روش بسیار بالاتر است به طوری که نرخ خطاهای منفی2 آن 0.01 درصد و نرخ خطاهای مثبت3 آن 0.00008 درصد است. به علاوه در این روش از رگ های ضخیم تر فرد استفاده می شود که در طول زمان پایدار تر بوده و امکان تغییر یا آسیب دیدگی آنها کمتر است. نکته آخر اینکه به دلیل تماسی نبودن این سیستم، بار روانی که ممکن است به کاربران وارد شود در آن به حداقل می رسد.  به علاوه در این روش از رگ ‌های ضخیم ‌تر فرد استفاده می ‌شود که در طول زمان پایدارتر بوده و امکان تغییر یا آسیب دیدگی آنها کمتر است. نکته آخر اینکه به دلیل تماسی نبودن این سیستم، بار روانی که ممکن است به کاربران وارد شود در آن به حداقل می ‌رسد.

 

در حوزه تشخیص هویت بر اساس الگوی رگ‌ ها، فوجیتسو اولین فناوری شناسایی رگ‌ های کف دست را بدون نیاز به تماس فیزیکی در سال 2003ابداع و فروش تجهیزات شناسایی هویت مجهز به این تکنولوژی را از سال 2004آغاز کرد (محصولات جدید در سال 2006تحت نام تجاری Palm Secure عرضه شدند).

این تکنولوژی به دلیل سهولت کاربرد و اطمینان از تامین بالاترین سطح امنیتی بسیار مورد استقبال واقع شد و در داخل و خارج از ژاپن به عنوان ابزاری برای شناسایی افراد در شرکت های مالی وlog کامپیوتر و کنترل ورودی ‌ها در شرکت ‌ها مورد استفاده قرار گرفت.

کمپانی فوجیتسو شرکتی پیشرو در ارایه راه حل های پیشرفته و حرفه ای به تجارت ها و کمپانی هایی است که بر پایه ICT در بازارهای جهانی کار می کنند. این شرکت در حال حاضر در بیش از 70 کشور دنیا در حال فعالیت می باشد و دارای بیش از 170 هزار نیروی کار جهت حمایت و ارایه خدمات به مشتریان می باشد. فوجیتسو جهت طراحی و تولید محصولات خود ترکیبی از متخصصان سیستم ها و خدمات IT، و محصولات ارتباطی و محاسباتی را به وجود آورده است که این ترکیب باعث می شود کمپانی بتواند ارزش افزوده ای را از طریق محصولات با کیفیت به مشتریان خود ارایه کند.

این کمپانی در حال حاضر سومین کمپانی بزرگ دنیا در صنعت و خدمات IT می باشد. محصولات تولیدی این شرکت در کشور آلمان شامل انواع: PC، سرور، Storage، تبلت، نوت بوک، Zero Client، تین کلاینت، کی برد، مادر بورد، صفحه نمایش و Work Station می باشد.

نوع مطلب : تکنولوژی و فناوری روز، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 31 اردیبهشت 1390 :: نویسنده : محمد میرشكار نژاد

قد و غذا رابطه دارند


شیر، ماست، ماهی با استخوان مثل ساردین و سبزیجاتی مانند انواع کلم و البته کنجد و بادام به رشد قدی بهتر کمک می کنند. البته منابع غذایی روی مانند انواع ماهی ‌ها، نان تهیه شده از آرد گندم کامل، عدس و نخودفرنگی را نیز نباید نادیده گرفت.


منابع غذایی پروتئینی

وقتی صحبت از قد و روش ‌های افزایش آن به میان می‌ آید، هزاران روش رنگارنگ ردیف می‌ شوند که در این میان برخی فقط در حد حرف هستند و برخی دیگر تا حدودی می‌ توانند مفید باشند. اما تغییر در وضعیت تغذیه از جمله اقداماتی است که اثرات مثبتی می ‌تواند داشته باشد زیرا متخصصان تغذیه عقیده دارند تا زمانی که رشد طولی استخوان‌ ها وجود دارد یعنی تا زمانی که بلوغ به پایان نرسیده، نوع غذایی که خورده می‌ شود، می‌ تواند به افزایش قد کمک کند.

البته نباید فراموش کرد که کوتاهی قد در بچه‌ ها(در صورتی که زمینه ی ژنتیکی وجود نداشته باشد) نشانه ی سوءتغذیه در چند سال گذشته است. بنابراین می ‌توان برنامه ی غذایی را غنی ‌تر کرد، می ‌پرسید با چه؟ بهتر است به موارد زیر توجه کنید:

 

1- کلسیم

از آن جایی که ترکیب اصلی استخوان ‌ها را کلسیم تشکیل می ‌دهد دریافت روزانه ی این ماده ی معدنی برای افزایش قد ضروری است. بنابراین، به منظور دریافت کلسیم مورد نیاز باید شیر، ماست، ماهی با استخوان مثل ساردین و سبزیجاتی مانند انواع کلم و البته کنجد و بادام را در برنامه ی غذایی روزانه گنجاند.

نباید فراموش کرد که کوتاهی قد در بچه‌ ها(در صورتی که زمینه ی ژنتیکی وجود نداشته باشد) نشانه ی سوءتغذیه در چند سال گذشته است

2- روی

این ماده ی معدنی در رشد و تمایز سلولی نقش بسزایی دارد. کمبود روی موجب کاهش سرعت رشد و کوتاهی قد می ‌شود پس منابع غذایی این ماده ی مغذی را که شامل انواع ماهی ‌ها، نان تهیه شده از آرد گندم کامل، عدس و نخودفرنگیهستند، را در رژیم‌ تان بگنجانید.

 

3- مس


 منبع: سلامتیرانادامه مطلب


نوع مطلب : تغذیه و سلامت، 
برچسب ها : قد و غذا،
لینک های مرتبط :
شنبه 31 اردیبهشت 1390 :: نویسنده : محمد میرشكار نژاد

عوامل افزاینده عمر

عمر طولانی


در این مقاله با نگاه به متون روایی، عوامل مادی و معنوی ای که در افزایش عمر موثراست را، معرفی نموده و با ذکر روایات به صورت فارسی و عربی، و اسناد دقیق آن، سعی شده، کاری معتبر و علمی ارائه شود.


عمر از عماره به معنای آبادانی است و مراد مدت آبادى بدن بوسیله حیات و روح است (قاموس قرآن،ج 6،ص 42)

وَاللهُ خَلَقَكُمْ ثُمَّ یَتَوَفَّاكُمْ وَ مِنْكُمْ مَنْ یُرَدُّ إِلى‏ أَرْذَلِ الْعُمُرِ لِكَیْ لا یَعْلَمَ بَعْدَ عِلْمٍ شَیْئاً إِنَّ اللهَ عَلیمٌ قَدیرٌ (النحل/70): و خدا شما را آفریده و سپس مى‏میراند و بعضى از شما را به سن انحطاط پیرى مى‏رساند تا آنجا که هر چه دانسته همه را فراموش مى‏كند. همانا خداست كه همیشه دانا و تواناست.

عمر اولین نعمت و از بزرگترین آنان است و خداوند آن را به امانت به انسان بخشیده است و هدر دادن و اتلاف آن را از گناهان بزرگ شمرده است. سپس بعضی اعمال را موجب تداوم آن و بعضی را موجب انکسار آن قرار داده و خود، انسان را به آنها آگاه نموده است، اما چگونگی و حکمت آن را، لزوما برای ما آشکار ننموده است تا آنها که ایمان دارند، از آنها که دچار شک یا ضعف محبت و معرفتند، باز شناخته شوند.

عوامل افزاینده عمر در روایات به ترتیب اولویت عبارتند از:

صله رحم؛ قَالَ أَبُو عَبْدِاللهِ (ع) مَا نَعْلَمُ شَیْئاً یَزِیدُ فِی الْعُمُرِ إِلَّا صِلَةَ الرَّحِمِ حَتَّى إِنَّ الرَّجُلَ ‏یَكُونُ أَجَلُهُ ثَلَاثَ سِنِینَ فَیَكُونُ وَصُولًا لِلرَّحِمِ فَیَزِیدُ اللهُ فِی عُمُرِهِ ثَلَاثِینَ سَنَةً فَیَجْعَلُهَا ثَلَاثاً وَ ثَلَاثِینَ سَنَةً وَ یَكُونُ أَجَلُهُ ثَلَاثاً وَ ثَلَاثِینَ سَنَةً فَیَكُونُ قَاطِعاً لِلرَّحِمِ فَیَنْقُصُهُ اللهُ ثَلَاثِینَ سَنَةً وَ یَجْعَلُ أَجَلَهُ إِلَى ثَلَاثِ سِنِین‏ (الكافی، ج‏2، ص 153)؛ چیزی را نمی شناسم که عمر را زیاد کند به اندازه صله رحم، تا آنجا كه اگر سه سال به مرگ كسى باقیمانده باشد و صله رحم كند، خداوند سى سال بر عمر او بیفزاید و زندگى او سى و سه سال گردد، و اگر قطع رحم كند، سى سال زندگى او را خداوند به سه سال تبدیل فرماید.

قَالَ رَسُولُ اللهِ(ص)- مَنْ أَحَبَّ أَنْ یُنْسَى فِی أَجَلِهِ- وَ یُعَافَى فِی بَدَنِهِ فَلْیَصِلْ رَحِمَهُ (بحارالأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار، ج‏47، ص194)؛ پیامبر فرمود: هر كس مایل است اجلش بدست فراموشى سپرده شود و سلامت باشد صله رحم كند.

اما درباره این که چگونه صله رحم باعث افزایش عمر می شود، پاسخی دینی نداریم. اما بعید نیست که بگوییم تاثیری که صله رحم در همه ابعاد مادی و معنوی زندگی فرد دارد می تواند موجب ازدیاد عمر او شود. کسی که از خویشاوند خود بریده است دچار عذاب وجدان، تنهایی و نگرانی های دیگری است که برای یک شخص بدون پشتیبان پیش می آید. خویشاوندان هر کسی - خوب یا بد -، طرفداران و پشتیبانان او به حساب می آیند و مایه اعتبار و سند هویت او هستند.

از طرفی اگر صله رحم را به معنای نیکی به خویشان نزدیک در نظر بگیریم با اندک تاملی به تاثیر چنین کاری در سلامت روحی و روانی فرد پی خواهیم برد؛ هر چند علت اصلی می تواند جز اینها و بسیار مهمتر و برتر از اینها باشد.

صدقه: الصَّدَقَةُ تَزِیدُ فِی الْعُمُرِ وَ تَسْتَنْزِلُ الرِّزْقَ- وَ تَقِی مَصَارِعَ السَّوْءِ وَ تُطْفِئُ غَضَبَ الرَّب‏؛ صدقه عمر را زیاد می كند و روزى را فرو مى‏آورد و از مرگ بد نگاه مى‏دارد، خشم خدا را خاموش می كند. (همان؛ ج74، ص167)

چیزی را نمی شناسم که عمر را زیاد کند به اندازه صله رحم، تا آنجا كه اگر سه سال به مرگ كسى باقیمانده باشد و صله رحم كند، خداوند سى سال بر عمر او بیفزاید و زندگى او سى و سه سال گردد، و اگر قطع رحم كند، سى سال زندگى او را خداوند به سه سال تبدیل فرماید

نیکی به پدر و مادر: عَنْ أَبِی جَعْفَرٍ (ع) قَالَ صَدَقه وَ بِرُّ الْوَالِدَیْنِ وَ صِلَةُ الرَّحِمِ یَزِیدَانِ فِی الْأَجل :نیکی به پدر و مادر و صله رحم موجب ازدیاد عمرند.(بحارالأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار، ج‏71، ص 83)

احسان به پدر و مادر

خوش همسایگی: قَالَ حُسْنُ الْجِوَارِ زِیَادَةٌ فِی الْأَعْمَارِ وَ عِمَارَةٌ فِی الدِّیَار: نیکی به همسایگان  موجب زیادت عمر و آبادانی خانه هاست. (مشكاة الأنوار فی غرر الأخبار، ص 213)

کارهای نیک و خوش خلقی: إِنَّ الْبِرَّ وَ حُسْنَ الْخُلُقِ یَعْمُرَانِ الدِّیَارَ وَ یَزِیدَانِ فِی الْأَعْمَار: بدان كه نیكى و حسن خلق، دنیا را آباد مى‏كند و عمر را زیاد مى‏گرداند. (بحارالانوار، ج68، ص395)

وَ قَالَ (ص) صَنَائِعُ الْمَعْرُوفِ تَقِی مَصَارِعَ السَّوْءِ- وَ صَدَقَةُ السِّرِّ تُطْفِئُ غَضَبَ الرَّبِّ- وَ صِلَةُ الرَّحِمِ تَزِیدُ فِی الْعُمُرِ وَ تَدْفَعُ مِیتَةَ السَّوْءِ- وَ تَنْفِی الْفَقْرَ وَ تَزِیدُ فِی الْعُمر؛ پیامبر اکرم فرمود: كارهاى نیك نگه مى‏دارد به زمین خوردن‏هاى بد را (مردنهای بد را)، صدقه‏ى پنهانى خاموش مى‏كند خشم پروردگار را، پیوند خویشاوندى عمر را زیاد می كند.(همان، ج 74، ص174)

صبحانه خوردن در صبح زود و پوشیدن کفش راحت: قَالَ أَمِیرُالْمُؤْمِنِینَ (ع) مَنْ أَرَادَ الْبَقَاءَ وَ لَا بَقَاءَ فَلْیُبَاكِرِ الْغَدَاءَ وَ لْیُجَیِّدِ الْحِذَاءَ وَ لْیُخَفِّفِ الرِّدَاءَ وَ لْیُقِلَّ غِشْیَانَ النِّسَاءِ: هر كس طول عمر و بقاء خواهد- در حالى كه بقا براى كسى در دنیا نیست- پس در بامداد غذایى بخورد، و كفش خوب و راحت بپوشد، و عبا و بالاپوش را سبك كند، و كمتر از زنان كام گیرد، (آمیزش کم) پرسیدند مراد از سبكى عبا چیست؟ فرمود: بدهكارى را اندك كردن.(ایمان و كفر-ترجمه الإیمان و الكفر بحار الانوار ،ج‏2 ،297 و  صحیفه رضا ص13) 

رعایت نظافت دستها: دستهاى خود را پیش از غذا خوردن و پس از آن بشویید كه فقر را از بین مى‏برد و بر عمر مى‏افزاید

بدن انسان به طور بیولوژِیکی به گونه ای تنظیم شده است که اگر صبح زود فعالیت خود را شروع کند و قبل از ظهر خواب مختصری(قیلوله) داشته باشد و سر شب بخوابد و صبحانه و نهار و شام را در وقت خود بخورد، سلامت و شاداب، می ماند و دچار عارضه پیری نمی شود. زیرا پیری خود یک بیماری است که در اثر تغذیه نامناسب و روشهای نادرست زندگی بدن به وجود می آید. پوشیدن کفش تنگ نیز سلامتی را به خطرمی اندازد و تاثیر بدی روی اعصاب دارد. دین و قرض هم از آن جهت که موجب نگرانی و اندوه است، کوتاه کننده عمر است. آمیزش به طور کلی خوب و مسکن اعصاب و موجب آرامش است اما زیاده روی در آن خوب نیست.

رعایت نظافت دستها: دستهاى خود را پیش از غذا خوردن و پس از آن بشویید كه فقر را از بین مى‏برد و بر عمر مى‏افزاید.(طب النبى(ص)و طب الصادق(ع)- روش تندرستى در اسلام، ص 152/سخنان جاویدان امام در طب، ص 137)

به جز دو روایت آخر، بقیه روایات، اشاره به مسائل روحی داشتند. نیکی به خویشان، پدر و مادر، همسایگان،خوش اخلاقی و رسیدگی به فقرا همه از اسبابی است که موجب شادابی روحی و آرامش واقعی می گردند. اما دو روایت آخر اشاره به چیزهایی داشتند که عدم رعایتشان سلامتی جسمی را به خطر می اندازد.


نوع مطلب : علمی، تغذیه و سلامت، از قرآن........، 
برچسب ها : افزایش عمر،
لینک های مرتبط :
شنبه 31 اردیبهشت 1390 :: نویسنده : محمد میرشكار نژاد

چه کنیم تا بوی عرق ندهیم؟


تغییر در میزان تعریق، چه کمتر و چه بیشتر و چه عدم تعریق نشان دهنده وجود یک مشکل در سلامتی بدن است. بوی نامطبوع عرق می تواند در اثر یک بیماری مزمن، دارو، برخی غذاها، اضطراب یا ترشح بیش از حد هورمون ها به وجود آید.
بوی بد عرق
هنوز به تابستان بیش از یک ماه مانده است، اما مردم طوری از عرق خیس می‌شوند که به نظر می‌رسد با لباس‌هایشان زیر دوش آب رفته اند. عرق کردن نه‌تنها بد نیست بلکه فایده هم دارد، اما جزء ناخوشایندش، بوی بد بدن به عنوان عارضه جانبی عرق‌کردن است که هیچ عطری حریفش نمی‌شود.

هر چند عرق کردن در واقع بویی ندارد، اما ممکن است عرق در تماس با باکتری‌های روی پوست بوی ناخوشایندی ایجاد کند. انسان‌ها به دلایل گوناگونی همچون قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور آفتاب، ورزش کردن، مضطرب شدن و ... عرق می‌کنند و نه‌تنها این عارضه بد نیست، بلکه به عنوان نشانه‌ای از سلامت محسوب می‌شود، اما اگر می‌خواهید بدانید چه طور باید بوی بد ناشی از عرق کردن را رفع کرد، مطلب زیر را بخوانید.

 

چطور عرق می‌کنیم؟

عملکرد اصلی تعریق، خنک کردن بدن به منظور ثابت نگه داشتن دمای آن تا حداکثر 37 درجه است. فرآیند تعریق عموما با قرار گرفتن در محیط گرم و مرطوب، فعالیت بدنی یا وجود تب فعال می‌شود.

توانایی تعریق به انسان این امکان را می‌دهد که در شرایط آب و هوایی متفاوت زندگی کند.

بدن ما دو نوع عرق به نام های «آپوکراین» و «اکرین» ترشح می‌کند.

عرق اکرین برای پایین آوردن درجه حرارت بدن، مثلا هنگام ورزش یا زمانی که هوا خیلی گرم است، کاربرد دارد. این نوع عرق در همه قسمت‌های بدن به طور یکنواخت ترشح می‌شود و بی‌بو است.

آپوکراین نوع ویژه‌ای از ترشحات بدن است که در محل‌های مخصوصی مثل زیر بغل، کشاله‌های ران، دست‌ها و پاها ایجاد می‌شود. این نوع عرق دلیل پیدایش بوی تند و زننده است. ولی آپوکراین هم مثل اکرین کاملا بی‌بو است و چربی و پروتئین دارد.

در قسمت هایی از بدن مانند زیر بغل که پوست چین خورده است، رطوبت و گرما حبس می شود و در نتیجه شرایط ایده آلی را برای تغذیه باکتری ها از عرق و ایجاد بوی بد فراهم می کند

باکتری‌هایی روی پوست بدن ما وجود دارند که از عرق آپوکراین تغذیه می‌کنند و وقتی این عرق را مصرف می‌کنند، همان کاری که سایر موجودات زنده پس از غذا خوردن انجام می‌دهند، از آنها سر می‌زند. به طوری که غذا را دفع می‌کنند و این بوی زننده و منزجرکننده از این موضوع ناشی می‌شود.

 

عوامل پیدایش بوی بدن چیست؟

درست حمام نکردن: یکی از دلایل عمده در پیدایش بوی بد عرق این است که به میزان کافی حمام نمی‌کنیم. البته فقط شستشوی بدن کافی نیست، پاکی و نظافت لباس‌ها نیز در این مساله موثر است.

عرق کردن زیاد: بدن برخی افراد بوی تندتری دارد و دلیل آن می‌تواند استرس یا فعالیت جسمی بیش از اندازه باشد، این روزها استرس عامل رایج‌تری است. توقعات بالا، برنامه‌های فشرده کاری و... اضطرابی بیش از حد طبیعی بر بدن وارد می‌کنند که باعث عرق کردن بیشتر می‌شود. عرق کودکان معمولا بوی بد نمی‌گیرد به این علت که آپوکراین ترشح نمی‌کنند، از این رو باکتری‌ها نمی‌توانند با چیزی فعل و انفعال داشته باشند. با بالا ‌رفتن میزان هورمون تستوسترون بدن در دوران بلوغ، آپوکراین نیز ترشح می‌شود.

عدم تعادل در سوخت و ساز بدن نیز باعث ایجاد بوی تند عرق می شود.

تغذیه: خوردن بعضی از غذاها نیز می‌تواند بر بوی بدن تاثیرگذار باشد، غذاهای تند و تلخ با بوی نافذ معمولا تاثیر منفی بر بوی بدن دارد. پیاز، سیر، زیره و ادویه کاری نمونه‌هایی از این مواد غذایی هستند. کمبود روی نیز می‌تواند در این زمینه موثر باشد.

در فصل گرما لباس هایی از جنس نخ یا کتان یا پنبه بپوشید. این لباس ها باعث می شوند، عرق تبخیر شود. ولی لباس های نایلونی یا پلاستیکی باعث باقی ماندن عرق بر روی پوست و در نتیجه ایجاد بوی بد می شوند

چه باید کرد؟

1- حمام کردن و شستشوی به موقع لباس‌ها می‌تواند شروع خوبی باشد.

 

2- کاهش مصرف کافئین بسیار مفید خواهد بود. قهوه، نوشابه، شکلات و سایر مواد غذایی کافئین‌دار با تحریک غده ترشح‌کننده آپوکراین در ایجاد بوی بدن تاثیر دارند. نوشیدن میزان کافی آب و مایعات، غدد ترشح‌کننده اکرین را فعال می‌سازد که باعث رقیق‌تر شدن عرق آپوکراین می‌شود.

زدن مام برای جلوگیری از بوی بد عرق

3- استفاده از دئودورانت‌ها و ضدعرق‌های استاندارد می‌تواند حداقل 20 درصد از میزان تعریق یک ناحیه را بکاهد. به طور کلی هدف از کاربرد مواد ضدعرق و بو، افزایش بهداشت فردی است.

اکثر دئودورانت‌ها فقط بوی بد بدن را می‌پوشانند، اما دئودورانت‌هایی هستند که با این عناصر مقابله می‌کنند. موثرترین دئودورانت‌ها حاوی آلومینیوم یا روی هستند که در هر دوی این عناصر، برای مقابله با باکتری‌ها، تولیدکننده عرق را مسدود می‌کنند و باکتری‌ها نیز چیزی برای فعل و انفعال با آن ندارند. دئودورانت‌ها اگرچه به علت داشتن اسانس پوست را خوشبو می‌کنند، ولی در میزان تعریق نقشی ندارند، بنابراین در کنار آنها به مواد ضدعرق (مثل مام) نیز نیاز است.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت، در صورتی که بهداشت فردی و شستشوی مرتب بدن و لباس ها و انتخاب صحیح پوشاک وجود نداشته باشد، کاربرد این مواد به خصوص اسپری‌های خوشبوکننده نه‌تنها کار ساز نیست، بلکه بوی ترکیبی حاصل از‌ آن بسیار آزاردهنده‌تر خواهد بود. ضمن این‌که امکان استفاده از این اسپری‌ها برای برخی افراد به دلیل داشتن حساسیت پوستی وجود ندارد.

 

4- زیر بغل خود را تمیز نگه دارید. به طور مرتب با صابون ضد باکتری زیر بغل خود را بشویید. این کار میزان باکتری ها را کم می کند و در نتیجه بوی بد را کاهش می دهد.

 

5- بعد از حمام کردن از پودر مخصوص زیر بغل (در داروخانه ها می فروشند) استفاده کنید. این پودر، زیر بغل را خشک نگه می دارد.

 

6- لباس هایی از جنس نخ یا کتان یا پنبه بپوشید. این لباس ها باعث می شوند، عرق تبخیر شود. ولی لباس های نایلونی یا پلاستیکی باعث باقی ماندن عرق بر روی پوست و در نتیجه ایجاد بوی بد می شوند.

 

7- از درمان های خانگی استفاده کنید. یکی از این درمان ها مالیدن سرکه سیب بر روی پوست است که همانند یک دئودورانت عمل می کند. سرکه یک ماده ضد باکتری طبیعی است که رطوبت و بو را کم می کند.

 

اگر بوی عرق بدن با هیچ کدام از روش‌های بالا از بین نرفت، باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. موارد بسیار شدید احتمالا از بیماری‌های خاصی ناشی می‌شوند که باید تحت درمان قرار بگیرند.

فرآوری : نیره ولدخانی

بخش تغذیه و سلامت تبیان


منابع :

جام جم آنلاین - فاخره بهبهانی

ایسنا

سایت ehow

 

نوع مطلب : تغذیه و سلامت، 
برچسب ها : بوی عرق،
لینک های مرتبط :

لینوکسی شدن نوکیا؛ سرنوشت سیمبیان

 

بعد از معرفی NOKIA N900 و سیستم عامل جدید آن یعنی لینوکس با توزیع Maemo، خیلی از کاربران، طرفداران و منتقدان نوکیا گمان کردند که این شرکت سیمبیان را به زودی کنار خواهد گذاشت. دیری نپایید که این گمان‌ها توسط شرکت نوکیا بی‌اساس تلقی شد و نوکیا اعلام کرد که باز هم سیمبیان را در گوشی‌های جدید خود به کار خواهد برد.

سیمبیان

رابط گرافیکی جدید سیمبیان-صفحه اصلی

نوکیا معتقد است که سیمبیان مشکل خاصی ندارد، چه از لحاظ امنیت و چه از لحاظ عملکرد؛ اما معتقد است که ظاهر سیمبیان کمی کهنه شده و باید دستی بر روی آن کشید. لذا نوکیا در هفته‌ی پیش با یک خبر تبلیغاتی، جزئیاتی از رابط گرافیکی جدید سیمبیان  رونمایی کرد.

سیمبیان

رابط گرافیکی جدید سیمبیان در نمای کلی

این رابط گرافیکی برای صفحه نمایش لمسی از نوع خازنی مهیا شده، بر شفافیت و ظاهر کریستالی توجه خاصی شده، راه‌های دست‌یابی به برنامه‌ها و قسمت‌های مختلف بسیار آسان‌تر و کوتاه‌تر شده است. مثلا در مورد ساخت یک اشتراک برای ایمیل، با ۲ قدم به جای ۴ قدم در حال حاضر و یا دست‌یابی به موسیقی‌ها و ویدئوها در ۲ مرحله به جای ۸ مرحله در ظاهر کنونی، نمونه‌های از کوتاه‌تر شدن دست‌یابی به قسمت‌های مختلف می‌باشد. همچنین بیش از ۳۵۰ مورد از اشکالات سیمبیان که دامن‌گیر بسیاری از کاربران بوده رفع شده است.

سیمبیان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منتظر گوشی‌های جدید نوکیا در سال ۲۰۱۰ باشید.

 

 

برگرفته از پریانا

نوع مطلب : تکنولوژی و فناوری روز، 
برچسب ها : نوکیا، لینوکس، سیمبیان، linux، unix، nokia، mobile، موبایل،
لینک های مرتبط :
جمعه 30 اردیبهشت 1390 :: نویسنده : محمد میرشكار نژاد

تفاوت ویندوز 32بیت با 64 بیت

 

این روزها با ارزان‌تر شدن و رایج‌شدن قطعات جدید خیلی‌ها سراغ سیستم‌عامل‌های 64 بیتی را می‌گیرند. سوالاتی از جنس ویندوز 32 بیتی یا 64 بیتی خیلی زیاد شده است. و روز به روز هم نوشته‌های پراکنده ( درست یا غلط ) در مورد این نوع سیستم ها، زیادتر می‌شود.

در این نوشتار سعی می‌کنیم تمام جرئیات کاربردی در زمینه ویندوزهای 64 بیتی را پاسخ بدهیم. این که سیستم‌عامل 64 بیتی چی است و چه فرقی با 32 بیتی دارد یک سوال رایج است که با آن شروع می‌کنیم و می‌پردازیم به سوالاتی که حتما برای شما هم پیش خواهد. ببینیم آیا باید با 32 بیت خداحافظی کنیم؟

تفاوت ویندوز 32بیت با 64بیت

32 بیت یا 64 بیت؟

نی یا لوله پالایشگاه؟ فرض کنید شما مقدار بسیار زیادی مایع را از جایی به جای دیگر منتقل کنید. این انتقال را هم می‌توانید با نی انجام بدهید و هم با لوله پالایشگاه. بدیهی است با لوله پالایشگاه بهتر است چون در یک زمان می‌توانید حجم بسیار بالاتری را جا به جا کنید.

این یک مثال اغراق‌آمیز بود ولی در مورد بیت‌ها هم همینطور است. توی معماری 32 بیت شما حجم کمتری را می‌توانید نسبت به 64 بیت آدرس‌دهی کنید. این باعث می‌شود که فقط بتوانید تا حد کمتری پردازش اطلاعات را انجام بدهید.

من به شما این اطمینان را می‌دهم که نیازی نیست بروید یک دوره معماری کامپیوتر را بگذرانید تا فرق این دو تا را بفهمید چون واقعا فرق این دو، تا همینجا به درد شما می‌خورد. تا این حد که بدانید در یک لوله 64 بیتی بیشتر از یک لوله 32 بیتی می‌توان مایع عبور داد ( در یک ساختار 64 بیتی می‌توان اطلاعات بیشتری را پردازش کرد به نسبت یک ساختار 32 بیتی )  در حدی که بتوان پاسخ کارهای سنگین این روزها را داد.

 

قضیه Ram چهار گیگ چیست؟ هر سیستمی چقدر رم را پشتیبانی می‌کند؟

شما در یک سیستم آدرس دهی 32 بیتی فقط می‌توانید 4 گیگابایت رم را استفاده کنید. البته این مقدار هیچ وقت مثلا در ویندوز XP استفاده نمی‌شود. دوست دارید بدانید پس بقیه‌اش چی می‌شود؟ به عکس زیر نگاه کنید:

تفاوت ویندوز 32بیت با 64بیت

اما اگر در یک سیستم 64 بیتی کار کنید آن وقت محدودیتی برای میزان Ram ندارید. البته دارید ولی این محدودیت چندان اذیت‌تان نمی‌کند. در یک سیستم 64 بیتی شما فقط و فقط می‌توانید 2 به توان 64 آدرس دهی داشته باشید که می‌شود 17.2 میلیارد گیگابایت یا 16.3 میلیون ترابایت یا 16 exabytes!!! فقط همین قدر !

برای نمونه یک سیستم با 12 گیگابایت رم را تست می‌کنیم ( عکس زیر ) که از همه 12 گیگ رمش به خوبی استفاده می‌شود.

تفاوت ویندوز 32بیت با 64بیت

این روزها سرورها همه از رم‌های بالا استفاده می‌کنند و حتی لپ‌تاپ‌های معمولی هم با رم بالای 4 ارائه می‌شوند.در کارهای مدل سازی و استفاده از نرم‌افزارهای سنگینی مثل AutoCAD و Autodesk 3D Max و حتی ادیت‌های ویدیویی ساده، رم بالا می‌تواند بسیار به درد شما بخورد. این روزها، دوران رم‌های بالای 6 گیگ آغاز شده است. 4 گیگابایت که چیزی نیست.

 

از کجا بفهمم که ویندوز من 64 بیتی است یا 32 بیتی؟

عموما هر جا دیدید که در مورد سیستم شما عدد 64 بود بدانید که ویندوز شما 64 بیتی است. اما همین جوری هم نیست طبیعتا. چند راه ساده به شما نشان می‌دهم که مطمئن بشوید.

اگر ویندوز شما قدیمی‌تر از XP است پس حتما 32 بیتی یا پایین‌تر است.

اگر ویندوز شما xp یا windows sever یا چیزی شبیه این است از منوی Start گزینه Run را می‌زنیم و در کادر مربوطه تایپ می‌کنیم dxdiag. پنجره‌ای مانند پنجره زیر نشان داده می‌شود که روبروی Operating System، اگر 64 بیتی باشد می‌نویسد. به عکس دقت کنید.

تفاوت ویندوز 32بیت با 64بیت

اگر ویستا یا Seven دارید به ترتیب روند زیر را می‌رویم. دقیقا جلوی System type 32 بیتی بودن یا 64 بیتی بودن را مشخص می‌کند:

Start -> Control Panel  -> System and Maintenance -> System

تفاوت ویندوز 32بیت با 64بیت

 

کاربران مک و لینوکس از کجا می‌توانند پی به 32 بیتی بودن یا 64 بیتی بودن سیستم‌عاملشان ببرند؟

اگر لینوکس دارید در خط فرمان از uname استفاده کنید تا با پاسخ‌هایی مثل x86_64 یا ia64 پاسخ شما را بدهد. فقط یادتان باشد i386 یک نسخه 32 بیتی است.

اگر مک دارید یا از محصولات اپل در این زمینه استفاده می‌کنید باید ورژن مک‌تان را به دست آورید. برای این کار از منویApple به دنبال About this Mac بگردید.

تفاوت ویندوز 32بیت با 64بیت

مک‌هایی که جدیدا ارائه و فروخته می‌شود همه از سیستم عامل و پردازنده 64 بیت استفاده می‌کند. اگر مک شما نو نیست می‌توانید به پردازنده نگاه کنید. Intel Core 2 Duo, Intel Xeon و از خانواده اپل، PowerPC G5 ها 64 بیتی هستند.

Mac OS X 10.5 به بالا هم همه 64 بیتی هستند و پایین‌تر 32 بیتی.

 

آیا برنامه‌های 32 بیتی در ویندوز 64 بیتی اجرا می‌شود؟

پاسخ بله است! WoW64 این کار را برای شما می‌کند. Windows-on-Windows 64-bit یک نرم‌افزار شبیه‌ساز است که برنامه‌های 32 بیتی را، اگر دارای فاکتورهای موردنیاز WOW64 باشند، در ویندوز 64 بیتی هم اجرا می‌کند. ولی اگر نداشته باشد کاری از دستتان ساخته نیست.

خیال‌تان راحت که اکثر نرم‌افزارهای شرکت‌های معروف، اگر نسخه 64 بیتی نداشته باشند هم، در ویندوز 64 بیتی اجرا می‌شوند.

 

اینجا یک لیست از نرم‌افزارهایی را داریم که خود شرکت یک نسخه 64 بیتی از آنها را ارائه کرده است. به این نرم‌افزارهاnative x86-64 Windows software می‌گوییم.

 

سرعت اجرای برنامه‌های 32 بیتی در ویندوز 64 بیتی کمتر است؟

قاعدتا باید این طور باشد چون شما دارید برنامه را در یک برنامه واسطه ( WOW64 ) اجرا می‌کنید اما در عمل این طور نیست.

آنقدر سیستم‌های امروز قدرتمند شده‌اند که این استفاده از WOW64 اصلا به چشم شما نمی‌آید. در ثانی اگر رم بالایی داشته باشید، مثلا 5  گیگ رم، آن وقت چون از اضافه Ram شما هم استفاده می‌شود، سرعت شما بسیار بالاتر هم می‌رود.

 

آیا نرم‌افزاری داریم که فقط روی سیستم‌ 64 بیتی اجرا بشود؟

الان این جور نرم‌افزارها خیلی کم هستند اما همیشه در روی یک پاشنه نمی‌چرخد. چند سال پیش نرم‌افزارهای 32 بیتی هم کم بودند. من فکر می‌کنم چند سال دیگر نرم‌افزار 16 بیتی را نشود پیدا کرد و نرم‌افزارهای روز همه 64 بیتی شده باشند و معدود نرم‌افزارهایی هم باشند که 32 بیتی باشند هنوز. آن زمان می‌رویم سراغ نرم‌افزارهای 128 بیتی.

فقط برای این که بدانید این مسئله چقدر جدی است باید بگویم نرم‌افزارهایی مثل Exchange 2007 فقط روی سیستم‌های 64 بیتی اجرا می‌شود.

 

چه زمانی باید روی سیستم عامل 64 بیتی خط بکشم؟

درست است که من به شما پیشنهاد می‌کنم که بروید سمت ویندوز 64 بیتی ولی قصد فریب شما را ندارم پس به شما واقعیاتی را باید بگویم.

اگر سیستم شما کمتر از 2 گیگ رم دارد، بعد از رفتن به سمت 64 بیت، تغییر محسوسی مشاهده نمی‌کنید.

اگر یک برنامه دارید که با ویندوز 3.1 یا DOS نوشته شده است احتمالا دیگر نمی‌توانید از آن برنامه استفاده کنید چون در ویندوز 64 بیتی، امکان اجرای برنامه‌های 16 بیتی وجود ندارد. کلا باید حواستان باشد در مورد برنامه‌های قدیمی.

اگر شما سخت‌افزاری بسیار قدیمی دارید که از پشتیبانی سازنده در آمده است یک بدشانسی بزرگ گریبان‌تان را می‌گیرد چون در این صورت ممکن است درایور سخت‌افزار شما برای ویندوز 64 بیتی نوشته نشده باشد. متاسفانه درایور 32 بیتی به درد ویندوز 64 بیتی نمی‌خورد.

 

می‌خواهم یک ویندوز 64 بیتی نصب کنم. چه CPU ( پردازنده ) هایی ویندوز 64 بیتی را اجرا می‌کنند؟

جواب این سوال خیلی ساده نیست اما من در چند خط به شما می‌گویم چطوری بتوانید سریعا بفهمید. چون اکثر پردازنده‌های موجود در ایران AMD یا Intel است فقط در مورد این دو توضیح می‌دهم.

اگر AMD Duron است باید بدانید پردازنده شما، ویندوز 64 بیتی را ساپورت نمی‌کند. اگر Sempron جدید است از 64 بیتی به احتمال زیاد پشتیبانی می‌کند و اگر قدیمی است نمی‌کند. برای مطمئن شدن از این موضوع به سایت شرکت رجوع کنید. توی سایت شرکت نوع پردازنده را پیدا کنید و ببینید جلوی Operating Mode 64 Bit چی نوشته است. اگر dxdiag را در RUN ویندوز بزنید مدل دقیق را به شما می‌گوید.

اگر نوع پردازنده شما AMD Opteron یا AMD X2 یا AMD FX, یا مدل بسیار رایج Athlon64 است حتما از 64 بیت پشتیبانی می‌کند. با پردازنده‌های AMD Turion notebook هم می‌توانید تجربه یک ویندوز 64 بیتی را داشته باشید.

 

اگر پردازنده شما Intel است باید بدانید Intel Core Duo notebook و Intel Pentium M notebook نمی‌توانند از ویندوزهای 64 بیتی پشتیبانی کنند و پردازنده‌های زیر همه قابلیت اجرای ویندوز 64 بیتی را دارند:

Turion notebook processors

Pentium D and Celeron D

Core 2 processors (mobile, desktop, and server)

 

کلا یادتان باشد همه پردازنده‌های جدید شرکت‌ها از پردازش 64 بیتی پشتیبانی می‌کنند.

 

از کجا بفهمم که درایور مناسب ویندوز 64 بیتی را دارم یا نه؟

برای اینکار بهترین کار استفاده از سایت سازنده قطعه سخت‌افزاری است. از هر راه دیگری بروید تویش شک و تردید است.

اما مایکروسافت یک برنامه بسیار کوچک و مفید برای ویندوز 7 معرفی کرده است به نام Windows 7 Upgrade Advisor که دو گزارش به شما می‌دهد. یکی اینکه کامپیوتر شما برای نصب ویندوز هفت 32 مناسب است یا نه؟ یک گزارش هم مانند قبلی ولی در مورد Windows seven 64 bit.

تفاوت ویندوز 32بیت با 64بیت

یادتان باشد که درایورها برنامه‌های مهمی هستند و نباید در مورد آنها غفلت کرد.

 

 

نوع مطلب : کامپیوتر، 
برچسب ها : 64bit، 32bit، x64، x86،
لینک های مرتبط :

از شیر مرغ تا جون آدمیزاد را دانلود کنید !

BitTorrent چیست؟

Torrent در لغت به معنی سیلاب و جریان شدید آب است، دلیل انتخاب این لغت آن است که بوسیله بیت تورنت می‌توانید کامپیوتر خود را در معرض سیلی از اطلاعات قرار دهید!

از شیر مرغ تا جون آدمیزاد را دانلود کنید!

 

BitTorrent چگونه کار می کند؟

عاملی که بیت تورنت را منحصر به فرد می‌سازد این است که فایلها را میان همه کاربرانی که فایل را دانلود کرده‌اند یا در حال دانلود کردن هستند به اشتراک می‌گذارد. از آنجا که بیت تورنت فایلها را به صدها بسته‌ی کوچک تقسیم می‌کند برای به اشتراک گذاشتن یک فایل لازم نیست قبلا کل آن را دانلود کرده باشید. به محض اینکه بسته‌ی کوچکی از فایل را دانلود کردید می‌توانید آنرا میان همه کاربران به اشتراک بگذارید. این عاملی است که باعث سرعت شگفت انگیز دانلود کردن با بیت تورنت میشود. برای دانلود کردن فایلی نظیر یک ویدیوی آموزشی، لازم است که شما ابتدا فایل تورنت آن را که دارای پسوند (torrent.) را یافته و دانلود نمایید و سپس آنرا با کلاینت بیت تورنت خود باز کنید.فایل تورنت حاوی فایلهایی که میخواهید دانلود کنید نیست، بلکه این فایل به کلاینت بیت تورنت شما می‌گوید که فایل مورد نظرتان روی کامپیوتر چه کاربرانی وجود دارد و چه کاربرانی در حال دانلود کردن آن هستند تا دانلود شما شروع گردد.

 

چگونه بوسیله بیت تورنت یک فایل را یافته و دانلود کنیم؟

اکنون که تا حدودی با اصطلاحات و نحوه عملکرد بیت تورنت آشنا شدیم به چگونگی استفاده کردن از آن می پردازیم.در مرحله اول شما باید یک کلاینت بیت تورنت را دانلود کنید.( برنامه ای که دانلودهای شما را مدیریت نماید):

 

• uTorrent برای سیستم عامل ویندوز.

• Azureus یا KTorrent برای لینوکس.(Azureus پلت فورمی است که بر روی ویندوز و Mac هم قابل نصب است ولی برای لینوکس بهینه است)

• Transmissionبرای Mac

 

حالا باید دنبال تورنتهای خوب بگردید.سایتهای زیاد خوبی برای جستجوی تورنتها وجود دارند.

 

• Mininova

• isoHunt

• TorrentSpy

• Torrentz

 

در واقع این سایت ها موتور جستجویی مخصوص فایل های تورنت هستند. اسم فیلم، آلبوم موسیقی، نرم افزار، بازی و... مورد نظر خود را در این سایت ها جستجو کنید. احتمالآ چندین نتیجه‌ی مختلف خواهید یافت اما آن یکی را انتخاب کنید که دارای رده بندی (Seeder) بالاتری است. این رده بندی در ستونی که با حرف S مشخص شده قرار دارد. این عدد معرف تعداد کاربرانی است که این فایل را دانلود کرده یا در حال دانلود کردن آن هستند. هر چقدر این عدد بالاتر باشد سرعت دانلود شما هم بیشتر خواهد بود.  بعضی از سایتها میزان سلامت یک فایل را هم نشان می‌دهند که معیاریست که نسبت Seeder ها به دانلودکنندگان فعال را مشخص می‌کند. در واقع شما باید تورنتی پیدا کنید که seed آن بالا باشد و Leecher  آن پایین.

 

اکنون باید فایل تورنت را دانلود کنید. هنگامی که یک تورنت خوب و سالم پیدا کردید، آن را ذخیره کنید. سپس فایل را با بیت تورنت باز کنید. به این ترتیب که بیت تورنت را باز می کنید و از گزینه open که در نوار ابزار است فایل تورنتی که ذخیره کرده بودید را باز می کنید. کار تمام است! فایلها شروع به دانلود شدن می‌کنند. اگر در ابتدا دیدید سرعت دانلود کم است یکی دو دقیقه تحمل داشته باشید تا دانلود به سرعت نهائیش برسد.

 

 

بیت تورنت را از اینجا دانلود کنید.

 

 منبع :  http://www.daneshju.ir

نوع مطلب : دانلودی، کامپیوتر، 
برچسب ها : تورنت، BitTorrentt،
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 5 )    1   2   3   4   5   
درباره وبلاگ


این وبلاگ در مورد فناوری و تکنولوژی بوده است اوقات خوشی را برای شما آرزو دارم در ضمن بنده به دلیل اینکه سایت تبیان منبع موثقی از مطالب می باشد اکثر مطالب را از این سایت بر روی وب خود قرار میدهم

مدیر وبلاگ : محمد میرشكار نژاد
مطالب اخیر
نظرسنجی
کدام یک از موارد بیشتر شود؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :