IT و تکنولوژی
با سلام،بازدید کننده ی گرامی نظر یادت نره در ضمن ادامه ی مطالب در کلید ادامه مطلب میباشد

همه چیز درباره اشعه مادون قرمز


"Infrared" یا اشعه مادون قرمز ( ترجمه فارسی آن اشعه فروسرخ است ) یک تابش الکترومغناطیسی با طول موج بیشتر از امواج مرئی و کوتاهتر از امواج رادیویی است.

همه چیز درباره اشعه مادون قرمز

با توجه به اینکه رنگ سرخ طولانی ترین طول موج را دارد، تابش فروسرخ یا مادون قرمز دارای طول موجی بین تقریباً 750 نانومتر و 1 میلی متر است و از سه نوع فرآیند مغناطیسی برای ارسال داده های خود استفاده می کند.

با توجه به سهم امواج مادون قرمز از طیف رنگها، استفاده های کاربردی زیادی را می توان برای این امواج نام برد از جمله یافتن مقصد و رهگیری هدف در موارد نظامی، تنظیم دما از راه دور، استفاده در بی سیمها برای ارتباطات short area، طیف بینی و پیش بینی وضعیت هوا.

همچنین این اشعه در تنظیم درجه حرارت جوّ زمین نقش بسیار مهمّی ایفا می کند. از این اشعه برای درمان برخی از بیماریها استفاده می شود. انواع خاصّی از لامپهای مادون قرمز برای درمان دردهای ماهیچه ای و مفصلی، خصوصاً دردهای پشت، مورد استفاده قرار می گیرند. در زمستان از این اشعه برای گرم کردن منازل استفاده می شود.موشکها و سایر سلاحهای پرتابی را به کمک اشعه مادون قرمز کنترل و هدایت می کنند. ساختمان مولکولی اجسام  نیزبه کمک این اشعه مورد بررسی قرار می گیرد. ناخالصیهای موجود در مواد نیز توسط همین اشعه شناسایی می شود.

تاریخچه

كشف هرسل اولین گام در ایجاد پدیده‌ای كه ما آن را طیف الكترومغناطیسی می نامیم. نور مرئی و پرتوهای مادون قرمز دو نمونه اشكال فراوانی از انرژی هستند كه توسط تمام اجسام موجود در زمین و اجرام آسمانی تابانده میشوند.تنها با مطالعه این تشعشعات است كه می توانیم اجرام آسمانی را تشخیص و تمیز دهیم و تصویری كامل از چگونگی ایجاد جهان و تغییرات آن بدست آوریم. در سال 1800 سر ویلیام هرشل یك نمونه نامرئی از تشعشعات را كشف كرد كه این نمونه دقیقا زیر بخش قرمز طیف مرئی قرار داشت. او این شكل از تشعشعات را مادون قرمز نامید.

همه چیز درباره اشعه مادون قرمز

تصویربرداری با اشعه مادون قرمز

در تصویربرداری به کمک امواج مادون قرمز یا فروسرخ، فیلترها سعی می کنند تا نزدیکترین طیف به این امواج را ضبط و ثبت کنند. دوربینهای دیجیتال نیز اغلب از بلاک کننده های Infrared استفاده می کنند. دوربین های دیجیتال ارزان تر و همینطور گوشی های تلفن همراه مجهز به دوربین که فیلترهای لازم برای کشف و ضبط طیفهای نزدیک به مادون قرمز را ندارند نیز این امواج را به صورت رنگ سفید درخشانی می بینند (برای امتحان، کنترل از راه دور تلویزیون خود را ضمن فشار دادن یک دگمه ی آن، به سمت گوشی تلفن همراهتان در حالت عکاسی بگیرید)

این نکته را به ویژه زمانی می توانیم بیان کنیم که از اشیایی نزدیک به محل های پر از اشعه ی مادون قرمز عکس می گیریم مانند فضای اطراف یک لامپ معمولی، در این حالت، دخالت اشعه ی مادون قرمز به وجود آمده، می تواند به پاک شدن صفحه ی کل تصویر بینجامد.

روش دیگری نیز وجود دارد که تصویربرداری با اشعه ی تراهرتز نامیده می شود که گرفتن تصاویر با استفاده از اینفرارد در فواصل دور یا امواجی است که یکای آنها به تراهرتز اندازه گیری می شود. البته نبودن منابع روشنایی، از لحاظ فنی تصویربرداری با امواج تراهرتز را از سایر انواع تصویربرداری ها دچار دشواری و پیچیدگی می کند.

البته نسخه های جدیدی که از نرم افزارها و دستگاههای تصویربرداری تراهرتز تهیه شده است، با توجه به تولید و عرضه ی طیف بینهای زمان بندی شده در کنار بسته های اصلی، بسیار جالبتر و قابل استفاده تر گشته اند.

کاربرد اشعه مادون قرمز در نجوم

گرمایی كه ما از خورشید یا از یك محیط گرم احساس میكنیم، همان تشعشعات مادون قرمز یا به عبارتی انرژی گرمایی است. حتی اجسامی ‌كه فكر میكنیم خیلی سرد هستند، نیز از خود انرژی گرمایی منتشر میسازند (یخ و بدن انسان). سنجش و ارزیابی انرژی مادون قرمز ساطع شده از اجرام نجومی ‌به علت اینكه بیشترین جذب را در اتمسفر زمین دارند مشكل است. بنابراین بیشتر ستاره شناسان برای مطالعه انتشار گرما از این اجرام از تلسكوپهای فضایی استفاده میكنند.

تلسكوپها و آشكارسازهایی كه توسط ستاره شناسان مورد استفاده قرار میگیرند نیز از خودشان انرژی گرمایی منتشر می سازند. بنابراین برای به حداقل رساندن این تاثیرات نامطلوب و برای اینكه بتوان حتی تشعشعات ضعیف آسمانی را هم آشكار ساخت، اخترشناسان معمولا تلسكوپها و تجهیزات خود را به درجه حرارتی حدود صفر مطلق ، می رسانند. مثلا در یك ناحیه پرستاره ، نقاطی كه توسط نور مرئی قابل رویت نیستند، با استفاده از تشعشعات مادون قرمز بخوبی نشان داده می شود. همچنین مادون قرمز میتواند چند كانون داغ و متراكم را همره با ابرهایی از گاز و غبار نشان دهد. این كانونها شامل مناطق پرستاره‌ای هستند كه در واقع میتوان آنها را محل تولد ستاره‌ای جدید دانست. با وجود این ابرها ، رویت ستاره‌های جدید با استفاده از نور مرئی به سختی امكانپذیر است.

همه چیز درباره اشعه مادون قرمز

اما انتشار گرما باعث آشكار شدن آنها در تصاویر مادون قرمز میشود. اختر شناسان با استفاده از طول موجهای بلند مادون قرمز میتوانند به مطالعه توزیع غبار در مراكزی كه محل شكل گیری ستاره‌ها هستند، بپردازند. با استفاده از طول موجهای كوتاه میتوان شكافی در میان گازها و غبارهای تیره و تاریك ایجاد كرد تا بتوان نحوه شكل گیری ستاره‌های جدید را مورد مطالعه قرار داد. فضای بین ستاره‌ای در كهكشان راه شیری ما نیز از توده‌های عظیم گاز و غبار تشكیل شده است. این فضاهای بین ستاره‌ای یا از انفجارهای شدید نواخترها ناشی شده‌اند و یا از متلاشی شدن تدریجی لایه‌های خارجی ستاره‌هایی جدید از آن شكل میگیرند. ابرهای بین ستاره‌ای كه حاوی گاز و غبار هستند، در طول موجهای بلند مادون قرمز خیلی بهتر آشكار میشوند (100 برابر بیشتر از نور مرئی).

اخترشناسان برای دیدن ستاره‌های جدید كه توسط این ابرها احاطه شده‌اند، معمولا از طول موجهای كوتاه مادون قرمز برای نفوذ در ابرهای تاریك استفاده میكنند. اخترشناسان با استفاده از اطلاعات بدست آمده از ماهوارهای نجومی ‌مجهز به مادون قرمز صفحات دیسك مانندی از غبار را كشف كردند كه اطراف ستاره‌ها را احاطه كرده‌اند. این صفحات احتمالا حاوی مواد خامی ‌هستند كه تشكیل دهنده منظومه‌های شمسی هستند. وجود آنها خود گویای این است كه سیاره‌ها در حال گردش حول ستاره‌ها هستند.

همه چیز درباره اشعه مادون قرمز

اشعه مادون قرمز و ارتباطات

انتقال داده ها از طریق امواج مادون قرمز نیز در ابعاد مکانی کوچک و بین دستگاههای کامپیوتری دیجیتال و تلفنهای همراه یا PDAها (دستیارهای دیجیتال شخصی) مورد استفاده قرار می گیرد. این گونه دستگاهها خود را با استانداردها و قوانینی که توسط IrDA (انجمن داده های اینفرارد) تطبیق می دهند و کار می کنند.

کنترلهای از راه دور و دستگاههای مطابق با استانداردهای IrDA از دیودهای ساطع کننده ی نور یا LED برای ساطع کردن امواج مادون قرمز که توسط یک لنز پلاستیکی داخل نورافکنی کوچک و نازک کارگذاشته شدند استفاده می جویند. این نورافکنها، نوسان بندی شدند و وقتی روشن و خاموش می شوند، به تناسب، داده ها را رمزگذاری می نمایند.

دستگاه دریافت کننده ی امواج مادون قرمز، از یک فتودیود با جنس سیلیکون استفاده می کند تا موج اینفرارد را به جریان الکتریکی تبدیل سازد. دستگاه دریافت کننده ی امواج، تنها به سیگنالهای پالس دهنده یی که مدام توسط فرستنده یا Transmitter ساخته می شوند، پاسخ می دهد و امواج مادون قرمزی که به آرامی از نورهای محدود و کوچکی تغییر حالت می دهند را از صافی مخصوص خود می گذراند.

 "Infrared" یا اشعه مادون قرمز ( ترجمه فارسی آن اشعه فروسرخ است ) یک تابش الکترومغناطیسی با طول موج بیشتر از امواج مرئی و کوتاهتر از امواج رادیویی است

فناوری اینفرارد در ارتباطات برای استفاده در محل های کوچکی که تراکم افراد و جمعیت در آنها بالاست و بلوتوث یا سایر فناوری ها قادر به انتقال داده به شکلی مناسب نیستند بسیار مفید به نظر می رسد.امواج مادون قرمزاز دیوارها عبور نمی کنند و در نتیجه در کار سایر دستگاههای اتاقهای مجاور دخالت نمی نمایند. اینفرارد رایج ترین فناوری استفاده شده در کنترلهای از راه دور دستگاههای مختلف است.

ارتباطات FSO، شاخه یی از فناوریهای تله کام هستند که از انتشار و تکثیر نور در فضاهای خالی برای انتقال داده و اطلاعات بین دو نقطه استفاده می کنند. این فناوری زمانی استفاده می شود که برقراری ارتباط فیزیکی بین دو نقطه ی مبدا و مقصد دریافت کننده ی اطلاعات مشکل و غیرممکن باشد. برای مثال در شهرهایی که راه اندازی سیستمهای کابل کشی فیبر نوری هزینه ی زیادی دربر خواهد داشت.

این فناوری همچنین در انتقال داده و اطلاعات بین فضاپیماها و ماهواره ها به کار گرفته می شود هرچند که در خارج از جو، سیگنالهای ارسالی دچار اندکی انحراف می شوند.

علیرغم اینکه برقراری ارتباط اطلاعاتی در فواصل کوتاه و با حجم پایین اطلاعات توسط LEDها نیز مقدور است، این پیوندهای نوری، معمولاً از امواج اینفرارد لیزری استفاده می کنند.

همه چیز درباره اشعه مادون قرمز

در نتیجه، فناوری FSO با استفاده از امواج مادون قرمز، یک روش بسیار ارزان برای برقراری اتصالات اطلاعاتی در فضاهای شهری با کارکرد بیش از 4 گیگابیت بر ثانیه استفاده می شوند و حتی قیمت آنها با قیمت خریداری فیبر نوری به تنهایی برابر است!

امواج اینفرارد ، نور لازم برای ارتباطات فیبر نوری را فراهم می کنند. این امواج، طول موجی با حداقل میزان انتشار 1.33 نانومتر و حداکثر میزان پراکنش نور 1.55 نانومتر دارند و در سیمهای سیلیسیومی بسیار استفاده می شوند

اینفرارد برای مبادله اطلاعات بین کامپیوتر و گوشی همراه استفاده می شود. گوشیهایی که قابلیت اینفرارد را دارند، توسط این دستگاه که به کامپیوتر متصل می شود فایلهای صوتی و تصویری را دریافت می کنند. یکی از مزایای اینفرارد این است که به دلیل اینکه بدون سیم ( بین گوشی و اینفرارد) اطلاعات منتقل می شود سرعت انتقال بالا میرود. اینفرارد با کارت حافظه یک رابطه مستقیم دارد که هرچه ظرفیت کارت بیشتر باشد ، کارایی اینفرارد بالاتر میرود.

از بین 4 روش معمول انتقال اطلاعات بین موبایل و کامپیوتر ( پورت کامپیوتر، اینفرارد ، بلوتوس ، کارت ریدر) به صرفه ترین و مناسبترین و عمومی ترین روش انتقال، از طریق اینفرارد ( مادون قرمز ) می باشد. دستگاه اینفرارد بسیار ارزان می باشد و همچنین استفاده از آن بسیار ساده است در صورت خرید اینفرارد حتی با تعویض گوشی باز هم این دستگاه برای شما قابل استفاده می باشد.

اینفرارد را به پورت USB کامپیوتر متصل کنید و گوشی خود را مقابل چشم اینفرارد قرار دهید کامپیوتر به صورت خودکار گوشی شما را شناسایی می کند و خیلی راحت اطلاعات را به گوشی خود انتقال دهید.

دستگاه اینفرارد شما را قادر میسازد تا حداکثر به فاصله 20 30 سانتی متری با دستگاهی که دارای اینفرارد است ارتباط برقرار کند . ذکر این نکته ضروریست که تکنولوژی اینفرارد یک تکنولوژی Face to Face بوده ( روبروی هم ) و همانند کنترل های دستگاههای صوتی و تصویری که از فناوری اینفرارد بهره می برند عمل میکند . فاصله برد آن برای گوشی های موبایل حداکثر 30 سانتی متر است .

همه چیز درباره اشعه مادون قرمز

كاربردهای درمانی اشعه مادون قرمز

تسكین درد

با وجود حرارت ملایم ، كاهش درد به احتمال زیاد بواسطه اثر تسكینی بر روی پایانه‌های عصبی ، حسی ، سطحی است. همچنین به علت بالا رفتن جریان خون و متعاقب آن متفرق ساختن متابولیتها و مواد دردزای تجمع در بافتها ، درد كاهش مییابد.

استراحت ماهیچه

تابش این اشعه راه مناسبی برای درمان اسپاسم و دستیابی به استراحت عضلانی میباشد.

افزایش خون رسانی

در درمان زخمهای سطحی و عفونتهای پوستی ، برای اینكه فرآیند ترمیم به خوبی انجام گیرد، باید به مقدار كافی خون به ناحیه مورد نظر برسد و در صورت وجود عفونت نیز افزایش گردش خون سبب افزایش تعداد گلبولهای سفید و كمك به نابودی باكتریها میكند. از این پرتو میتوان برای درمان مفصل آرتوریتی و ضایعات التهابی نیز استفاده كرد.

كاربرد تشخیصی اشعه مادون قرمز

از مهمترین كابردهای تشخیصی آن میتوان توموگرافی را نام برد. اصطلاح ترموگرافی به عمل ثبت و تفسیر تغییراتی كه در درجه حرارت سطح پوست بدن رخ میدهد، اطلاق میشود. تصویر حاصل از این روش كه توموگرام نامیده میشود، بخش الگوی حرارتی سطح بدن را نشان میدهد. در توموگرافی ، آشكار ساز ، تشعشع حرارتی دریافت شده توسط دوربین را به یك سیگنال الكترونیكی تبدیل میكند و سپس آن را علاوه بر تقویت بیشتر ، پردازش میكند تا اینكه یك صفحه كاتودیك مثل مونیتور تلویزیون آشكار شود.

همه چیز درباره اشعه مادون قرمز

تصاویر بدست آمده به صورت سایه‌های خاكستری رنگ میباشند، بدین معنی كه سطوح سردتر به صورت سایه‌های خاكستری روشن دیده میشوند و در نوع رنگی آن نیز نواحی گرم ، رنگ قرمز و نواحی سرد ، رنگ روشن خواهند داشت. درجه حرارت پوست بدن در نتیجه فرآیندهای فیزیكی ، فیزیولوژیك طبیعی یا بیماری تغییر میكند. از این خاصیت تغییر گرمایی در عضوی خاص یا در سطح بدن برای آشكارسازی یك بیماری استفاده میشود .

از طرف دیگر خطرهایی نیز در استفاده از مادون قرمز وجود دارد كه میتوان به سوختگی الكتریكی (در اثر اتصال بدن به مدارات الكتریكی دستگاه) سر درد ، تولید ضعیف در بیمار و آسیب به چشمها در اثر تابش مستقیم پرتو اشاره كرد.

 

 

 

فرآوری مریم نایب زاده

بخش دانش و زندگی تبیان


منبع:

science articles- infrared-roshd-aftabir

نوع مطلب : علمی، تکنولوژی و فناوری روز، 
برچسب ها : همه چیز درباره اشعه مادون قرمز،
لینک های مرتبط :

امروز، خورشید رو به قبله می شود


ساعت 13 و 57 دقیقه روز یكشنبه زمان اذان ظهر در مکه مکرمه است که در این زمان خورشید دقیقاً عمود بر خانه خدا می تابد به نحوی که كعبه سایه نخواهد داشت. اگر در این لحظه در هرکجای زمین که خورشید در آسمان است به سمت خورشید بایستید دقیقاً به سمت قبله هستید.

امروز، خورشید رو به قبله می شود

شاید یكی از مهم ترین موارد جهت یابی در بین مسلمانان یافتن سمت قبله باشد. استفاده از قطب‌نما، یك روش ساده برای این كار است البته مشروط براینكه نخست از زاویه انحراف میل مغناطیسی منطقه آگاه باشیم و دوم اینك زاویه قرارگیری سمت قبله نسبت به جهات اصلی در منطقه را محاسبه نماییم. امروزه ابزاری به نام قبله نما كه نوع ویژه ای از قطب نماست ساخته و در اختیار مردم قرار می گیرد.

اما متاسفانه مردم به دستورالعمل استفاده از آن توجه نمی كنند. در این ابزار عقربه كوچكی در كنار عقربه قطب نما نصب شده است. این عقربه زاویه پیش گزیده ای را نشان می دهد كه صرفا برای سمت قبله یك منطقه توسط سازنده تنظیم شده است و برای تمام نقاط قابل استفاده نیست. بنابراین برای استفاده صحیح از این ابزار باید به راهنمای استفاده از آن مراجعه نمود. البته ممكن است بسیاری از قبله نماها دستور العمل استفاده نداشته یا گم شده باشند. اما استفاده از خورشید و ستارگان بدون هیچ محدودیتی و با دقت بسیار زیادی برای جهت یابی و قبله یابی مناسب است.

می‌توان برای روزهای مختلف حساب کرد که در چه ساعتی خورشید در جهت قبله قرار می‌گیرد که اصطلاحاً به آن ساعت قبله گفته می‌شود.

بهترین روش برای تعیین قبله، تعیین موقعیت خورشید در دو روز خاص از سال است. در این دو روز، در زمان اذان ظهر مکه ‌که خورشید دقیقاً در بالای سر این شهر قرار می‌گیرد، خورشید جهت قبله را تعیین می کند و تمام ساکنین کره زمین می توانند با کمک یک شاخص، جهت قبله را به دست آورند

در سال 1391 در روز 7 خرداد و شنبه 25 تیر ، ساعت 13 و 57 دقیقه به وقت تابستانی ایران (مقارن با لحظة اذان ظهر در مکة معظمه) جهت خلاف سایة شاخص در هر مکان سمت قبله را نشان می‌دهد. (بر اساس مختصات جغرافیایی کعبه معظمه :طول جغرافیایی 39.826 درجه شرقی و عرض جغرافیایی 21.423 درجه شمالی)

چگونگی یافتن قبله در امروز

برای تعیین جهت دقیق قبله کافی است یک شاقول را به زمین عمود کرده و در زمان گفته شده امتداد سایه را که به سمت خورشید است علامتگذاری كنید. جهت سایه به طور دقیق سمت قبله محل مورد نظر را به شما نشان می دهد. (دقت داشته باشید که حتما شاخص مورد نظرتان بر سطح زمین عمود باشد.)

در روزهای قبل و بعد از این تاریخ نیز باز هم می توان با تقریب خوبی جهت قبله را تعیین كرد البته باید توجه داشته باشید که از دقت آن اندکی کاسته می شود.

قبله یابی

قبله در برخی از شهرهای ایران

با نوجه به قرارگیری کشور عربستان و شهر مکه نسبت به ایران، برای شهرهای کشورمان جهت قبله تقریباً در راستای جنوب غربی قرار دارد. به همین دلیل معمولاً برای تعیین قبله، زاویه بین راستای قبله با جهت جنوب ذکر می‌شود که به آن زاویه انحراف می‌گویند. به علت گستردگی کشورمان، این زاویه در شهرهای مختلف، متفاوت است.

 

 

 

در جدول زیر زاویه انحراف قبله برای مراكز استانهای ایران ارائه شده است.

 

زاویه انحراف قبله (درجه)

از جنوب به سمت غرب

نام شهر

زاویه انحراف قبله (درجه)

از جنوب به سمت غرب

نام شهر

26

اردبیل

37

اراك

46

 اصفهان

17

ارومیه

27

ایلام

41

اهواز

72.5

بندرعباس

48

بجنورد

61

بیرجند

55

بوشهر

38.5

تهران

20.5

تبریز

31

رشت

34

 خرم آباد

29

زنجان

72

 زاهدان

44

سمنان

41

ساری

44.5

شهركرد

26

سنندج

33.5

قزوین

57.5

شیراز

64.5

كرمان

39

قم

43.5

 گرگان

28

 كرمانشاه

32

همدان

54.5

مشهد

54.5

یزد

51.5

یاسوج

 

تعیین جهت جنوب توسط خورشید

وقتِ ظهر در هر شهر، لحظه‌ای است که خورشید در سمت جنوب آن شهر قرار می‌گیرد. خورشید هر روز صبح اندک اندک از افق شرقی بالا می‌آید تا به بالاترین نقطه یعنی اوج برسد. این لحظه، همان ظهر شرعی است که سایه اجسام در آن زمان به کوتاه‌ترین مقدار خواهند رسید. در این هنگام خورشید در جهت جنوب قرار دارد و بالطبع سمت مقابل، شمال است. سپس ارتفاع خورشید کم خواهد شد تا اینکه در افق غربی غروب کند.

اگر هر کدام از این دو مجهول (لحظه ظهر و سمت جنوب) را داشته باشیم می توانیم به راحتی دیگری را به دست ‌آوریم. به این ترتیب برای محاسبه ظهر شرعی کافی است سمت جنوب هر شهر را داشته باشیم و ببینیم در چه لحظه‌ای خورشید در جنوب قرار می‌گیرد یا سایه اشیاء در چه زمان کوتاه‌ترین خواهد شد. در وقتی که صدای اذان ظهر را در یک شهر می‌شنویم می‌توان سمت جنوب را در هر کوی و برزن تعیین کرد و به کمک آن و با داشتن زاویه انحراف قبله، سمت قبله را به دست آورد.

 

 

فرآوری: م.ح.اربابی فر

بخش دانش و زندگی تبیان


منابع:

مرکز تقویم مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران

مرکز مطالعات وپژوهش هاى فلکى ـ نجومى

خبرآنلاین _ امیر حسن زاده

پایگاه رصدخانه دانشگاه کاشان

نوع مطلب : علمی، گزارش، 
برچسب ها : امروز، خورشید رو به قبله می شود،
لینک های مرتبط :

حریم خصوصی، امری ضروری


امروزه بسیاری معتقدند كه دنیای امروز، بدون اینترنت چندان دوست داشتنی نیست اما این نكته نیز چندان بی اهمیت نیست كه در این فضای مجازی برای خود یك حریم خصوصی داشته باشیم چرا كه مطمئنا هیچکس دوست ندارد در جایی زندگی یا فعالیت کند که هیچ حریم خصوصی نداشته باشد .

فرض کنید قصد دارید به طور خصوصی مشغول گشت ‏و ‏گذار در اینترنت شوید؛ به صورتی که هیچ اطلاعاتی از آنچه شما در مرورگر مشاهده کرده‏اید مانند آدرس سایت‏های مشاهده شده در تاریخچه مرورگر ثبت نشود. چه باید کرد؟

حریم خصوصی، امری ضروری

راه حل قدیمی

شما می بایست پس از مشاهده صفحات وب، به صورت دستی History مرورگر و سایر موارد ثبت شده را پاک کنید. انجام این كار بسیار وقت‏گیر است و هم باعث حذف نمونه های ثبت شده دیگر در تاریخچه مرورگر می‏شود.

راه حل نسبتا جدید

اما با استفاده از قابلیت جدید مرور خصوصی و فعال نمودن آن، هیچ اطلاعاتی در حافظه مرورگر در مدت زمانی که این حالت فعال است ثبت نمی‏شود و شما می‏توانید یک حالت امن را تجربه کنید .

همچنین حالت مرور خصوصی مانع از ایجاد کوکی هایی خواهد شد که از طریق آنها وب سایت ها بتوانند فعالیت های آنلاین شما را رصد کنند  .

حریم خصوصی، امری ضروری

ایجاد كردن حریم خصوصی در همه مرورگر ها قابل اجراست كه به توضیح چند مورد از آنها می پردازیم .

در مرورگرها یكسری از قابلیت ها وجود دارند كه در بیشتر مواقع می تواند ما را سریع تر به اهدافمان نزدیک کنند اما اگر شما هم احتمال بدهید که تاریخچه مرورهای شما به دست شرکت سازنده مرورگر می افتد می توانید از این قابلیت ها استفاده نكنید .

مرورگر IE

به عنوان نمونه در مرورگر IE اطلاعات ثبت شده شما در History به شركت مایكروسافت می رسد كه این امر در نتیجه استفاده از قابلیت Suggested Sites است كه در صورت تایپ یك كلمه به شما عباراتی را ارائه می دهد در صورتی كه تمایل به استفاده از این قابلیت ندارید می توانید آن را غیر فعال كنید .

به منظور غیر فعال کردن این قابلیت کافیست گزینه Internet Options را انتخاب کنید. سپس به تب Advanced بروید و از آنجا گزینه Enable Suggested Sites را غیر فعال کنید. در پایان نیز دکمه OK را بزنید.

استفاده نكردن در كوكی ها بعضی مواقع این مشكل را پیش می آورند كه به شما اجازه نمی دهند كه به برخی از سایت ها وارد شوید اما مشكل بزرگی تری كه ایجاد می كنند این است كه بیشتر وبسایت های تبلیغاتی برای رصد فعالیت های آنلاین شما از کوکی ها بهره می برند. برای اینكه بتوانید جلوی این كار را بگیرید به Internet Options بروید. در تب Privacy میتوانید با استفاده از نوار لغزنده ای که قرار دارد، سطحی برای ایجاد کوکی ها مشخص کنید .

حریم خصوصی، امری ضروری

کروم

تمامی این موارد در مرورگر كروم نیز وجود دارد كه شما می توانید آن ها را نیز تنظیم كنید، در این مرورگر نیز برای غیر فعال كردن قابلیتی كه اطلاعات شما را به سمت گوگل منتقل نكند می توانید گزینه Options را انتخاب کنید. در بخش Basics و قسمت Search شما گزینه ای را با عنوان Enable instant for faster searching مشاهده می کنید  این گزینه را غیر فعال كنید .

حریم خصوصی، امری ضروری

برای انجام تنظیمات كوكی ها در این مرورگر نیز می توانید در بخش تنظیمات حریم خصوصی دکمهContent Settings  را كلیك كنید و گزینه  Block third-party cookies from being set را فعال کنید .

البته راه دیگری نیز وجود دارد كه بتوانید توسط سایت های دیگر ردیابی نشوید.

شما میتوانید با فعال کردن گزینه  Allow local data to be set for the current session only، تمام کوکی ها را تنها طی یک جلسه نگهداری کنید. یعنی از زمانی كه شما مرورگر خود را باز می كنید تا زمانی كه آن را می بندید تمام کوکی هایی که طی این جلسه بوجود آمده اند پاک خواهند شد .

حریم خصوصی، امری ضروری

اما با همه مواردی که در بالا گفته شد، باز هم حالت مرور خصوصی نمی تواند حریم خصوصی کاملی را برای شما ایجاد کند.

حالت مرور خصوصی تنها مانع از ثبت فعالیت های شما در کامپیوترتان خواهد شد و این قابلیت نمی تواند به دیگر کامپیوترهای، سرورها و روترهای موجود در مسیر اطلاع دهد تا فعالیت های شما را ثبت نکنند

به عنوان مثال در صورتی که شما حتی حالت مرور خصوصی را فعال کرده باشید ولی در کامپیوتر شما جاسوس افزارها و کیلاگرها وجود داشته باشند، باز هم تاریخچه مرورهای شما در دسترس افراد دیگر قرار خواهد گرفت.

حریم خصوصی، امری ضروری

یکی دیگر از مواردی که باعث نقض حریم خصوصی شما خواهد شد، مانیتورینگ شبکه است. حالت مرور خصوصی تنها مانع از ثبت فعالیت های شما در کامپیوترتان خواهد شد و این قابلیت نمی تواند به دیگر کامپیوترهای، سرورها و روترهای موجود در مسیر اطلاع دهد تا فعالیت های شما را ثبت نکنند.

 

 

فائزه خاموشی

بخش دانش و زندگی تبیان


منابع:

How to Optimize Internet Explorer 9 for Maximum Privacy

howtogeek

How to Optimize Google Chrome for Maximum Privacy

نوع مطلب : تکنولوژی و فناوری روز، کامپیوتر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

مقایسه‌ی تخصصی مرورگر‌ها در ویندوز 7


این بار تحت سیستم عامل ویندوز 7 که این روزها طرفداران و کاربران زیادی دارد، به مقایسه‌ی عملکرد مرورگرها می‌پردازیم.

از توضیحات اضافه دوری می‌کنیم و تنها نکات مهم را یادآور می‌شویم. بررسی کاملاً تخصصی صورت می‌گیرد و مجموعه‌ای از بنچ‌مارک‌های مختلف برای بررسی جنبه‌های مختلف کارایی یک مرورگر ارائه شده و نتیجه‌ی تست‌ها در نمودارهای مختلف نشان داده می‌شود.

مقایسه‌ی تخصصی مرورگر‌ها در ویندوز 7

از ذکر جزئیات خودداری کرده و توضیحات مربوط به هر تست را نیز حذف می‌کنیم . البته برخی تست‌ها و بنچ‌مارک‌ها دارای تغییراتی بوده‌اند ولی آنچه برای خوانندگان مهم است، نتیجه‌ی کلی مقایسه می‌باشد. بنچ مارک جاوا اسکریپت Google V8 JavaScript Benchmark و تست GUIMARK2 HTML5 Vector Charting test که برای بررسی سرعت مرتب سازی و جدول کردن وکتور به کار میرفت، حذف شده است. تست جدید اجرای جاوا اسکریپت با نام JSGameBench که توسط Facebook عرضه شده است را اضافه کرده ایم. همچنین بررسی مقدار مصرف باتری و تست قابلیت اطمینان و پایداری نیز در WBGP5 صورت می گیرد.

همان طور که ذکر شد یک تست جدید به WBGP اضافه شده است که میزان مصرف باتری را نشان میدهد. به این منظور یک نِت بوک مورد استفاده قرار میگیرد که مشخصات دقیق آن در جدول زیر ذکر شده است. در WBGP5 از مدل نسل اول Inspiron Mini 10v محصول کمپانی Dell استفاده شده است.

برای اجرای تست بارگذاری صفحات وب و همچنین تست جاوا اسکریپ فیس بوک که از نوع سرور و کلاینتی هستند، نیاز به سرور داریم. به همین منظور یکی از سیستم های قدیمی خود را انتخاب کردیم و سیستم عامل اوبونتو، نسخه مخصوص سرور را نصب کردیم، یعنی Ubuntu 10.04 LTS را به عنوان سیستم عامل سرور انتخاب و سپس از طریق LAN به سیستم تست متصل کردیم. مشخصات سیستمی که به عنوان سرور مورد استفاده قرار میگیرد در جدول زیر ذکر شده است

سایت تخصصی بنچ مارک و تست سخت افزار TomsHardware چند ماه یک بار به بررسی تخصصی مرورگرها میپردازد. این مسابقه بارها و بارها انجام شده است. مسابقه‌ی Web Browser Grand Prix یا به صورت مخفف WBGP که در واقع مسابقه‌ی اسب دوانی مشهوری است که شرکت‌کنندگان آن مرورگرها هستند.

 

هر بار یکی از مرورگرها قهرمان مسابقه شده است که در جدول زیر می‌توانید نتیجه‌ی 8 دور مسابقات را مشاهده کنید:

مقایسه‌ی تخصصی مرورگر‌ها در ویندوز 7

شرکت‌کنندگان این دور، مرورگرهای Google Chrome 20، Opera 12، Mozilla Firefox 13 ، Internet Explorer 9 و در نهایت Safari 5.1.7 هستند. دقت کنید که این مقایسه در ویندوز 7 صورت می‌گیرد. در آخرین بررسی تحت XP مرورگر Opera مقام قهرمانی را به دست آورده است.

 سایت تخصصی بنچ مارک و تست سخت افزار TomsHardware چند ماه یک بار به بررسی تخصصی مرورگرها میپردازد

تاکنون مرورگر Chrome با 3 بار قهرمانی تحت Windows 7 و 5بار قهرمانی کلی رتبه اول را در اختیار دارد. Firefox با 3 بار قهرمانی در ویندوز 7 و 2 بار در سایر سیستم عامل‌ها رتبه دوم را برگزیده است و مکان‌های بعدی در اختیار IE ، Opera و نهایتاً Safari است.

از ذکر نتیجه‌ی یکایک بنچ‌مارک‌ها خودداری می‌شود و تنها نتیجه‌ی کلی ذکر می‌گردد.

 

در جدول زیر در بخش‌های مختلف مرورگرها مقایسه شده‌اند و نام قوی‌ترین مرورگر در هر زمینه‌ی خاص، در سمت چپ ذکر شده و بالعکس.

مهم‌ترین و اساسی‌ترین مسائل در بخش Essential ذکر شده، در بخش Important مسائل مهم مطرح شده و دو بخش آخر مسائلی هستند که اهمیت کمتری داشته و یا مهم نیستند. البته در آینده‌ی نزدیک مسئله‌ی شتاب‌دهی گرافیکی توسط پردازنده‌ی گرافیکی، بسیار مهم خواهد بود.

مقایسه‌ی تخصصی مرورگر‌ها در ویندوز 7

با توجه به جدول فوق باید نمره‌ی نهایی را به هر مرورگر داد. اگر مرورگری در یک موضوع اساسی رتبه اول را به دست آورد 2.5 نمره دریافت می‌کند. اگر در همین مبحث ضعیف باشد نیز 2 نمره‌ی منفی به آن داده می‌شود.

مطابق جدول زیر تمام حالات مورد ارزیابی قرار گرفته و نمره‌ی مناسب داده می‌شود.

مقایسه‌ی تخصصی مرورگر‌ها در ویندوز 7

اما نمره‌ی نهایی و برنده طبق جدول زیر مشخص می‌شود:

مقایسه‌ی تخصصی مرورگر‌ها در ویندوز 7

مرورگر Chrome با کمی اختلاف Firefox را پشت سر گذاشته است. در واقع اضافه شدن شتاب‌دهی گرافیکی که از نسخه‌ی 18 به بعد شاهد آن هستیم، باعث جلو افتادن گوگل شده است.

به زودی یک مقایسه‌ی تخصصی بین نسخه‌های همراه این مرورگرها خواهیم داشت. نسخه‌هایی که برای سیستم عامل‌های همراه یعنی Android و iOS عرضه می‌شوند.

 

 

 

فرآوری: فاطمه مجدآبادی

بخش دانش و زندگی تبیان


برگرفته از Gooyait


نوع مطلب : کامپیوتر، مطالب جالب، گزارش، 
برچسب ها : مقایسه‌ی تخصصی مرورگر‌ها در ویندوز 7،
لینک های مرتبط :

گوگل و اپل در رقابتی تنگاتنگ


همواره رقابت بین شرکت های بزرگ وجود داشته و ادامه دارد . این که شرکت ها با تکنولوژی های متعدد خود بتوانند از دیگری پیشی بگیرند اهمیت زیادی در دنیای فناوری دارد.


ارائه محصولات با کیفیت بالا و متعدد، توسط شرکت های بزرگ از جمله اپل و گوگل و ... سبب می شود که بین کاربران محبوبیت بیشتری پیدا کنند اما باید دید که ایده یک محصول جدید از طرف خود شرکت است یا این که الگو گرفته از محصول شرکت رقیب.

گوگل و اپل در رقابتی تنگاتنگ

كمپانی اپل در سال 1971 تاسیس شد. این شركت در زمینه طراحی و ساخت لوازم الكترونیكی مصرفی و نرم‌افزار كامپیوتر فعالیت می‌كند .

گوگل پروژه‌ی تحقیقاتی بود که در سال  1996برگزار شد و و در سال 1997 دامنه google.com  ثبت شد.

تبلت گوگل:

اگر بخواهیم به رقابت این دو شرکت و محصولات آن اشاره کنیم در ابتدا می توان به تبلت تولید شده توسط گوگل اشاره کرد. این تبلت که شبیه آی‌پد اپل است، دارای یک صفحه لمسی حساس 10 اینچی است و در آن از سیستم عامل اندروید بهره برده است. در این وسیله همچنین سرویس ایمیلی ارائه شده که به خوبی از صفحه نمایش بزرگ آن بهره گرفته است. با تولید این محصول رقابت گوگل و اپل گسترده تر شد.

گوگل و اپل در رقابتی تنگاتنگ

سیستم عامل اندروید:

ارائه شدن سیستم عامل اندروید از طرف گوگل نیز به عنوان رقیبی برای اپل و آیفونش مطرح شد.

هر چند آیفون در دنیای گوشی‌های هوشمند رتبه اول را دارد، اندروید گوگل نیز فشارهایی را بر اپل وارد کرده است. این سیستم عامل خوب طراحی شده و شامل ویژگی هایی چون کنترل های لمسی است و بر روی گوشی‌های مختلفی استفاده میشود، اندروید سریعا در حال گسترش است، بسته به کیفیت آینده گوشی‌های مبتنی بر اندروید و آ‌یفون، کاربران ممکن است در هنگام خرید در انتخاب بین این دو سیستم عامل دچار مشکل شوند.

گوگل و اپل در رقابتی تنگاتنگ
گوگل و اپل در رقابتی تنگاتنگ

نرم افزارهای متن باز (open source) موفق تر خواهد بود یا متن بسته ؟

در مقایسه نرم افزارهای گوگل و اپل می توان به این نكته اشاره داشت كه :

گوگل آینده خود را با نرم ‌افزارهای متن باز (open source) همسو كرده است. ولی طرف مقابل، اپل اصلا قبول ندارد که نرم افزارهای متن باز (open source) ارزش بیشتری را تولید می کنند چرا كه اپل بر این عقیده است که باید همه جنبه های نرم افزار خود را در کنترل داشته باشد تا مطمئن شود آن نرم افزار در سطح کیفی مورد علاقه او عمل می‌کند. این نیز تفاوت بزرگی میان اپل و گوگل است، ‌که آیا متن باز (open source) بودن نرم افزارها به دلیل به‌ کارگیری تصمیم گیری های جمعی بهتر است یا سیستم عامل متن بسته  اپل ، چون اپل می‌داند که چه می ‌کند .

گوگل آینده خود را با نرم ‌افزارهای متن باز (open source) همسو كرده است. ولی اپل اصلا قبول ندارد که نرم افزارهای متن باز (open source) ارزش بیشتری را تولید می کنند چرا كه اپل بر این عقیده است که باید همه جنبه های نرم افزار خود را در کنترل داشته باشد تا مطمئن شود آن نرم افزار در سطح کیفی مورد علاقه او عمل می‌کند

عینک گوگل و عینک اپل:

با تولید شدن عینک گوگل، اپل درصدد برآمد که عینکی مثل عینک گوگل تولید کند.

عینک گوگل:

** عینک گوگل با سیستم عامل اندروید کار می کند

** مدل های بسیار شبیه فریم های عینک طراحی کرده است.

** با یک نمایشگر که بالای چشم قرار می گیرد.

** اطلاعات روی چشم ارسال می گردد.

**کاربر با دستورات صوتی می تواند به آن فرمان بدهد.

**ضمن اینکه یک دوربین هم روی آن تعبیه شده که کار ضبط ویدیو و عکاسی را هم انجام میدهد.

** اما گوگل در حال توسعه امکانات این عینک است و همچنان بر روی پروژه‌هایی مانند قابلیت عکس‌برداری ، ارتباط  Wi-Fi و نرم‌افزار‌های مسیریابی کار می‌کند.

عینک اپل:

**IGlass عینک اپل، طراحی متفاوتی نسبت به عینک گوگل دارد شیشه عینک اپل، مستقیما تصاویر را به مردمک کاربر می رساند.

** عینک اپل برخلاف عینک گوگل، دو نمایشگر دارد که در هر شیشه عینک تعبیه شده است.

**تصاویر عینک گوگل، بخش بسیار بیشتری از میدان بینایی کاربر را پر می کنند و کیفیت تصاویر را بهتر می‌کنند.

گوگل و اپل در رقابتی تنگاتنگ

گوگل آینده در برابر اپل آینده

هم اکنون گوگل و اپل در بالاترین سطح رقابت خود قرار دارند. هر دو شرکت از درآمد بسیار زیادی بهره‌ مند هستند. محصولات آنها توسط میلیون‌ها نفر در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد و آینده هر دو بسیار روشن به نظر می‌رسد اما نقشه هر دو شرکت برای آینده مشخص نیست. گوگل ممکن است بخواهد وارد کسب و کار سخت‌ افزار شود و در برابر آن، اپل ممکن است شانسش را در بازار آنلاین امتحان کند.

گوگل و اپل در رقابتی تنگاتنگ

هر اتفاقی بیفتد یک چیز قطعی است :

اپل و گوگل تقریبا در تمامی بازارهایی که فعالیت دارند، با هم رقابت می‌کنند و در گذر زمان، انتظار کشیدن برای دیدن پیروزی یکی از این دو شرکت بسیار جذاب است.

 

 

 

فائزه خاموشی

بخش دانش و زندگی تبیان


منابع:

Apple Join Google With Wearable Computing"By NICK BILTON"

Would Apple iGlass Be Better Than Google’s Glasses? 

msnbc.msn

  

 

نوع مطلب : علمی، تکنولوژی و فناوری روز، 
برچسب ها : گوگل، اپل، google، apple، گوگل و اپل در رقابتی تنگاتنگ،
لینک های مرتبط :

دوستان این مطلب چند قسمت دارد برای مشاهده ی بقیه ی قسمت ها به سایت تبیان به آدرسهhttp://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=85738 مراجعه بفرمایید


ایده های درخشان برای کاربرد تکنولوژی بیولومینسانس

(قسمت سوم)


ایده های خلاق  و متنوع زیادی از پیوند بیولومنسانس و مهندس ژنتیک شکل گرفته است که ما در قسمت اولو دوم از این مجموعه به چند مورد از آنها پرداختیم. در ادامه با طرح ها و قابلیت های جدیدی از این تکنولوژی در حوزه کشاورزی آشنا خواهیم شد.

ایده های درخشان برای کاربرد تکنولوژی بیولومینسانس

5. مزارع درخشان؛ استفاده از تکنولوژی بیولومینسانس برای ارتباط با محصولات کشاورزی

شاید روزی، هنگامی که محصولات نیاز به آب یا مواد مغذی دارند ، قادر باشند به کشاورز اطلاع دهند. گیاهان ممکن است حتی قرمز، زرد یا سبز شوند تا به کشاورزان درباره بیماری، و تهاجم آفات تخریب کننده محصولات هشدار دهند. درخشش از سبزیجات می تواند پیام رسان خبرهای خوب نیز باشد: ژن های بیولومینسانس کننده می تواند به هایلایت اوج اندازه یا رسیده شده محصولات در ازای تنش های گیاه پیوند بخورد.

ایده برای چنین محصولات هوشمندی، حدود سال 2000 توجه های بسیاری را به خود جلب کرد، هنگامی که آنتونی تروایو، پس از یک دانشمند زیست شناس دانشگاه کمبریج، بیولومینسانس و فلورسانس را در گیاه تجربه کرد. تروایو، یک سیب زمینی فلورسانت که هنگام دهیدراته شدن در تاریکی از خود نور منتشر می کرد، ایجاد کرد. ایده این تجربه این بود که کشاورزان بتوانند تنها زمانی که ضروری است مزارع را آبیاری کنند و بازده  محصولات را در این فرایند افزایش دهند.

 گیاهان ممکن است حتی قرمز، زرد یا سبز شوند تا به کشاورزان درباره بیماری، و تهاجم آفات تخریب کننده محصولات هشدار دهند

اما تحقیقات تروایو گرفتار وحشت ها و شایعات در مورد غذاهای تراریخت، که کشورهای اروپای در بازه های زمانی مختلف در دهه 1990 ممنوع کردند شد.( نگرانی در مورد موجودات ترارخت یک نکته برای آزادسازی درختان درخشان کنار جاده، در محیط نیز هست). در طرح وی، تنها تعدادی از سیب زمینی ها ژن های مربوط به تولید نور را دریافت می کردند، تا برای مونتور کردن سلامت عمومی کل محصولات استفاده شوند، و خود آن دسته از سیب زمینی ها که این ژن ها را دریافت کرده بودند، خورده نمی شدند. به  علاوه، از آنجا که سیب زمینی یک ساقه زیر زمینی بدون گرده افشانی متقاطع (غیرمستقیم) است، انتقال ژن به سیب زمینی معمولی همسایه اتفاق نخواهد افتاد.

ایده های درخشان برای کاربرد تکنولوژی بیولومینسانس

با این وجود مفهوم محصولات کشاورزی بیولومینسانس همچنان  بایر مانده است. تروایو که اخیراً به عنوان زیست شناس در دانشگاه ادینبورگ بازنشسته شده است، معتقد است این ایده جالبی است که در نهایت به ثمر می رسد، اما نیازمند پشتیبانی و سرمایه گذاری قابل اعتماد است. یکی از تلاش های جالب که شاید مفهوم به ثمر رسیدن ایده ی تراوایو باشد موردی است که در زیر می خواندید.

6. تکنولوژی بیولومینسانس برای ردیابی آسان موجودات تراریخت

توانایی به نظارت بر محصولات اصلاح ژنتیک شده (تراریخت) ، نه تنها در مزرعه، بلکه در طی زنجیره غذایی با اهمیت و ضروری است. تحقیقات اخیر که در مجله بیوتکنولوژی BMC به چاپ رسیده است نشان می دهد که تولیدات از محصولات کشاورزی اصلاح ژنتیکی شده را می توان در غلظت پایین با استفاده از تکنولوژی گزارشگر  های بیولومیسانس (BART) real time و تکنیک LAMP (برای تکثیر DNA در شرایط ایزوترمال) شناسایی کرد. ترکیب این تکنیک ها شناسایی % 1/0 آلودگی به تغییرات ژنتیکی (GM) در ذرت را ممکن ساخته است، که بسیار پایین تر از حد %9/0 مجاز حال حاضر اتحادیه اروپا است.

ایده های درخشان برای کاربرد تکنولوژی بیولومینسانس

در کشاورزی، محصولات تراریخت برای بهبود بازده برداشت یا مقاومت محصولات پرورش می یابند. برای مثال برخی از این محصولات، مقاوم به علف کش ها یا ویروس ها اند. این محصولات همچنین در صنعت داروسازی برای تولید پروتئین هایی از قبیل کلاژن استفاده می شوند. با این وجود بحث های همیشگی بر سر ایمنی این محصولات وجود دارد و اینکه آیا تراریخت های ساخت بشر امکان ورود به جمعیت های وحشی از طریق لقاح متقاطع (گرده افشانی غیر مستقیم) و تولید علف های هرز مقاوم به علف هرز کش را دارند.

تکنیک های حمل و نقلی دقیق و نمونه برداری برای ارزیابی محتوای GM یک محصول نیاز است. رایج ترین تکنیک، واکنش های زنجیره ای پلیمراز (PCR) است، اگرچه، این تکنیک شامل فرایندهای پیچیده ی استخراج و چرخه دمایی (ترموسیکل) سریع است، هر دو این موارد نیازمند تجهیزات ویژه است. برای غلبه بر این مشکلات محققان Lumora Ltd بررسی کردند که آیا می توان از LAMP برای تکثیر DNA در یک دمای ثابت استفاده کرد و از BART برای تشخیص DNA ویژه تغییر یافته در لحظه انجام پروسه استفاده کرد.

ایده های درخشان برای کاربرد تکنولوژی بیولومینسانس

سرپرست این پژوهش، دکتر Guy Kiddle ، عنوان کرده است که LAMP-BART قادر است تا کمتر از % 1/0 آلودگی به GM ذرت را آشکار کند، و در مقایسه با PCR، تحمل بیشتری از آلودگی پلی ساکارید دارد، به این معنی که پروسه پاک سازی DNA به طور کامل ضرورت ندارد. وی اضافه کرده است که این روش تنها نیاز به تجهیزات اولیه و ابتدایی برای استخراج DNA و یک دمای ثابت برای تکثیر و مشخص نمودن آن دارد. بنابراین LAMP-BART یک راه حل آماده میدان، برای نظارت محصولات ترارخت و تعامل آنها با گیاهان وحشی یا محصولات غیر تراریخت است.

 

 

 

سمانه سادات عنایتی

بخش دانش و زندگی تبیان


منابع:

1.    Mark A. Moline, California Polytechnic State University, San Luis Obispo. BIOLUMINESCENCE POTENTIAL IN THE TRANSITION ZONE TO VERY  SHALLOW WATER (VSW) 

2.    Popular mechanics

3.    BioMed Central Limited

4.    Alpha Galileo

نوع مطلب : علمی، تکنولوژی و فناوری روز، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

روایت تصویری از آخرین لحظات حیات حباب‌های رنگی


فابیان اوفنر، عكاس اهل زوریخ از اشیای مرموزی كه به تصاویر تهیه شده توسط تلسكوپ فضایی هابل‌ شباهت دارند، عكس گرفته؛ اما در واقع آن‌ها حباب‌های صابون معمولی هستند كه ثانیه‌هایی اندك قبل از تركیدن در صحنه حیات حركت می‌كرده‌اند.

روایت تصویری از آخرین لحظات حیات حباب‌های رنگی

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اوفنر از یك قیف برای دمیدن در یك ظرف معمولی مملو از حباب بهره برده است. وی مجبور شد از یك ابزار روشنایی ویژه برای دادن رنگ‌های طاوس‌مانند به تصاویرش استفاده كند.

اوفنر هدف از استفاده از ابزار مزبور را گرفتن زیبایی این سازه‌های با عمر كوتاه كه 99 درصد از هوا تشكیل شده‌اند و در واقع هیچ رنگی ندارند، عنوان كرد.

فابیان 28 ساله یك عكاس هنری اهل زوریخ است كه با الهام از دمیدن در حباب‌ها در دوران كودكی این آثار هنری را خلق كرده است. چالش پیش روی این هنرمند در خلق این مجموعه كه به " Iridient" موسوم است، روشن‌ كردن این حباب‌ها برای مرئی كردنشان در مقابل دوربین و سپس گرفتن لحظه مناسب بود.

اوفنر از یك قیف برای دمیدن در یك ظرف معمولی مملو از حباب بهره برده است. وی مجبور شد از یك ابزار روشنایی ویژه برای دادن رنگ‌های طاوس‌مانند به تصاویرش استفاده كند

حباب صابون از یك فیلم باریك آب تشكیل شده كه مولكول‌ها در دو طرف بالای آن تجمع می‌كنند. رنگ‌های لرزان كه حباب‌ها به خاطر آن‌ها مشهورند، توسط برخورد نور منعكس شده با سطح آن‌ها خلق می‌شوند.

این اثر كه نمایش رنگین‌كمان نام دارد، پدیده‌یی است كه بر روی بال‌های پروانه مورفو یا پرهای دم یك طاوس نیز قابل مشاهده است.

روایت تصویری از آخرین لحظات حیات حباب‌های رنگی

روایت تصویری از آخرین لحظات حیات حباب‌های رنگی

روایت تصویری از آخرین لحظات حیات حباب‌های رنگی

روایت تصویری از آخرین لحظات حیات حباب‌های رنگی

 

 

نوع مطلب : علمی، تکنولوژی و فناوری روز، مطالب جالب، آرشیو عکس، 
برچسب ها : روایت تصویری از آخرین لحظات حیات حباب‌های رنگی، time warp، bubles، حباب‌های رنگی، حیات حباب‌های رنگی، روایت تصویری از آخرین لحظات حباب‌های رنگی، آخرین لحظات حباب‌های رنگی،
لینک های مرتبط :

هیگز به روایت دانشمند سرن


سخنگوی سازمان تحقیقات هسته ای اروپا (سرن) به دنبال خبر مشاهده بوزون هیگز که عامل جرم دادن به ماده است و در عرصه فیزیک ذرات از اهمیت قابل توجهی برخوردار است، در گفتگوی مشروحی به تبیین اهمیت این کشف و گام بعدی فیزیکدانان پرداخت.

هیگز به روایت دانشمند سرن

دکتر جیمز جیلیز (James Gillies) رئیس بخش ارتباطات و سخنگوی سازمان تحقیقات هسته ای اروپا (سرن) است. وی دکترای فیزیک خود را از دانشگاه آکسفورد گرفته و تحقیقات خود را در اواسط دهه 1980 در سرن آغاز کرد. در سال 1993 وی تحقیقات را رها کرد تا به عنوان رئیس بخش علم شورای بریتانیا در پاریس فعالیت کند اما پس از دو سال وی در سال 1995 به عنوان یک نویسنده علمی به سرن بازگشت. از سال 2003 تاکنون وی به عنوان رئیس بخش ارتباطات سرن فعالیت می کند.

دانشمندان سازمان تحقیقات هسته ای اروپا (سرن) روز 4 ژوئیه (14 تیرماه) خبر وجود بوزون هیگز و مشاهده آن را به عنوان یک ذره زیر اتمی اعلام کردند، ذره ای که آنها اعتقاد دارند به سایر ذرات جرم داده است. وجود این ذره برای درک تکامل اولیه جهان ضروری است.

چرا وجود و مشاهده بوزون هیگز از چنین اهمیتی برخوردار است؟

**طی نیم قرن گذشته فیزیکدانها یک نظریه قدرتمند ارائه کردند که از آن به عنوان مدل استاندارد یاد می شود، این مدل ذرات بنیادینی جهان مرئی را تشکیل می دهد و نیروهایی که بین آنها عمل می کند را توصیف می کند. بوزون هیگز آخرین قطعه از مدل استاندارد است که صحت آن به لحاظ تجربی آزمایش می شود. این امر به مکانیسمی نسبت داده می شود که به ذرات بنیادین جرم می دهد.

تاکنون اعلام شده است که این بوزون مشاهده شده و کشف نشده است، آیا سرن به زودی کشف قطعی بوزون هیگز را اعلام می کند تا مشخص شود بوزون همان بوزون هیگز بوده است؟

**به طور قطع سرن یک بیانیه مطبوعاتی در این زمینه صادر می کند و زمانی که ذره جدید به طور مثبت شناسایی شد، یک سمینار در سرن برگزار خواهد شد.

آیا مشاهده بوزون هیگز بر درک ما از هستی تأثیرگذار خواهد بود؟

**بله، تأثیر این ذره در کمترین حالت خود مدل استاندارد فیزیک را تکمیل می کند، اما احتمالهای هیجان انگیزتر از این نیز وجود دارد. وقتی که ما ویژگیهای این ذره جدید را اندازه گیری کنیم، می توانم بگویم که آیا این ذره ما را فراتر از مدل استاندارد می برد یا خیر. این امر بسیار هیجان انگیز است، چرا که به نظر می رسد جهان مرئی تنها 4 درصد از کل جهان را تشکیل می دهد و مدل استاندارد هرچقدر هم کامل باشد، هنوز با تصویر کلی جهان فاصله بسیاری دارد.

با توجه به این حقیقت که وجود بوزون هیگز مدل استاندارد فیزیک را کامل می کند، درباره گام بعدی دانشمندان توضیحاتی ارائه کنید؟

**گام بعدی دانشمندان بستگی به مواردی دارد که ما با مطالعه ویژگیها و خصوصیات این ذره جدید به دست می آوریم، اما شاخه های بسیاری از تحقیقات نیز درحال حاضر در برخورد دهنده بزرگ هادرون (LHC) در جریان است. برای مثال می توان به جستجوهای مستقیم برای ذراتی اشاره کرد که ماده تاریک را تشکیل می دهند و یا تلاش برای درک اینکه چرا طبیعت ماده را به ضدماده ترجیح می دهد.

دانشمندان سازمان تحقیقات هسته ای اروپا (سرن) روز 4 ژوئیه (14 تیرماه) خبر وجود بوزون هیگز و مشاهده آن را به عنوان یک ذره زیر اتمی اعلام کردند، ذره ای که آنها اعتقاد دارند به سایر ذرات جرم داده است. وجود این ذره برای درک تکامل اولیه جهان ضروری است

آیا اثبات وجود بوزون هیگز می تواند نظریه ای را رد کند و آیا نظریاتی هم در این عرصه هستند که وجود بوزون هیگز آن را تقویت کند؟

**نظریات دیگری هستند که توصیفی برای جرم ذرات بنیادین محسوب می شوند که اگر ذره جدید به عنوان هیگز اعلام شود، این نظریات رد می شوند. نظریاتی که قرار است بوزون هیگز در آینده اثبات کند، دقیقا به نوع و ویژگیهای آن باز می گردد یعنی زمانی که ما تمام ویژگیهای آن را مورد مطالعه قرار دهیم، می توانیم در این رابطه اظهار نظر کنیم.

گفته شده است که مقر برخورد دهنده بزرگ هادرون به روی عموم گشوده می شود، آیا این اقدام در زمانی صورت می گیرد که برخورد دهنده خاموش شده است؟

**این اولین باری نیست که برخورد دهنده در معرض بازید عمومی قرار می گیرد. ما در سال 2008 نیز چنین برنامه ای ترتیب دادیم و این امر قرار است در سال 2013 نیز تکرار شود.

توضیحاتی درباره به روز شدن و ارتقای برخورد دهنده بزرگ هادرون ارائه کنید، چه تغییراتی قرار است طی این فرآیند صورت بگیرد؟

هیگز به روایت دانشمند سرن

**وقتی که برخورد دهنده بزرگ در 2013- 2014 خاموش می شود، ما اتصالات میانی الکترونیکی آن را میان مغناطیسهایی که جریانهای بالایی دارند و برای ایجاد میدانهای مغناطیسی در برخورد دهنده بزرگ هادرون استفاده می شوند ارتقا می دهیم. طراحی این اتصالات میانی نشان می دهد که این ماشین می تواند با تمام انرژی خود به کارش ادامه دهد تا زمان آن فرا رسد که برای این اتصالات یک جایگزین در نظر بگیرم. در حال حاضر برخورد دهنده با انرژی 4 تراالکترون ولت  برای هر پرتو کار می کند. پس از این دوره خاموشی طولانی، این دستگاه کار خود را با 6.5 تراالکترون ولت برای هر پرتو از سر می گیرد.

خبرهایی درباره جایگزین برخورد دهنده بزرگ هادرون منتشر شده است، آیا این اخبار صحت دارند و سرن جایگزینی برای آن درنظر گرفته است؟

**هنوز برای اظهار نظر کردن در این رابطه زود است اما با توجه به دوره بلند مدت فعالیت فیزیک ذرات، کار توسعه و تحقیق در آینده درجریان خواهد بود. برای مثال تحقیق و توسعه در زمینه مغناطیسهای برخورددهنده بزرگ هادرون در دهه 1980 آغاز شد، حتی پیش از آنکه برخورد دهنده بزرگ الکترون پوزیترون کار خود را آغاز کند.

نوع مطلب : علمی، تکنولوژی و فناوری روز، 
برچسب ها : هیگز به روایت دانشمند سرن، سرن، هیگز،
لینک های مرتبط :

محصولات خوراکی مهندسی شده (2)


اولین محصول خوراکی حاصل از دستورزی ژنتیکی که به بازار عرضه شد گوجه فرنگی به نام Flavr Savr ، طوری مهندسی شده بود که بدون آنکه نرم و شل شود برسد. این گوجه فرنگی توسط شرکت کالیفرنیایی Calgene تولید شد و در سال 1992 به اداره ی غذا و دارو (FDA) ارائه شد. در 17 می 1994 بررسی های FDA بر روی Flavr Savr کامل شد و نتیجه حاصل از آن، نشان داد که  Flavr Savr به بی خطری گوجه فرنگی هایی است که با روش سنتی و معمول پرورش پیدا می کنند و استفاده از آمینو گلیکوزید 3" – فسفوترنسفراز II برای توسعه ی پرورش واریته های جدید گوجه فرنگی، کولزا و کتان مورد استفاده در صنایع غذایی، بی خطر است. به این ترتیب در سال 1994 Flavr Savr برای پخش و عرضه در بازار به تائید FDA رسید.

محصولات خوراکی مهندسی شده (2)

ویژگی های Flavr Savr

کال ژن امیدورا بود تا با مهندسی ژنتیک  سرعت رسیدن گوجه فرنگی را کاهش دهد و به این ترتیب با حفظ رنگ و طعم طبیعی از نرم شدن و له شدن آنها جلوگیری کند و گوجه فرنگی های حاصل در برابر فساد  و گندیدن  بسیار مقاومت تر خواهند بود. این عمل با افزودن ژن antisens که با تولید آنزیم پلی گالاکتوروناز تداخل ایجاد می کند صورت می گیرد. آنزیم پلی گالاکتوروناز به طور معمول پکتین موجود در دیواره های سلولی را تجزیه می کند و باعث نرم شدن و رسیدن میوه ها می شود که آنها را مستعد خراب شدن و ابتلا به عفونت های قارچی می کند.

گوجه فرنگی های اصلاح نشده پیش از رسیدن کامل چیده می شوند چراکه چیدن میوه پیش از رسیدن کامل حمل و نقل راحت تر و طول عمر و تازگی بیشتر در طی پروسه ی خرید و فروش را فراهم می کند. سپس به طور مصنوعی با استفاده از گاز اتیلن که به عنوان یک هورمون گیاهی عمل می کند فرایند رسیده شدن روی آنها صورت می گیرد. ویژگی مورد نظر برای کند شدن نرم شدن گوجه فرنگی های Flavr Savr اجازه می دهد که میوه های بوته- رسیده، بدون آسیب دیدن و له شدن و گندیدن بیشتر، مانند گوجه فرنگی سبز و نرسیده، چیده شوند.

محصولات خوراکی مهندسی شده (2)

متود مهندسی ژنتیک مورد استفاده

این گوجه فرنگی زیست- مهندسی شده با میانجی گری آگروباکتریوم برای انتقال وکتور به گوجه فرنگی (Lycopersicon esculentum) تولید شده است. DNA ناقل یا Transfer-DNA (T-DNA) ناحیه ای از پلاسمید القا کننده ی تومور گیاهی (Ti) دستورزی شده است که حاوی توالی DNA کد کننده ی ژن آنتی سنز PG و ژنی به عنوان نشانگر انتخابی است. در طی انتقال و آلوده سازی سلول¬ها گیاهی، بخش T-DNA از پلاسمید به سلول گیاهی منتقل شده و به طور پایدار با ژنوم گیاه آمیخته می شود.
محصولات خوراکی مهندسی شده (2)

نشانگر یک ژن مقاومت به آنتی بیوتیک، کد کننده ی آنزیم نئومایسین فسفوترنفراز 2 (NPTII) است، که آنتی بوتیک های آمینوگلیکوزیدی مانند کانامایسین و نئومایسین را غیر فعال می کند. این ژن از یک ترنسپازون  باکتریای (عنصرTn5 قابل جا به جا شدن از اشرشیا کلی) مشتق شده است و به عنوان نشانگر انتخابی برای شناسایی گیاهانی که T-DNA را دریافت کرده اند و ژنومشان به این ترتیب دستورزی شده است در طی تکثیر و احیایی کشت بافت گیاه در مجاورت آنتی بیوتیک، به کار می رود. بیان ژن NPTII در این گیاهان اثر زراعی نداد و بی خطری آنزیم NPTII به عنوان یک افزودنی خوراکی توسط FDA ارزیابی و تائید شده است (1994).

ژن آنتی سنز PG تحت کنترل تنظیمی یک نسخه از پروموتر 35S از ویروس موزائیک گل کلم (CaMV)، یا دو نسخه ی پشت سر هم از این پروموتر است. بیان ژن NPTII تحت کنترل توالی پروموتر و ترمیناتور از ژن سنتز کننده ی مانوپین موجود در A. tumefaciens می باشد.

مکانیسم کاهش فعالیت پلی گالاکتوروناز در گوجه فرنگی Flavr Savr

وارد کردن یک نسخه ی اضافی از ژن پلی گالاکتوروناز (PG) به ژنوم گوجه فرنگی، که ژن را در جهت مخالف کد می کند و در نتیجه ترجمه ی RNA پیام رسان (mRNA) پلی گالاکتوروناز اندوژن را  کاهش می دهد.  ژن آنتی سنز پلی گالاکتوروناز نسخه ی معکوس قسمتی از ژن PG گوجه فرنگی طبیعی است که بیان آنزیم  پلی گالاکتوروناز  اندوژن را پیش از شروع رسیدن میوه سرکوب می کند.
محصولات خوراکی مهندسی شده (2)

هیبرید شدن رونوشت های mRNA های راست- جهت (sense) و عکس- جهت (antisense) که به ترتیب حاصل رونویسی ژن درونی و بیرونی اند و توالی مکمل یکدیگر دارند، منجر به کاهش مقدار در دسترس mRNA راست- جهت برای ترجمه به پروتئین می شود. کاهش بیان پلی گالاکتوروناز، تجزیه ی پکتین را کاهش می دهد و در نتیجه تخریب دیواره ی پکتینی سلول ها را کند کرده و نرم شدن میوه به تاخیر می افتد همچنین ویژگی های ویسکوزیته ی بهتر را به دنبال دارد.

 

 

سمانه سادات عنایتی

بخش دانش و زندگی تبیان


منابع:

GM crop Database

Memorandum to file concerning delayed softening FLAVR SAVR tomatoes . US Food and Drug Administration.

wikipedia

نوع مطلب : علمی، تکنولوژی و فناوری روز، 
برچسب ها : محصولات خوراکی مهندسی شده، محصولات خوراکی مهندسی، خوراکی مهندسی، محصولات مهندسی،
لینک های مرتبط :

ماده‌ای كه قوانین فیزیك را به چالش می‌كشد


بالشتی را تصور كنید كه وقتی به آن تکیه می دهید تا سرتان را روی آن بگذارید، به جای این كه به داخل فرو برود، به سمت بالا بیاید. ظاهراً چنین چیزی غیرممكن است. اما با طرح تولید مواد با «قابلیت فشردگی منفی» این كار امكان‌پذیر خواهد بود.


در حقیقت، این نوع مواد در مواقعی كه از دو طرف كشیده می‌شوند، جمع ‌شده و برعكس، هنگام فشرده‌‌شدن منبسط می‌‌شوند. در گذشته هم موادی با این ویژگی ساخته شده بود، اما ‌باید با فركانسی خاص ارتعاش می‌یافت تا این ویژگی را بیابد.
دو پژوهشگر بتازگی ماده‌ای طراحی كردند كه در شرایطی خاص، هنگام فشرده شدن منبسط می‌شود و برعكس

این ویژگی غیرممكن به نظر می‌آید، زیرا تمام موادی كه این رفتار متفاوت را دارند به طور ذاتی ناپایدار خواهند بود و در نهایت به حالت پایدار بازخواهند گشت و در نتیجه این ویژگی را از دست خواهند داد. اما پژوهشگران این مساله را به روشی دیگر حل كردند. آنها ماده‌ای طراحی كردند كه ساختار داخلی‌اش به حالت پایدار گذار می‌كند، ولی این حالت پایدار نسبت به حالت اولیه، فشرده‌تر یا منبسط‌تر است.

ماده‌ای كه قوانین فیزیك را به چالش می‌كشد

این طرح نظری شامل یك ردیف از چهار «ذره» است كه هركدام از ذرات در واقع، گروهی از مولكول‌ها هستند. این چهار ردیف ذرات، یكدیگر را تا حدودی متفاوت جذب می‌كنند. نیروی جاذب دو ذره درونی‌تر ضعیف است، لذا كشیدن آنها سبب گسستن این پیوند می‌شود. به محض رخ‌دادن این اتفاق، دو ذره بیرونی‌تر، بیشتر یكدیگر را جذب می‌كنند. لذا به طور كلی، ماده بیشتر منقبض می‌شود. در صورت فشرده‌شدن، ذرات درونی‌تر آنقدر به هم نزدیك ‌شده كه نوعی پیوند ضعیف بین آنها برقرار می‌شود و ماده می‌تواند منبسط شود.

از آنجا كه تصوركردن این ماده دشوار است، این پژوهشگران یك طرح تصویری را برای تشریح بهتر ساز و كار عملكرد این ماده ارائه كرده‌اند.

قطعات كوچك ساخته‌شده از این ماده شاید روزی بتواند برای پوشش وسایل نظامی مورد استفاده قرار گیرد. مثلا اگر انفجاری در یك قسمت وسیله روی داد، این ماده در جهت عكس واكنش داده و سبب خنثی‌كردن مقداری از اثر حاصل از انفجار می‌شود.

بشر تاكنون توانسته موادی با مقاومت بالا بسازد. شاید گام بعدی، ساخت موادی باشد كه رفتاری كاملا برخلاف رفتار معمول سایر مواد داشته باشند.

مدلی به نام «رشته و فنر» چگونگی انقباض این ماده را هنگام كشیده‌شدن به تصویر می‌كشد.

بر اساس این مدل، كل نیروی واردشده، بر هر دو فنر وارد می‌شود و رشته متصل‌كننده را به نقطه‌ گسست می‌رساند. وقتی رشته اتصال‌دهنده كشیده شد، موجب می‌شود رشته‌های پشتیبان هم كشیده شوند. دو سر هركدام از این رشته‌ها به دو فنر متفاوت متصل است. در نتیجه هر كدام از این فنرها نیمی از نیروی كشنده را حس خواهد كرد. به این صورت فنر‌ها منقبض شده و سبب انقباض ماده می‌شود.

 

 

بخش دانش و زندگی تبیان


منبع: جام جم آنلاین

نوع مطلب : علمی، 
برچسب ها : فیزیک، ماده‌ای كه قوانین فیزیك را به چالش می‌كشد،
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 2 )    1   2   
درباره وبلاگ


این وبلاگ در مورد فناوری و تکنولوژی بوده است اوقات خوشی را برای شما آرزو دارم در ضمن بنده به دلیل اینکه سایت تبیان منبع موثقی از مطالب می باشد اکثر مطالب را از این سایت بر روی وب خود قرار میدهم

مدیر وبلاگ : محمد میرشكار نژاد
مطالب اخیر
نظرسنجی
کدام یک از موارد بیشتر شود؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

 
   
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو